Jak stworzyć video produktowe?

Video produktowe to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposób na prezentację produktu, a jednocześnie przekonanie odbiorcy do zakupu rzeczy lub usługi. Według użytkowników sieci w zakupach internetowych największym minusem jest brak możliwości obejrzenia towaru. Tę właśnie lukę mogą wypełnić video produktowe.

W pierwszej części tego cyklu w zeszłym tygodniu wyjaśnialiśmy, dlaczego video jest obecnie najpopularniejszą treścią w sieci i jak można wykorzystać ten trend na swoją korzyść. Radziliśmy także, w jaki sposób przygotować swoje video produktowe. Teraz chcemy przedstawić garść najlepszych praktyk dotyczących „post-produkcji”.

Jak stworzyć video produktowe?
Najlepsze praktyki tworzenia video produktowych

 

Najlepsze praktyki tworzenia video produktowych

Video to nie tylko obraz – nawet najbardziej przekonujące stracą siłę perswazji, jeśli pozbawisz je odpowiedniego komentarza i podkładu muzycznego. Poniżej znajdziecie kilka technik, które warto wykorzystać w tworzeniu video.

 

5. Skup się na zaangażowaniu

W sieci krążą miliony filmów, których twórcy prześcigają się w tworzeniu oryginalnych i angażujących treści. Nigdy jeszcze konkurencja o uwagę odbiorcy nie była tak duża, dlatego jeśli twoje video produktowe ma zadziałać, skup się na pierwszych sekundach nagrania – to od nich zależy, czy odbiorca będzie dalej oglądał materiał.

  • staraj się, aby video nie było zbyt długie, za to ściśle trzymało się tematu. Odbiorcy preferują filmy krótsze (poniżej minuty). Tymczasem już 10-15 ujęć daje video o długości minuty.
  • pod żadnym pozorem nie zapomnij o audiodeskrypcji, zwłaszcza jeśli masz zamiar opublikować swoje video na Facebooku.
  • pamiętaj, że użytkownicy FB muszą kliknąć, aby usłyszeć ścieżkę audio. Zastanów się więc, czy twoje video jest wystarczająco atrakcyjne, aby przykuć uwagę odbiorców nawet bez dźwięku i komentarza, samym obrazem.

 

6. Użyj muzyki

Kiedy obraz i tekst są już gotowe, czas podjąć decyzję odnośnie muzyki i tła. Muzyka tworzy nastrój filmu, pomaga kreować emocje i budować skojarzenia, jakie ma wywoływać twój produkt.

  • wybieraj raczej podkłady muzyczne o szybszym tempie. Są one odbierane jako weselsze i optymistyczne, a zadowoleni konsumenci są bardziej skłonni do dokonania zakupu
  • jeśli jako tło ma pojawić się piosenka z tekstem, upewnij się, że jej słowa będą skorelowane z produktem i nie stworzą śmiesznego lub niepoważnego komentarza
  • unikaj piosenek z tekstem jako tła do video z voice-over – na tle śpiewanego tekstu trudniej jest wychwycić, co mówi narrator
  • pamiętaj, że jeśli chcesz wykorzystać w video piosenkę, nie musisz odtwarzać jej od początku. Możesz także edytować utwór, wybierając najbardziej chwytliwe momenty. Koniecznie zwróć uwagę na licencję utworu i prawa autorskie!

 

7. Bądź konsekwentny jako marka

Może się zdarzyć, że odbiorca po kilku sekundach kliknie „w środek” twojego filmu, aby sprawdzić, co jest dalej i czy jest to warte jego uwagi. Aby nie zmarnować potencjału odtwarzanego filmu, upewnij się, że konsekwentnie i mądrze używasz swojej marki.

Zadbaj o logo odpowiedniej wielkości i o spójne użycie kolorów marki. Chodzi o to, aby niezależnie od miejsca, w którym użytkownik rozpocznie oglądanie video wiedział, o jaki produkt i jakiej firmy chodzi.

 

8. Umieść w video Call-to-action

Koniecznie umieść w swoim video CTA, które będą zachęcały do konwersji i jasno wskażą użytkownikowi, jakiego zachowania od niego oczekujesz. Wejście na twoją stronę główną, zapisanie się do newslettera, dokonanie zakupu – sam wiesz, co w twoim wypadku jest konwersją klienta.

Jakie masz możliwości?

  • plansza z call to action i informacją, czego oczekujesz od widza na końcu swojego video
  • narrator lub voice-over, który mówi użytkownikowi, co ma zrobić
  • przycisk call to action na końcu video, aby użytkownicy po kliknięciu zostali przekierowani na odpowiednią stronę (możliwy tylko na niektórych platformach)

 

Jak przygotować video produktowe i dlaczego warto? – podsumowanie

Video staje się coraz popularniejszym typem treści, który jest chętnie konsumowany przez odbiorców. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat to właśnie treści video będą generowały większość ruchu na stronie.

Niezależnie od prognoz specjalistów, jeśli prowadzisz sprzedaż na swojej stronie www lub jesteś właścicielem sklepu, zainwestuj w stworzenie video produktowych. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, dla których największym minusem zakupów przez sieć jest brak możliwości dokładnego obejrzenia towaru.

Zanim zaczniesz filmować, rozpoznaj swoją grupę odbiorców i określ cel, w jakim tworzysz video. Wybierz typ filmu, pomyśl nad narracją i stwórz skrypt.
Na etapie montażu musisz także wiedzieć, jaki podkład muzyczny wykorzystać oraz mieć gotową audiodeskrypcję, szczególnie jeśli zamierasz umieścić video w mediach społecznościowych.

Staraj się stworzyć film, który będzie krótki i na określony temat – skoro odbiorca poświęca ci czas i uwagę, nie wystawiaj jego cierpliwości na próbę. Przedstaw produkt, opowiedz o jego najważniejszych cechach i wyjaśnij, jakie korzyści przyniesie nabywcy.

Video produktowe – dlaczego go potrzebujesz i jak je zrobić? Część 1