Dobre praktyki w tworzeniu video produktowych

Możesz do znudzenia czytać, że żyjemy w kulturze obrazkowej, że większość z nas to wzrokowcy i że kupuje się oczami, ale wciąż nie wszyscy przedsiębiorcy myślą o video jako o narzędziu sprzedaży swoich usług lub produktów.

Kto korzysta z video produktowych? Odpowiedź jest prosta: każdy, kto chce wypromować swój produkt lub usługę albo sprzedaje produkt, który wymaga atrakcyjnej prezentacji.
Dla wielu kupujących największą wadą zakupów przez internet jest właśnie niemożność dokładnego obejrzenia towaru – a video produktowe może wypełnić tę lukę.

Dobre praktyki w tworzeniu video produktowych
Jak stworzyć dobre video?

 

Dodajmy do tego, że wśród specjalistów obserwujących trendy w sieci video jest medium, przed którym rysuje się najlepsza przyszłość. Już teraz konsumpcja treści video podnosi się co roku o 100%. Przewiduje się też, że w ciągu najbliższych pięciu lat video będą generowały 80% ruchu na stronie, a już teraz 64% nabywców chętniej kupi produkt po obejrzeniu video – więcej o tym pisaliśmy TU. 

Pozornie wydaje się, że nie ma nic prostszego niż stworzenie video produktowego. Wystarczy przecież umieścić przedmiot na białym tle i opowiedzieć, jaki jest wspaniały.

Jeśli ten typ myślenia pojawia się również u ciebie, pamiętaj, że w sieci są dziesiątki produktów, które walczą o uwagę odbiorcy. Twoje video musi zatem naprawdę wychodzić przed szereg, aby odbiorca chciał poświęcić mu czas.

 

Najlepsze praktyki tworzenia video produktowych

Być może masz już doświadczenie w tworzeniu hobbystycznych filmów na własne potrzeby swojego bloga lub tworzyłeś explainery z myślą o klientach swojej firmy. Jeśli tak, wiesz zapewne, że wciśnięcie przycisku „nagrywanie” jest tak naprawdę ostatnim, nie pierwszym krokiem tworzenia nagrań i video.

Z kolei początkujący twórcy video powinni pamiętać, że podobnie jak filmy, video produktowe również wymaga scenariusza. Od czego zacząć produkcję swojego filmu?

 

1. Stwórz plan

Zanim rozpoczniesz pracę nad video, określ dokładnie, w jakim celu je tworzysz, w jaki sposób ma uzupełniać twoją strategię marketingową i kim jest twoja grupa odbiorców. Zwróć uwagę na to, jak video będzie wykorzystywane oraz na jakich urządzeniach i gdzie będzie oglądane.

I tak na przykład video produktowe umieszczane na stronie www mają na celu zaprezentowanie różnych wariantów potencjalnemu klientowi. Video prezentujące odzież lub akcesoria koncentrują się na pokazaniu tego, co nie jest uchwytne na zwyczajnej fotografii, a produkty outdoorowe i rekreacyjne najczęściej umieszcza się w odpowiedniej scenerii i koncentruje na aspektach technicznych.

Zastanów się, jak chcesz zaprezentować swój produkt i jakie informacje chcesz przekazać? Poniższe punkty pomogą ci skoncentrować się na najważniejszych kwestiach.

  • jakie są kluczowe cechy produktu i jakie problemy rozwiązuje? Czy produkt jest w stanie uczynić życie użytkowników lepszym? W jaki sposób możesz pokazać, że odbiorca powinni kupić to, co pokazujesz?
  • o co użytkownicy pytają najczęściej?
  • czy produkt pojawia się również w innych wersjach i wariantach? Przemyśl, czy każdy model wymaga odrębnego video, czy możesz połączyć je w jednym filmie.
  • jeśli twój produkt jest związany z jakąś oryginalną, unikalną historią (powstanie, pochodzenie) możesz również wykorzystać ją w video!

 

2. Wybierz typ narracji

Chociaż obrazy mówią więcej niż słowa, nie zakładaj, że ujęcia plecaka, książki czy naczyń zachwycą odbiorców tak, że zapomną o reszcie. Doceń rolę narracji w twoim video!

Jakie opcje pasz do wyboru?

  • narrator znajduje się przed kamerą i przedstawia zalety produktu: ten typ cieszy się popularnością również dlatego, że jesteśmy bardziej skłonni zaufać przekazowi, jeśli prezentowany jest przez realną osobę
  • narrator występuje tylko jako voice-over (głos spoza kadru)

 

3. Przygotuj scenariusz

Skoro już wiesz, o jakich cechach produktu i w jaki sposób chcesz opowiadać, czas na przygotowaniu skryptu.

Pamiętaj, że w wielu video produktowych – szczególnie w przypadku ubrań, butów, biżuterii i sztuki, a więc przedmiotów, w których wartość wizualna jest ważniejsza niż techniczna – istotne jest to, aby odbiorca miał wrażenie, że sam ogląda produkt. Wykorzystaj różne typy ujęć, również zbliżenia i różne typy światła.

  • krótko przedstaw produkt – wyjaśnij, co to jest
  • przedstaw jego najważniejsze cechy – pokaż, jakie korzyści daje użytkownikom
  • pokaż produkt w działaniu

 

4. Przygotuj materiały

Kiedy masz gotowy scenariusz, czas popracować nad „planem”. Jeśli produkt był już wcześniej filmowany lub fotografowany i materiał nadaje się do użycia, wykorzystaj go w nowym video.

Jeśli nie, będziesz potrzebował nowych zdjęć i filmów. Przy video typu explainer możesz posłużyć się programami np. do nagrywania kolejnych kroków obsługi programu lub skorzystać z platform i programów, które umożliwiają stworzenie animacji – naszą listę narzędzi możesz sprawdzić TU.

Do nagrania ujęć w studio lub w plenerze będziesz jednak potrzebował odpowiedniego sprzętu oraz programów do obróbki gotowego materiału. Samodzielne wykonanie nagrań jest dużą inwestycją – zarówno pod względem czasu, jak i pieniędzy – dlatego rozważ zlecenie video freelancerowi, który może wystawić fakturę VAT, np. za pomocą serwisu useme.eu.

 

Najlepsze praktyki tworzenia video – podsumowanie

Video obecnie staje się najpopularniejszym typem treści publikowanym w sieci. Video łatwiej jest opublikować i udostępnić, skuteczniej odwołuje się do emocji odbiorców, a ponadto jest skutecznym i lubianym przez użytkowników medium do prezentacji produktu.

Być może również zastanawiasz się, jak wykorzystać video do swoich celów: zwiększenia sprzedaży, podniesienia świadomości marki czy zwiększenie ruchu na stronie. Aby sensownie zainwestować pieniądze w stworzenie video, zadbaj o dobre praktyki.

Zacznij od przygotowania planu, żeby uniknąć kosztownych zmian już w trakcie pracy nad video. Zdecyduj się na typ narracji i stwórz scenariusz. Video powinno być krótkie i na temat, dlatego unikaj rozwlekłych przemów.
Przygotuj także materiały potrzebne do produkcji, aby konieczność zamówienia np. plansz z grafikami nie zatrzymało prac w ich trakcie.