Urlop, odpoczynek freelancera

Jak zaplanować wakacje w pracy zdalnej?

 

Freelancer, czyli tak naprawdę szef, marketingowiec, PR-owiec oraz wszystkie inne działy w jednej osobie. To ty zarządzasz swoim czasem, zleceniami oraz urlopem. Do tego dochodzi jeszcze zasada – nie pracujesz, nie zarabiasz. Czy w takiej sytuacji możesz pozwolić sobie na odrobinę odpoczynku i wakacji? Oto kilka wskazówek jak choć na dwa tygodnie w roku odciąć się od wciąż wydzwaniających klientów oraz wszystkich obowiązków mobilnego specjalisty.

Urlop, odpoczynek freelancera
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/Unsplash-242387/

Ustal grafik na cały rok

Po pierwsze i najważniejsze: już na samym początku roku, kiedy odsapniesz po zabawie sylwestrowej zrób grafik na cały rok. Uwzględnij w nim projekty, które musisz dokończyć, te które masz już zaplanowane oraz zlecenia od nowych klientów. Wychodząc z założenia, że zdrowie jest najważniejsze, spróbuj realnie spojrzeć na swoje zasoby czasu oraz możliwości fizyczne. Lepiej skupić się na mniejszej ilości pracy, a wykonać ją ze 100% wydajnością, niż realizować zadania na akord z niezbyt dobrym skutkiem. Klienci na pewno docenią Twoje duże zaangażowanie w ich projekty, co poskutkuje zwiększeniem wynagrodzenia.

Co najważniejsze, w miarę możliwości zaznacz termin urlopu na czerwono, aby od razu informować klientów o Twojej nieobecności w tym czasie.

Szczegółowo zaplanuj urlop

Kiedy urlop jest zarezerwowany (tak naprawdę możesz to zrobić już w styczniu) i wiesz już gdzie się wybierzesz, stwórz kolejny harmonogram – program urlopu. Ułóż go według swoich upodobań (ewentualnie Twojej rodziny, czy znajomych jeśli jedziecie razem :). Uwzględnij w nim każdy dzień i każdą godzinę, a gwarantuję Ci, ze nie zdążysz nawet pomyśleć o pracy. Jeżeli wyjeżdżasz z biurem podróży na wycieczkę objazdową, plan każdego dnia jest już ustalony. W sytuacji, gdy wyjazd organizujesz sam to doskonała okazja, aby zapoznać się z terenem, który odwiedzisz oraz zorientować się jakie oferuje atrakcje.

Odrzuć narzędzia XXI wieku

Najważniejszy punkt programu to zostawienie w domu wszystkiego co w dzisiejszych czasach nosi miano “smyczy”. Na urlop nie bierz ze sobą telefonu komórkowego, bo na pewno znajdzie się klient, który potrzebuje cię teraz, natychmiast. Jeżeli naprawdę nie możesz obyć się bez telefonu, bo chcesz mieć kontakt z rodziną, poproś osoby, z którymi pojechałeś, aby użyczyły ci na chwilę swój telefon. Możesz również skorzystać z telefonu miejscowego (hotel, czy też miejskie budki telefoniczne), w zależności od tego gdzie się znajdujesz.

Usuń ze swojego bagażu laptop, tablet i inne tego typu “zjadacze czasu”. Po pierwsze maile nie uciekną, a jeśli ustawisz autoresponder na czas urlopu, każdy “natręt” będzie wiedział, że musi poczekać.

Jeśli martwi cię brak kontaktu z informacjami ze świata, FB, czy innych portali społecznościowych, to znak, że uzależnienie wzięło nad tobą górę i tym bardziej przyda ci się co najmniej dwutygodniowy detox :)

Alternatywa na pochmurne dni

Niestety pogoda w każdym miejscu na ziemi lubi płatać figle. Kiedy Twój plan urlopu legnie w gruzach i aby wtedy myśli o pracy nie zasnuły twego umysłu, miej alternatywę dla siebie i towarzyszy wyprawy. Zawsze bądź w posiadaniu dobrej książki. Co to znaczy dobrej? Jesteś na urlopie, więc niech nie będzie to lektura związana z Twoim zawodem. Dajesz odpocząć ciału, tym bardziej pozwól na relaks swojemu umysłowi. Wybierz dzieło, które naprawdę sprawi Ci przyjemność, ale pozwoli również całkowicie się zrelaksować.

Wspaniałym pomysłem jest także gra planszowa, zwłaszcza kiedy jesteście w grupie znajomych lub ze współmałżonk-iem/ą i i dziećmi. Planszówki to wyśmienita zabawa dla młodszych i starszych na każdą pogodę. Kolejnym przykładem są puzzle, ale to już zabawa dla wytrwałych :)

Jeśli zastosujesz się do naszych rad na pewno wykorzystasz swój urlop w pełni. Po pierwsze nie znajdziesz ani chwili na rozmyślanie o pracy, po drugie po powrocie będziesz naładowany pozytywną energią i przystąpisz do zleceń ze zdwojoną siłą. Opłaci się to i tobie i twoim klientom.

A wy, macie jakieś pomysły jak freelancer może skutecznie skorzystać z wakacji?

Zapisz

Zapisz