5 miejsc, gdzie nauczysz się kodowania za darmo

Jeszcze kilka lat temu kodowanie było wąską specjalizacją dostępną dla absolwentów szkół wyższych albo niewyobrażalnie zmotywowanych samouków.

Obecnie, w dobie gwałtownego rozwoju IT i nowych technologii potrzeby rynku programistycznego są na tyle duże, że wciąż poszukiwani są nowi kandydaci do pracy. Nauka programowania również przeszła pewne zmiany. Nawet jeśli nie stała się łatwiejsza, na pewno łatwiej jest dotrzeć do kursów i źródeł, które umożliwiają samodzielne poznawanie podstaw programowania.

Kursy programowania można podzielić na trzy kategorie: darmowych, częściowo darmowych (po upływie okresu próbnego możesz wykupić abonament) oraz w pełni płatnych.
Na ogół oferta skierowana do początkujących koderów jest w pełni darmowa. Ceny rosną wraz z poziomem zaawansowania, ale wraz z nim rosną szanse na to, że… zarobisz na dalszą naukę za pomocą umiejętności zdobytych na wcześniejszych etapach.

kursy kodowania za darmo: podstawy JavaScript, Python i PHP

Co ciekawe, pojawia się również coraz więcej kursów programowania dla dzieci. Jeśli chodzi o naukę programowania dla dorosłych, oferują ją komercyjne platformy e-learningowe, uczelnie wyższe (często z odpłatną możliwością zdobycia dyplomu online) oraz „prywatne” inicjatywy szkoleniowe.
Największą popularnością cieszą się kursy Java, ale wśród dostępnych możliwości są także kursy PHP, kursy Pythona oraz kursy CSS.

Gdzie uczyć się kodowania za darmo? Pisaliśmy już kilka razy o platformach i kursach dla freelancerów, którzy chcą uczyć się programowania i zdobywać zlecenia w IT.
Dziś chcemy uzupełnić listę o dodatkowe miejsca, w których znajdziesz kursy różnych języków na różnych poziomach zaawansowania.

 

1. Gdzie uczyć się programowania – Code Conquest

KLIK
Jeśli dla ciebie również pierwszy krok w świat programowania jest prawdziwym wyznaniem, zacznij od tej strony. Code Conquest to bardziej przewodnik niż podręcznik dla początkujących. Nauczysz się w nim podstaw kodowania dzięki pierwszym ćwiczeniom i tutorialom. Dowiesz się, jak i do czego używać konkretnych języków programowania, a jednocześnie wybierzesz taką metodę nauki, która w twoim wypadku sprawdza się najlepiej.

 

2. Gdzie uczyć się programowania – Harvard University

KLIK
Żeby ukończyć kurs programowania na Harvard University nie musisz wcale wyjeżdżać do Stanów ani opłacać wysokiego czesnego.

Na platformie edX dostępny jest kurs przygotowany przez wykładowców tej uczelni, w czasie którego poznasz podstawowe pojęcia używane przez programistów oraz nauczysz się podstaw myślenia algorytmicznego.
Kurs skupia się na takich językach, jak C, PHP, JavaScript, CSS, HTML i SQL.

 

3. Gdzie uczyć się programowania – Dash

KLIK
Dash stworzony przez General Assembly to prawdopodobnie najlepszy wybór dla zupełnie początkujących programistów. Nauczysz się tu podstaw HTML, CSS i JavaScript za pomocą zadań do rozwiązania z poziomu przeglądarki.

 

4. Gdzie uczyć się programowania – Free Code Camp

KLIK
Ta strona oferuje unikalny sposób nauki kodowania. Jak być może wiesz, aspirujący freelancerzy decydują się czasem na wsparcie akcji lub organizacji non-profit. Dzięki Free Code Camp możesz robić to samo, jednocześnie ucząc się kodowania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Po dołączeniu do społeczności Free Code Camp zaczniecie pracować razem nad wyznaczonymi zadaniami, aby stworzyć np. aplikację dla organizacji non-profit.

 

5. Gdzie nauczyć się kodowania – The Code Player

KLIK
Kiedy zdobyłeś już podstawową wiedzę na temat kodowania, na widok niektórych elementów stron i zastosowanych rozwiązań pojawia się pytanie „jak oni to zrobili?”. The Code Player to właśnie odpowiedź na estetyczne i techniczne zagadki kodu innych programistów.

Na tej stronie znajdziesz listę różnych elementów, dodatków i innych rozwiązań, często zbudowanych od podstaw. Możesz zobaczyć odpowiadający za nie kod, a także obejrzeć tutorial, w którym jest omawiany. To świetna podstawa do własnych eksperymentów i dalszej nauki.

 

Bonus: dla zaawansowanych

6. Gdzie uczyć się kodowania – Pluralsight

KLIK
Ta platforma przeznaczona jest dla osób, które podstawy mają opanowane w stopniu przynajmniej średnio-zaawansowanym. Kursy dostępne na Pluralsight operują na nieco wyższym poziomie i pozwalają na dalsze podnoszenie kwalifikacji aż do poziomu eksperckiego.
Miesięczny dostęp dla osób prywatnych kosztuje 29$.

 

Bonus: dla młodszych koderów

7. Gdzie uczyć się programowania – Code.org

KLIK
Code.org to niezwykła platforma, stworzona z myślą o… młodych programistach. Naprawdę młodych programistach. Podstawy programowania i myślenia algorytmicznego dostępne są w pakiecie kursów podstaw informatyki – ich forma graficzna jest przyjazna dla młodych uczestników, ale zadania na poważnie kształcą potrzebne umiejętności. Znajdzie się tu coś i dla ośmio- i osiemnastolatków.

 

Gdzie nauczysz się kodowania za darmo? – podsumowanie

Chcesz wykonywać zlecenia IT jako niezależny konsultant lub szukasz sposobu na rozszerzenie swoich usług grafika lub copywritera? Samodzielna nauka kodowania to rozwiązanie dla ciebie!

W sieci znajdziesz sporo miejsc, w których dostępne są darmowe kursy dla programistów i koderów na różnym poziomie zaawansowania. Wśród nich znajdziesz zarówno teoretyczne tutoriale, jak i kursy, które wykorzystują realne projekty dla organizacji non-profit.

Wiek i posiadane doświadczenie nie grają roli: w sieci dostępne są zarówno kursy przeznaczone dla dzieci i młodzieży, jak i specjalistyczne platformy dla koderów z doświadczeniem, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x