Zanim rozpoczniesz płatny kurs online

Kursy online w praktyce?

 

Jesteś profesjonalistą i chcesz podnieść swoje umiejętności albo dopiero stawiasz pierwsze kroki w danej dziedzinie i chcesz nauczyć się czegoś nowego? Kurs online jest dobrym rozwiązaniem w obu przypadkach. Wiele programów dostępnych w internecie pozwoli ci zaspokoić potrzebę nauki w komfortowych warunkach własnego domu i w twoim tempie.

Część kursów jest jednak płatna, dlatego zanim podejmiesz decyzję o zapisaniu się i opłaceniu czesnego, warto zastanowić się, czy rzeczywiście tego potrzebujesz.

Zanim rozpoczniesz płatny kurs online
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/geralt-9301/

Jakie korzyści daje ten kurs?

Co już teraz możesz uzyskać dzięki kursowi? Co może ci dać, aby inwestycja się zwróciła? Jeśli jesteś początkującym freelancerem, który dopiero szuka pierwszych zleceń, nie ma sensu zaczynać kursu dla osób zarządzających dużymi przedsiębiorstwami. Ważniejsze będzie, jak budować relacje z klientami i jak ich skutecznie pozyskiwać.

Skoncentruj się na tym, co jest ci potrzebne w danej chwili i jak efekty kursu mogą wpłynąć na twoją działalność już teraz. Płacisz nie tylko za wiedzę, ale także za to, co dzięki niej możesz osiągnąć, więc im szybciej inwestycja się zwróci, tym lepiej.

Jakie są kwalifikacje prowadzących?

Nietrudno znaleźć oferty „specjalistów”, którzy obiecują w tydzień nauczyć cię wszystkiego o programowaniu, grafice czy relacjach z klientami. Dlatego zanim zapłacisz przyszłemu nauczycielowi, sprawdź jego wykształcenie, doświadczenie, praktykę i referencje. Nie bój się o nie poprosić. Dobrzy specjaliści i eksperci zadowoleni ze swojego CV i portfolio wolą je pokazywać niż ukrywać.

Jeśli prowadzący nie ma profilu na LinkedIn, nie możesz dotrzeć do jego poprzednich klientów lub odmawia przesłania rekomendacji, zacznij szukać innego kursu.

Co mówią inne źródła?

Może się zdarzyć, że osoba popularna w twojej branży zachęca do skorzystania z jakiegoś kursu i podaje się jako jego absolwent. Nie ulegaj magii nazwiska – nie zawsze idzie za nim rzetelność kursu i jego wysoki poziom.

Zanim zapłacisz czesne, sprawdź, jakie opinie krążą nie tylko w branżowej prasie. Pogłębiony research może wydawać ci się stratą czasu, ale nie zapominaj, że chodzi tu o twoje pieniądze i wartość tego, co za nie otrzymasz.

Ile masz wolnego czasu?

Poprzednie pytania miały ci pomóc sprawdzić, czy dany kurs jest wart swojej ceny. Skoro już wiesz, zastanów się, czy rzeczywiście możesz poświęcić kilka godzin dziennie na uczestnictwo i naukę?

Jeśli jest ci trudno „wykroić” dodatkowy czas w ciągu dnia i zrezygnować z części przyjemności na rzecz nauki, przemyśl swoją decyzję.
Ustal sztywny harmonogram nauki i godziny, które poświecisz na zapoznanie się z materiałami i ćwiczeniami oraz miejsce, gdzie będziesz to robił. Kurs online możesz zacząć dla przyjemności, ale jeśli nie potraktujesz go jako obowiązku, nie przyniesie ci żadnych korzyści.

Czy stać cię na kurs?

To pytanie nieprzypadkowo pojawia się ostatnie.
Jeśli rzeczywiście kurs jest warty twoich pieniędzy, jeśli odpowiada twoim potrzebom i masz czas, aby go podjąć, nie ma powodu, dla którego miałbyś dłużej zwlekać – chyba że jesteś kompletnie spłukany.

Jeśli tak, nie ma potrzeby, abyś wpędzał się w jeszcze większe tarapaty finansowe. Kosztowny kurs online niekoniecznie w szybkim czasie da ci nowe umiejętności lub zawód, dzięki którym odbijesz się finansowo. Jeśli to jest twoja główna motywacja do rozpoczęcia nauki, skorzystaj raczej z oferty darmowych kursów i rozpocznij od… samokształcenia.

Co wiesz o bootcampach programistycznych?

Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości. Płatne kursy mogą być i dobre, i złe, a niektóre kursy darmowe dorównują im jakością. Dlatego zanim rozpoczniesz płatny kurs, poświęć trochę czasu na sprawdzenie, czy rzeczywiście jest tego warty.

Zapisz