Narzędzia do tworzenia projektowania UX i UI

Każdy web developer i programista specjalizujący się we front-endzie chce, żeby tworzona przez niego strona była wizualnie atrakcyjna, a jednocześnie funkcjonalna i wygodna. Projekt layoutu i grafiki strony oraz jej funkcjonalności powinien iść w parze z wygodą i intuicyjnością obsługi.

Użytkownicy sieci potrzebują dosłownie 5 sekund, aby ocenić zawartość strony i zdecydować, czy zostaną na niej, czy będą szukać dalej. Jeśli strona internetowa jest atrakcyjna wizualnie, ale nie jest przyjazna w obsłudze, trudno będzie zatrzymać użytkownika i zachęcić go do wejścia w interakcję.

Na tym właśnie polega rola projektowania interfejsu i „doświadczenia użytkownika”. Przedsiębiorcy, właściciele firm i start-upów coraz częściej szukają usług doświadczonych projektantów UX oraz UI.

Działasz w tej branży lub zastanawiasz się nad rozszerzeniem usług właśnie o rzeczy związane z projektowaniem i poprawianiem UI/UX? Warto, abyś poznał narzędzia, które wspomagają pracę projektantów z tej dziedziny.

Nie chodzi tu tylko o narzędzia do tworzenia prototypów, choć to z nimi zwykle kojarzą się narzędzia dla twórców UX. Oprócz prototypowania mogą ci być potrzebne programy do współpracy z innymi – w tym grafikiem i web developerem – w tym narzędzia do projektowania interakcji i wreszcie do przeprowadzania testów.

Narzędzia do tworzenia projektowania UX i UI
Najlepsze narzędzia do projektowania UX i UI dla agencji i freelancerów

 

Projektowanie UX i UI: szkice, flowcharts, mapy myśli – Creately

KLIK
Cena: wersja dla małej grupy (do 5 osób) – 5$ miesięcznie, dla zespołów od 20$ na miesiąc.

Na ogół nad UX nie pracujesz zupełnie sam i w oderwaniu od innych twórców strony lub aplikacji. Często zdarza się, że twoją rolą jest poprawienie już istniejącej strony i dostosowanie jej do aktualnych wymogów w UX lub zmodyfikowanie tylko niektórych części tak, aby były bardziej przyjazne dla użytkowników.

Kiedy musisz wyjaśnić swoje pomysły grafikowi, koderowi, copywriterowi i ostatecznie również zleceniodawcy, przydaje się narzędzie, w którym szkice, rysunki i mindmapy zamienisz w pliki graficzne: łatwe do edycji, skomentowania i udostępnienia innym.

Takim właśnie narzędziem jest Creately. Z Creately możesz korzystać jako z aplikacji webowej i desktopowej, a także połączyć ją z Jira, aby efektywniej zarządzać zadaniami.
Nie wszystko musisz rysować i projektować sam: Creately posiada bibliotekę ponad 50 rodzajów diagramów i setki dostępnych przykładów.

 

Projektowanie UI: ścieżka użytkownika – Overflow

Wersja beta KLIK

Overflow to ciekawy program, który pozwala na pokazanie, jaka będzie „ścieżka użytkownika” i kolejne etapy jego interakcji ze stroną. Wszystkie dostępne szkice layoutu, screeny i mock-upy zmienisz w realnie wyglądające „rzuty” na różnych urządzeniach (smartfon, tablet, smartwatch), a następnie połączysz różnymi typami strzałek, do których dodasz komentarze.

