Równowaga w pracy zdalnej

Złap równowagę na wiosnę: work-life balance freelancera

Niezależnie od tego, czy jesteś freelancerem z długim stażem, czy dopiero zaczynasz przygodę z pracą na własny rachunek, jest kilka rzeczy, których możesz się spodziewać.

Niektóre są pozytywne, jak niezależność i poczucie odpowiedzialności za to, co robisz. Inne mogą stać się problemem, jeśli nie poświęcisz im wystarczająco dużo uwagi: zmęczenie, wypalenie zawodowe, za mało czasu i zbyt wiele pracy.

Równowaga w pracy zdalnej
Work-life balance freelancera

 

Work-life balance freelancera: kiedy rzeczy wymykają się spod kontroli

Masz listę zadań do zrobienia długą na metr i wszystko udałoby ci się wykonać, gdyby nie drobne codzienne przeszkody, które odrywają cie od pracy. Nieplanowany wyjazd służbowy, choroba, awaria sprzętu – powodów może być sporo. Brzmi znajomo?

 

Nasza rada: Stwórz harmonogram i ściśle się go trzymaj

To może być notes, aplikacja w telefonie, program, kalendarz – najważniejsze, abyś nie popełniał błędu większości freelancerów i nie dodawał do listy zbyt wielu rzeczy. Uwzględnij na niej również swoje codzienne obowiązki (zakupy, odebranie dzieci z przedszkola itd.). Domowe obowiązki są czasochłonne, ale zwykle zapominamy o nich, kiedy planujemy dzień.

Ta metoda pozwoli ci sprawdzić, ile czasu zostaje ci na pracę nad zleceniami i dostosować ilość zleceń do swoich możliwości. Staraj się nie przeładowywać kalendarza i zawsze zostaw sobie margines na nowy projekt, który może się pojawić.

 

Nasza rada: Naucz się mówić „nie”.

To najtrudniejsze słowo w słowniku freelancera, ale warto je sobie przyswoić. Nie chodzi tylko o odmawianie zleceniodawcom (pisaliśmy o tym TU), co do których masz wątpliwości, czy zapłacą w terminie albo czy współpraca z nimi jest dla ciebie odpowiednia.
Mówienie „nie” obejmuje także rezygnację ze wszystkich prywatnych „rozpraszaczy”, takich jak zbyt częste spotkania ze znajomymi czy przejmowanie na siebie większej części obowiązków domowych dlatego, że pracujesz zdalnie.

Mówienie „nie” nie oznacza, że masz zrezygnować całkowicie z życia towarzyskiego. Pamiętaj, że jeśli nie nauczysz się odmawiania i odrzucania części zaproszeń, nigdy nie znajdziesz czasu na pracę. Opieka nad dziećmi kuzynki przez trzy dni w tygodniu, bo „przecież siedzisz w domu” skutecznie pozbawi cię czasu, sił i produktywności.

 

Work-life balance freelancera: kiedy masz za dużo pracy

Kiedy twoja kariera freelancera nabierze już rozpędu, z etapu intensywnego szukania zleceń przejdziesz do etapu: „mam tak dużo zleceń, że brakuje mi czasu”.
Dla początkującego freelancera brzmi to może jak spełnienie marzeń. Jeśli jednak dodatkowo pracujesz na etacie, a jako freelancer pracujesz dorywczo, mogą przyjść chwile, w których będziesz miał ochotę zapłacić klientowi, żeby dał ci jedno popołudnie wolne.

 

Nasza rada: Planuj deadline’y

Nie przyjmuj nowych zleceń, które mają deadline przed twoimi obecnymi projektami.
Oznacza to bowiem dwa razy więcej pracy w tym samym czasie, aby „dopiąć” oba terminy. Jeśli wiesz, że następny miesiąc masz zajęty, nie przyjmuj nowych zleceń.

 

Nasza rada: Przestań obiecywać sobie zbyt dużo

Musisz sprawdzić, ile godzin faktycznie jesteś w stanie przepracować w ciągu dnia. Czy są to cztery godziny, czy dziesięć, bądź realistyczny. Kiedy już ustalisz ich liczbę, zacznij szacować, ile czasu zajmie ci dany projekt, a otrzymany wynik pomnóż przez 1,5.
Obliczenia gotowe? Jeśli okaże się, że nie otrzymałeś wynik większy niż czas do deadline’u, odmów klientowi lub od razu poproś go o więcej czasu.

 

Work-life balance freelancera: kiedy masz dość i chcesz to wszystko rzucić

Każdy człowiek w którymś momencie życia zawodowego czuje się wypalony i zmęczony tym, co robi. Jako freelancer, musisz być zmotywowany i kreatywny w zasadzie bez przerwy. Jeśli pracujesz jako freelancer „na pełnym etacie”, może być ci trudno oderwać się od zleceń na czas wakacji czy znaleźć czas na regenerację.
Co zrobić, aby od nowa pokochać swoją pracę?

 

Nasza rada: Pracuj mniej godzin w ciągu dnia lub mniej dni w tygodniu

Nie jest to opcja dla wszystkich, ale jeśli masz taką możliwość, odejmij sobie obowiązków, żeby zmniejszyć ciążącą na tobie presję.

 

Nasza rada: Spróbuj zmienić otoczenie

Tak, twoje domowe biuro/wyleżana kanapa/stół w kuchni to najlepsze miejsca do pracy. Spróbuj jednak wypróbować również inne lokalizacje: kawiarnię, bibliotekę lub co-working. Nawet jeśli nie sprawdzą się jako miejsce codziennej pracy, dadzą szansę na przełamanie rutyny. Dzięki temu poczujesz, że twoja praca jest mniej nudna i monotonna.

 

Nasza rada: Wpisz w plan zadań tydzień dla relaksu

To również nie jest opcja dla wszystkich, ale warto ją rozważyć. Jeśli oszczędności ci na to pozwalają, spróbuj przełożyć deadline pilnych zleceń, aby żaden termin nie „wisiał ci nad głową”. Ten czas pozwoli ci lepiej się zrelaksować przed powrotem do pracy.

 

Podsumowanie

Praca freelancera może być wymagająca, wyczerpująca i niezwykle satysfakcjonująca jednocześnie. Nawet doświadczonym freelancerom pracującym w domu bywa trudno rozdzielić sfery zawodowe i prywatne. Warto jednak włożyć trochę wysiłku, aby przyswoić sobie nowe nawyki i wypracować równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Realna ocena swoich możliwości i czasu, jakim dysponujesz, mądre zarządzanie priorytetami i regularny wypoczynek pozwolą ci cieszyć się pracą zdalną bez stresu wywołanego brakiem czasu i bez wypalenia zawodowego.

A jak wy radzicie sobie z utrzymaniem równowagi między życiem prywatnym a zawodowym? Napiszcie nam o tym w komentarzach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz