Work-life balance

Work-life balance w pracy zdalnej

 

Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym to synonim szczęścia nie tylko dla freelancerów, chociaż to właśnie ci, którzy pracują nad zleceniami w domu, często mają kłopot z postawieniem granicy między zawodową i prywatną sferą życia. Tylko… czy ten podział rzeczywiście istnieje?

Work-life balance
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/stokpic-692575/

Mit work-life balance

W dobie urządzeń mobilnych, dokumentów w chmurze i stałego dostępu do internetu trudno jest wyznaczyć granicę między życiem zawodowym a prywatnym. Specyfika pracy freelancera polega jednak na tym, że rady „wyloguj się, zostań offline” nie zawsze działają.

Na etacie szef nie wymaga dostępności online w wymiarze 24/7, ale niektórzy freelancerzy są dostępni dla zleceniodawców w zasadzie przez całą dobę. Nie trzeba dodawać, że większość z nas ma tendencję do myślenia nad zleceniem nawet w czasie nominalnie przeznaczonym na odpoczynek.

Wraz ze zmianą modelu pracy należy zmienić też znaczenie „równowagi między pracą a życiem”. Równy podział na osiem godzin pracy, osiem odpoczynku i osiem snu nie ma szans sprawdzić się w rzeczywistości współczesnego freelancera.

Lepiej porzucić przestarzały model work-life balance, zanim doprowadzi do poczucia winy i fałszywego przekonania, że źle zarządzasz swoim czasem.

Równowaga to nie równy podział

Specyfika pracy freelancera sprawia, że w jednym tygodniu możesz pracować nawet 10 godzin na dobę, a w kolejnym nie mieć żadnych zleceń lub mieć ich niewiele. A jeśli naprawdę lubisz to, co robisz i są dni, kiedy po prostu chce ci się pracować więcej? Jak osiągnąć równowagę w takiej sytuacji?

Przede wszystkim przyjrzyj się temu, jak dzielisz swój czas – z sześciu-ośmiu godzin dziennie, które przeznaczasz na pracę, ile naprawdę jest przepracowane? Czy kiedy wymuszasz na sobie oderwanie się od prazy rzeczywiście odpoczywasz, czy myślami wciąż jesteś przy zleceniu? Kluczem do dobrze pojętej równowagi jest sprawne zarządzanie czasem i efektywność.

Przyda ci się także umiejętność koncentracji i „bycia tu i teraz”: jeśli uczestniczysz w meczu hokejowym swojego dziecka, jesz rodzinny obiad albo jesteś na wyciecze z przyjaciółmi, przestań myśleć o zleceniach, które cię czekają albo tych, które właśnie mógłbyś przyjąć, gdyby nie… życie prywatne. Ani nie przyspieszysz w ten sposób pracy, ani nie odpoczniesz.

Równowaga między…

Zdrowa równowaga to po prostu życie w taki sposób, aby czuć się szczęśliwym, spełnionym i docenionym.

  • Czujesz się zadowolony z tego, jak spędzasz czas?
  • Jesteś świadom wyborów, jakich dokonujesz, czy życie po prostu je na tobie wymusza?
  • Czy pielęgnujesz to, co jest dla ciebie ważne?
  • Czy wybory i poświęcenia, na jakie się decydujesz dzisiaj, w przyszłości doprowadzą cie do celu?
  • Rozumiesz, jakie konsekwencje twoje decyzje będą miały dla twojej rodziny?

Zachowaj kontrolę

Poczucie „równowagi” bardzo często oznacza tyle, co zachowanie „kontroli” nad swoim czasem. Dla etatowego pracownika jest to przede wszystkim możliwość odmówienia nadgodzinom, dodatkowym zadaniom i kolejnym obowiązkom. Jako freelancer masz większe możliwości kontrolowania, jak wykorzystujesz swój czas.

Sprawia to także, że musisz przykładać większą wagę do tego, jak… odcinasz się „mentalnie” od pracy. Nie musisz pozbawiać się dostępu do internetu po godzinie 18 albo na cały wieczór wyłączać smartfona: wystarczy, że nauczysz się sprawdzać pocztę góra cztery razy dziennie w określonych chwilach.

Nie pozwól też, aby twoi zleceniodawcy i klienci uwierzyli, że jesteś dostępny o każdej porze dnia i nocy – freelancer to nie stacja benzynowa otwarta całą dobę. Jeśli niepokoisz się, że przez odpoczynek przepadnie ci jakieś zlecenie, nie zapominaj, że klient, który nie szanuje twojego czasu już na etapie negocjacji, nie zrozumie też, masz prawo do odpoczynku, gdy zaczniesz pracę nad jego zleceniem. Ceń swój czas, jeśli chcesz, aby cenili go inni.

Ty ustalasz zasady

Przyjrzyj się swoim nawykom i zwyczajom przy pracy. Czy któreś z nich ci przeszkadzają? Jeśli tak, tylko od ciebie zależy, czy spróbujesz je zmienić, aby pracować efektywniej i żeby w twoim życiu zdrowa równowaga zagościła na stałe. Twoje priorytety będą się zmieniały na każdym etapie życia, dlatego nie bój się zmieniać ich listy tak, aby to nie praca zajmowała pierwsze miejsce.

Biuro, które pracuje razem z tobą

A może masz jakieś doświadczenia związane z „work-life balance”, którymi możesz się z nami podzielić w komentarzu?

Zapisz