Wypalenie zawodowe freelancera

Wypalenie zawodowe u freelancerów

 

Informacji na temat sposobów zwalczania wypalenia zawodowego zazwyczaj zaczynamy szukać zbyt późno, kiedy jego objawy są już w pełni rozwinięte. Szukamy wtedy sposobu, aby odzyskać motywację do pracy, mimo że leczenie jest o wiele mniej efektywne niż zapobieganie. Dlatego warto od czasu do czasu przyjrzeć się sobie, aby nie pominąć wczesnych objawów wypalenia zawodowego i skutecznie je zwalczać.

Wypalenie zawodowe freelancera
Źródło obrazka: http://jeshoots.com/harbor/

Wypalenie zawodowe to zestaw negatywnych emocji oraz uczuć związanych z pracą, klientami, kolegami oraz wszystkim  związanym bezpośrednio z wykonywanym zawodem. Może zdarzyć się każdemu, szczególnie tym, którzy zbyt dużo pracują oraz mają do czynienia z ludźmi – czyli z klientami.

Wypalenie zawodowe skutkuje zmniejszeniem efektywności pracy, ciągłym stresem, pogorszeniem stanu zdrowia. Jednym słowem – to koszmar dla freelancera, dlatego warto się postarać, aby zapobiec mu, zanim się rozwinie.


Jakie są wczesne objawy wypalenia u freelancera?

Frustracja

Przejawia się w sarkastycznych uwagach na temat kolegów lub pracy. Jeśli zwykłe rzeczy zaczęły powodować twoją negatywną reakcję lub stale wygłaszasz lekceważące uwagi na temat wszystkiego, co wiąże się z pracą, jesteś w pół drogi do wypalenia.

Zdaję sobie sprawę, że odrobina sarkazmu jeszcze o niczym nie świadczy. To może być całkiem ciekawa cecha charakteru, jak na mój gust. Staje się jednak dzwoneczkiem alarmowym, gdy zaczynasz uważać za durnia dosłownie każdego klienta, a każde nowe zadanie wywołuje u ciebie całą burze negatywnych emocji.

Zwiększające się zmęczenie

Nie chodzi tu o popołudniowe rozleniwienie lub poniedziałkowego kaca. Dzwoneczkiem alarmowym jest uczucie, że jesteś śmiertelnie zmęczony, bo nie robisz nic innego, tylko ciągle pracujesz, a o inspiracji już nawet nie ma mowy.

Uczucie impasu

Jeśli wydaje ci się, że nie widać postępów twojej pracy, a skończone projekty nie przynoszą ci satysfakcji, nadszedł czas, aby koniecznie zrobić sobie przerwę.

Nuda

Nuda podczas pracy jest  złym znakiem. Wskazuje ona, że po prostu nie lubisz swojej pracy. A może już dawno marzysz o czymś innym? W każdym przypadku irytacja się kopi, a motywacja topi.

Prokrastynacja

Ciągle odkładasz sprawy na później? Czasem jest to nawet pożyteczne, ale ciągłe zwlekanie wskazuje, że chcesz pozbyć się swojej pracy. Całkiem możliwe, że jesteś po prostu leniwy, chwilowo brakuje ci inspiracji, nie jesteś w odpowiednim nastroju itd. Jeśli jednak odkładasz dosłownie każdy swój projekt, mniejszy czy większy, koniecznie potrzebujesz przerwy.

Dziwne złe samopoczucie

Zwróć uwagę na swoje zdrowie. Jeżeli masz stałą dolegliwość, która jest związana ze stresem, jak na przykład bóle żołądka, bóle głowy, bezsenność, całkiem prawdopodobne, że twoje nerwy nie są w porządku. Nie ma żadnego powodu, abyś miał psuć sobie zdrowie przez pracę.

Zaakceptowanie tego, że musisz odpocząć

Zdążyłeś zapomnieć, kiedy normalnie odpoczywałeś? Wypalenie zawodowe jest już blisko, nawet jeśli tak nie uważasz. Wakacje wymyślono nie bez powodu. Brak odpoczynku powoduje, że palisz się jak świeca, która świeci na obu końcach. A jeśli rano, dopiero po obudzeniu przychodzi ci na myśl, że potrzebujesz urlopu, jest to najwyższy czas, aby odpocząć!

Są to wczesne objawy wypalenia zawodowego, które mogą wkradać się do twojego życia stopniowo. Być może żyjesz z nimi już jakiś czas i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Co jest złego w tym, żeby pośmiać się z wad swojej pracy, odłożyć na później mało atrakcyjne zlecenie, pracować mimo gorszego samopoczucia? „Coś złego” rozpoczyna się, gdy staje się to normą. Staraj się nie doprowadzić do takiego stanu, ponieważ objawy te mogą zaszkodzić twojemu zdrowiu, nie wspominając już o wynikach pracy.

Zapobiegaj wypaleniu zawodowemu jak najwcześniej

Teraz, kiedy odkryłeś u siebie wczesne objawy wypalenia i dokonałeś analizy ich przyczyn, nadszedł czas, aby spotkać się z tym wszystkim twarzą w twarz. Oto kilka sprawdzonych sposobów na zapobieganie wypaleniu zawodowemu freelancera.

Odpoczywaj, kiedy tylko jest to możliwe. Nie w tym sensie, że masz wszystko rzucić i iść na spacer. Mózg potrzebuje normalnych przerw do skutecznego przetwarzania informacji. Musisz otrząsnąć się z pajęczyny myślenia, żeby ponownie wejść do gry. Twoja wydajność wzrośnie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na bardziej aktywny wypoczynek.

Zaplanuj wakacje. Jest to trochę skomplikowane, kiedy pracujesz na siebie, ale nie jest czymś niemożliwym. Korzyści przewyższają wszelkie negatywne strony. Powrócisz do pracy wypoczęty i pełen energii. Klienci będą zadowoleni.

Skoncentruj się na tym, co kochasz, albo na tym, co jest naprawdę ważne. Praca, która ci się podoba, to najlepsze lekarstwo na wypalenie.

Zapisuj wszystko do roboczego notatnika. Po pierwsze, z jego pomocą można przypomnieć sobie wykonane już projekty i znaleźć inspirację doi przyszłych. Po drugie, pomoże ci to przeanalizować, co ci się podoba, a czego nie znosisz w swojej pracy, aby zmniejszyć ilość stresu związanego z negatywem w pracy.

Niektóre z tych porad mogą pomóc nie tylko w codziennej rutynie, a w każdej sytuacji zawodowej: wypalenie, zmęczenie, nieciekawe zlecenie, trudny klient. Dlatego warto je zapamiętać i wprowadzać w życie.

A wy, jakie macie sprawdzone rady na zapobieganie wypaleniu zawodowemu?

Zapisz