Jeśli dla ciebie też najtrudniejszym elementem wyjaśnienia klientowi zamysłu i koncepcji, jakie stoją za zmianami w UX i UI, Overflow to naturalne rozwiązanie problemu.
Dodatkowy plus? Overflow to narzędzie, które współpracuje z MacOS i Windows, zadziała też na Sketch, Xd i Photoshopie.

https://www.youtube.com/watch?v=60Sb-x6yJhw

 

Projektowanie UX: interaktywne prototypy – UXPin

KLIK
Cena: darmowy dla jednego projektu i jednego użytkownika, wersja dla grup od 20$ na miesiąc

Prototypy, które przygotujesz na przykład w Photoshop, mają ograniczoną interaktywność. Kliknięcie w link może odesłać cię tylko do obrazu, który wcześniej zaprojektowałeś, a to nie do końca oddaje, jak użytkownik będzie się poruszał na stronie i co zobaczy.

UXPin pozwala ci połączyć statyczną grafikę ekranu aplikacji lub podstrony z logiką, elementami kodu i zmiennymi, różnorodnymi interkacjami – teraz w jednym projekcie możesz pokazać kilka różnych „ścieżek” użytkownika. Najlepsze? Nie musisz być programistą.

UXPin jest intuicyjnym builderem, gdzie prostym „przeciagnij-i-upuść” stworzysz interaktywny mock-up z gotowych komponentów.

Pomyśl, jak do tej pory radziłeś sobie z projektowaniem rozwijanych menu, przyciski przełączania i innych prostych interakcji: dziesiątki zduplikowanych ekranów, które różniły się kilkoma szczegółami. UXPin oszczędzi ci pracy, czasu i chaosu w plikach – wszystkie te elementy dodasz do mock-upa kilkoma kliknięciami.

 

Projektowanie UI: komunikacja i lista zadań – Airtable

KLIK
Cena: darmowy, wersja płatna z większą przestrzenią i dodatkowymi opcjami od 10$ na miesiąc

Airtable opisuje się jako połączenie arkusza (niekoniecznie Excela) z bazą danych. To przejrzyste, proste w obsłudze i bardzo przyjazne narzędzie do organizowania projektów, w którym połączysz wszystkie wszystkie rodzaje treści, jakimi operujesz: od tekstu i zdjęć aż po kod i checkboxy na liście rzeczy do zrobienia.

Chcesz wymienić komentarze o projekcie ze współpracownikami lub stworzyć listę rzeczy do zrobienia tak, aby jeden rzut oka pozwolił ocenić priorytety? Airtable jest dla ciebie.

 

Projektowanie UX: testy – Visual Inspector

KLIK
Cena: darmowy test strony, wersja pro z możliwością eksportowania projektu do chmury i komentarzami od 9$ na miesiąc

Projekt gotowy i zaakceptowany? Teraz zostaje najtrudniejsza i najbardziej niewdzięczna część: przetestowanie, czy nowy interfejs działa. W Visual Inspector możesz poprawić błędy programistyczne odpowiadające za grafikę i layout w czasie rzeczywistym, dodać komentarz i poinformować współpracowników, jakie zmiany wprowadziłeś. Uwaga! Zmiany są wprowadzane na „produkcji”, nie na twoim mock-upie!

Zasada działania jest relatywnie prosta: Visual Inspector działa jako rozszerzenie Chrome lub jako skrypt dodawany do strony.

 

UX/UI: najbardziej efektywne narzędzia dla freelancerów i agencji – podsumowanie

Projektowanie UX to dziedzina projektowania, która w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Coraz więcej grafików i programistów decyduje się na rozszerzenie zakresu usług freelancera właśnie o rzeczy związane z projektowaniem interfejsów lub doświadczeń użytkownika.

Nieocenioną pomocą w pracy projektanta UI i UX są narzędzia, które pozwalają na tworzenie map myśli, diagramów, flowcharts, a później również tworzenia prototypów i przeprowadzania testów.

W tej liście przedstawiliśmy wam pięć narzędzi potrzebnych na różnych etapach pracy nad UX. Większość z narzędzi jest darmowa dla pojedynczego użytkownika, a ceny rozbudowanych pakietów nie są wygórowane.

Z jakich narzędzi korzystasz podczas projektowania UX? Jakie możesz polecić? Czekamy na twój komentarz!