Pulpit grafika komputerowego podczas nauki

Zawód grafika komputerowego to atrakcyjna ścieżka kariery dla artystów z technicznym zacięciem, którzy wiedzą, jak ważną rolę gra obraz w dzisiejszej komunikacji.  Naukę podstaw grafiki komputerowej można zacząć we własnych czterech ścianach – wartościowe materiały edukacyjne znajdziesz w sieci. Podpowiadamy, jakie umiejętności grafika są pożądane na rynku pracy i jakich programów się uczyć.

Nauka grafiki komputerowej od podstaw – rodzaje grafiki

Samo tworzenie grafiki możesz rozpocząć dopiero wtedy, gdy dowiesz się, czym właściwie grafika jest. Zacznijmy od różnicy między grafiką rastrową i wektorową.

  • Grafika rastrowa – składa się z małych kwadratowych punktów, czyli pikseli ułożonych w prostokątną matrycę. Charakterystyczną cechą grafiki rastrowej jest utrata jakości na skutek jej skalowania – na pewno słyszałeś o „rozpikselowanym” obrazie. Formaty, w których zapisujemy grafikę rastrową to jpg, png, gif, bmp, tif.
  • Grafika wektorowa – obraz jest zapisany w postaci figur (grafika 2D) lub brył (grafika 3D) umiejscowionych w układzie współrzędnych. Grafikę wektorową wyróżnia brak parametru rozdzielczości, co oznacza, że zmiany wielkości obrazu nie wpływają na jego jakość. Z tego względu używa się jej do tworzenia projektów logotypów, piktogramów i innych projektów, których rozmiary są często zmieniane. Formaty, w których zapisujemy grafikę wektorową to SVG, WMP, EPS.

Co robi grafik komputerowy – umiejętności grafika w praktyce

Wśród grafików komputerowych można znaleźć osoby wyspecjalizowane w konkretnych niszach. Dlatego właśnie umiejętność projektowania graficznego jest tak przydatna i ciekawa – graficy komputerowi odnajdą się w wielu branżach. 

Osoby, które poświęciły swoją karierę grafice komputerowej, mogą dostać pracę m.in. w agencjach reklamowych, software house’ach, wydawnictwach czy wytwórniach materiałów graficznych. Każda ze specjalizacji wymaga od grafika komputerowego nieco innych umiejętności. Wiele pożądanych kompetencji i cech osobowości jest wspólnych, np. obsługa programów graficznych, znajomość zasad grafiki wektorowej i rastrowej, kreatywność czy gotowość do wielogodzinnej pracy za biurkiem.

Praca grafika komputerowego może obejmować:

  • Marketing – identyfikacja wizualna marki, projektowanie logo, materiały marketingowe (broszury, grafiki na gadżety reklamowe, brandbooki), grafiki do mediów społecznościowych. Wiedza grafika w dziale marketingu może obejmowaćm.in. prowadzenie kampanii reklamowych, social mediów, role obrazu w promowaniu usług lub produktów czy tworzenie tzw. key visual.
  • Projekty do druku – DTP (desktop publishing), tworzenie i składanie (zwykle obszernych) materiałów do druku. Perfekcyjnie opanowana grafika komputerowa powinna być wzbogacona o obeznanie we współpracy z drukarniami.
  • Tworzenie stron internetowych – projektowanie interfejsów użytkownika (user interface), makiet, prototypów i layoutów witryn. Branża UI/UX wymaga od grafika znajomości technologii internetowych i potrzeb użytkowników stron www. Mile widziana będzie również znajomość HTML, CSS czy Javascript.
  • Ilustracje – projektowanie grafik dla branży wnętrzarskiej, odzieżowej, do książek, czasopism itp. W tym przypadku grafika komputerowa jest mocno związana ze sztuką i wymaga od twórcy talentu plastycznego.

Powyższe obszary pracy grafika komputerowego bardzo często się przenikają. Jako graphic designer możesz jednocześnie tworzyć projekty graficzne na rzecz marketingu firmy, a jednocześnie przygotowywać materiały do druku. Możesz zajmować się UX-em, a oprócz tego projektować grafiki na sociale. Wszystko zależy od Twoich kompetencji i specyfiki firmy, dla której pracujesz.

Jak zostać grafikiem komputerowym – opanuj programy graficzne

Żeby tworzyć materiały graficzne na zlecenie, potrzebna jest oczywiście duża doza kreatywności, znajomość trendów wizualnych i głębokie poczucie estetyki, ale to tylko szczyt góry lodowej. W zawodzie grafika główną rolę gra biegłość w posługiwaniu się programami graficznymi pożądanymi przez pracodawców.

Narzędzia do tworzenia projektów graficznych dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z designem i obecnie liczą się dla Ciebie podstawy grafiki komputerowej, naukę zaawansowanych programów zostaw na później. Na początku postaw na znajomość prostych narzędzi, często także darmowych, które pozwolą Ci ćwiczyć zasady kompozycji i testować kreatywne pomysły.

Potrzebny Ci łatwy w obsłudze edytor graficzny. W środowisku grafików początkującym adeptom poleca się m.in.:

  • Visme,
  • Canva,
  • Gimp,
  • Desygner,
  • Stencil.

Wiele osób zajmujących się grafiką komputerową prowadzi blogi i publikuje treści na YouTubie – rozejrzyj się na tutorialami i opiniami na temat poszczególnych programów.

Grafik komputerowy level pro – praca z profesjonalnymi programami

Dobrze, jeśli na CV grafika komputerowego znajdzie się umiejętność pracy z pakietem Adobe:

  • Adobe Photoshop – wiodący program do obróbki zdjęć; zawiera narzędzia do projektowania graficznego dla aplikacji mobilnych i sieci; doskonałe narzędzie do rysowania i typografii; używany do projektowania w 2D, 3D, a także edycji animacji i warstwy wideo.
  • Adobe InDesign – przydatny w przygotowywaniu materiałów do publikacji, np. broszur, czasopism, infografik; efektywne łączenie grafiki i tekstu; pozwala eksportować projekty do HTML.
  • Adobe Illustrator – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest grafika wektorowa; idealny do projektowania logo, layoutów stron, makiet, ilustracji; daje użytkownikowi dostęp do 90 milionów grafik, szablonów i filmów z Adobe Stock i do tysięcy czcionek Adobe.

Oprócz tego do tworzenia grafiki można używać takich programów jak CorelDRAW, Sketch, Inkscape, Affinity Designer, Xara Designer Pro X czy Gravit Designer. Ciekawe i aktualne recenzje każdego z nich opublikował portal moj-startup.

Wierzymy, że stworzone przez Ciebie CV grafika komputerowego zachwyci niejednego zleceniodawcę. Dokumentuj swoje doświadczenie zawodowe w postaci portfolio i cierpliwie szukaj projektów, w których rozwiniesz swoją kreatywność!