Kiedy wystawić fakturę bez firmy z Useme?

Posiadanie firmy wydaje się koniecznym warunkiem, aby działać jako freelancer. Klienci, zwłaszcza ci więksi, na pewno zapytają Cię o fakturę za wykonaną pracę, a tej – poza wyjątkami, do określonej kwoty – nie wystawisz, jeśli nie prowadzisz własnej działalności. Chyba że… skorzystasz z Useme i możliwości, jakie daje serwis w zakresie szybkiego i bezpiecznego rozliczania pracy zdalnej.

Od jakiego wynagrodzenia opłaca się zakładać własną firmę? Webinar

Tymczasem własna firma to obowiązek prowadzenia pełnej księgowości oraz opłacania składek ZUS, niezależnie od tego, ile faktycznie dochodu osiągasz w danym miesiącu. Mimo licznych ulg i możliwości obniżenia daniny na ubezpieczenie społeczne, składki ZUS wciąż są dla przedsiębiorców – nie tylko młodych – sporym wyzwaniem.

Czy koniecznie musisz mieć własną firmę, aby być freelancerem? Co opłaca Ci się bardziej i jakie rozwiązanie jest bardziej korzystne? Na te i inne pytania specjaliści Useme odpowiedzą już w następny czwartek, 6 lutego o 18.00. Link do wydarzenia znajdziesz TUTAJ.


Nowy ZUS dla firm

Jak co roku, w styczniu rząd ogłosił nową podwyżkę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla właścicieli firm. Nigdy jednak podwyżki nie były tak rekordowo wysokie – jak wskazuje Useme, ich wysokość podskoczyła o blisko 10%.

Na składki ubezpieczeniowe dla firm składają się między innymi ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe i składka na Fundusz Pracy. Oprócz tego do obowiązkowych składek zalicza się składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Dla przedsiębiorcy o długim stażu, którego nie dotyczą żadne ulgi, pełne składki oznaczają o 1400 zł mniej każdego miesiąca, niezależnie od wysokości zarobków.

Sytuacja nie prezentuje się dużo lepiej w przypadku młodych firm: początkujący przedsiębiorcy, po pierwszych sześciu miesiącach opłacania tylko ubezpieczenia zdrowotnego, są zobowiązani do odprowadzenia co najmniej 600 zł do ZUS każdego miesiąca.


Własna firma: dlaczego?

Dlaczego zatem freelancerzy decydują się na założenie działalności gospodarczej? Najważniejszym aspektem jest możliwość rozliczania wykonanych usług za pomocą faktury VAT, co dla klientów jest tańszym i wygodniejszym sposobem niż zawieranie umów cywilno-prawnych.

Kolejnym argumentem „za” jest posiadanie wysokich kosztów prowadzenia firmy. Dla freelancerów, którzy nie muszą kupować materiałów potrzebnych do wykonania zleceń możliwość kupowania towarów i usług na fakturę i odliczania od nich podatku VAT jest zaledwie miłym dodatkiem, z którego… rzadko mają okazję skorzystać.


Alternatywa dla działalności gospodarczej: faktura VAT bez firmy w Useme.

Jeśli masz niewielkie koszty prowadzenia firmy, nie kupujesz co miesiąc nowego sprzętu elektronicznego, a do pracy potrzebujesz zaledwie komputera, internetu i prądu, Twoje koszty prawdopodobnie nie będą zbyt wysokie.

W tej sytuacji drugi co do ważności aspekt posiadania firmy, zakupy na fakturę, traci sporo uroku. Pozostaje tylko kwestia wystawiania faktur klientom – i tu możesz posłużyć się Useme.

Inaczej niż w przypadku ZUS, w Useme płacisz prowizję tylko wtedy, gdy faktycznie zarabiasz. Prowizja Useme oscyluje wokół 5%, ale im wyższa kwota, tym prowizja staje się mniejsza – przy umowach powyżej 4.000 zł zapłacisz tylko 250 zł, niezależnie od tego, jaka będzie jej wartość.


Jakie rozwiązanie opłaca Ci się bardziej?

Kiedy opłaca Ci się założyć firmę, a kiedy korzystać z Useme? Jaki wpływ na opłacalność każdego rozwiązania mają koszty prowadzenia działalności, a jaki wysokość Twoich przychodów?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w webinarze firmowanym przez Useme, który obędzie się w czwartek, 6 lutego o 18.00.
Oprócz porcji rzetelnej wiedzy organizatorzy przygotowali dla Ciebie niespodziankę, która ułatwi pracę zdalną. Oczywiście będziesz mieć możliwość zadania pytań, które dotyczą bezpośrednio Twojej sytuacji.

Zapraszamy do udziału!

Kiedy opłaca się zakładać firmę, a kiedy lepiej skorzystać z Useme? Webinar