Jak wybrać hosting? 5 pytań, które warto zadać

Zapewne przed każdą osobą, która zaczyna swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych stoi zadanie związane z wyborem odpowiedniego hostingu. Na co zwrócić uwagę? Jaki serwer wybrać? Jak wybrać hosting i jak obsługa firmy hostingowej wpływa na działanie strony? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Nie da się ukryć, że od czasu pandemii praca zdalna zyskała na popularności. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rozpoczęcie działalności w sieci lub rozszerzenie swojego obecnego zakresu działania o stronę WWW lub sklep internetowy. Aby jednak móc działać w sieci i uruchomić swoją stronę, potrzebna jest nie tylko domena, czyli adres strony internetowej, ale także hosting pod swoją stronę WWW lub sklep.

Wybór hostingu ma bardzo duże znaczenie, wpływa on bowiem nie tylko na to, jak będzie działać strona, ale także na to, jakiego rodzaju formy kontaktu zostaną nam zaoferowane z hostingodawcą. Jeśli pracujesz zdalnie, warto wybrać hosting, który oferuje łatwe i szybkie sposoby na załatwienie wszystkich spraw z hostingodawcą o dowolnej porze dnia i nocy (np. uzyskanie pomocy lub wsparcia, podpisanie umowy RODO jeśli jest taka konieczność, etc.).

 

Co to jest hosting? 

W najprostszym ujęciu hosting to miejsce, w którym znajdują się wszystkie dane i pliki związane z Twoją stroną internetową. W ramach usługi hostingowej uzyskujesz dostęp do serwera o określonej pojemności (miejscu dyskowym).

Przestrzeń tę możesz wykorzystać dla:

  • plików strony internetowej,
  • wszelkich danych przechowywanych przez stronę (baza danych MySQL, z którą witryna się łączy)
  • skrzynek pocztowych, utworzonych w Twojej własnej domenie

 

Innymi słowy, na hostingu przechowujesz pliki swojej witryny, tworzysz bazy danych i konta e-mail w swojej domenie. Jeśli planujesz stworzenie strony opartej o popularny CMS, jakim jest WordPress to warto swoje poszukiwania skierować właśnie w kierunku hostingodawców oferujących tzw. hosting wordpress.

 

Co to jest WordPress?

WordPress pozwala stworzyć stronę WWW lub sklep w stosunkowo łatwy sposób. W wielu przypadkach nie musisz nawet znać języków programowania – wystarczy za pomocą kilku kliknięć dokonać instalacji CMS, a następnie za pomocą intuicyjnego panelu zarządzania zainstalować interesujący Cię motyw, doinstalować potrzebne wtyczki z oczekiwaną funkcjonalnością (np. WooCommerce, jeśli planujesz prowadzić sklep internetowy) i wprowadzić odpowiednie treści (np. produkty). To częsty wybór nie tylko dla osób chcących stworzyć stronę dla siebie, ale także freelancerów, którzy tworzą strony dla innych.

 

WordPress najczęściej wykorzystywany jest do:

  • tworzenia blogów
  • stron firmowych np. zawierających katalogi produktów
  • portali informacyjnych
  • prostych aplikacji np. z galeriami
  • serwisów społecznościowych np. forum
  • prostych i średniej wielkości sklepów internetowych

Zanim jednak do tego przejdziesz, musisz wybrać hosting dla strony WWW, czy to dla siebie, czy dla klienta, któremu tworzysz stronę. Poniżej znajdziesz pięć pytań, które warto zadać hostingodawcy przed podjęciem z nim współpracy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że strony WWW i dane będą w dobrych rękach. 

 

Jak działa support firmy hostingowej?

Support firmy hostingowej jest jednym z podstawowych elementów udanej współpracy. Zwłaszcza na początku, gdy dopiero tworzysz stronę WWW, może pojawić się wiele pytań i niejasności. Warto zwrócić uwagę, w jakich godzinach oraz na jakich kanałach komunikacji dostępna jest pomoc techniczna. W LH.pl Biuro Obsługi Klienta chętnie odpowie na Twoje pytania od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 20:00 oraz w weekend 08:00-16:00. Jesteśmy dostępni na trzech kanałach komunikacyjnych:

 

  • Infolinii – telefonicznie dowiesz się na temat posiadanych usług, płatności, procedur formalnych związanych np. cesją domeny. Kontakt telefoniczny pozwoli CI na rozwianie wszelkich wątpliwości oraz przedstawienie rozwiązania danego problemu.
  • Mailu – mailowo przyjmowane są wszystkie dyspozycje, które wymagają większej ingerencji z usługę np. przywrócenie kopii zapasowej strony, instalacja modułów, usunięcie plików z serwera.
  • Czacie – czat natomiast jest rozwiązaniem, które pozwoli Ci na otrzymanie informacji o usłudze, procedur, jak również zlecenie wykonania prostych dyspozycji np. przekierowania 301, http/https, instalację certyfikatu SSL.

Wszelkie dyspozycje realizowane są po uprzedniej weryfikacji właściciela usługi. Poza godzinami pracy Biura Obsługi Klienta pod telefonem czuwa administrator dyżurujący, który pomoże w przypadku nagłych awarii z działaniem usługi o każdej porze dnia i nocy.

 

Jakie parametry są ważne i wpływają na wydajność hostingu?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na powierzchnię dyskową. Strona internetowa nie musi zajmować dużo miejsca na dysku serwera, ale (jak już zauważyliśmy) hosting to nie tylko miejsce na pliki strony, ale także na bazę danych (która może mieć kilkaset megabajtów). Dodatkowo udostępniane w ramach hostingu miejsce na dysku wykorzystywane jest również do tworzenia kont pocztowych dla zakupionej domeny (np. info@mojadomena). Jeśli nie wiesz jaką pojemność serwera powinieneś wybrać, to zweryfikuj, czy w wybranej przez Ciebie firmie hostingowej jest dostępny dział sprzedaży, który ma doświadczenie w doborze odpowiednich parametrów usługi. Jeżeli jesteś freelancerem i wybierasz hosting dla swojego klienta, któremu tworzysz stronę WWW, przedyskutuj z nim, czy planuje stworzenie skrzynek e-mail (a jeśli tak, to w jakiej liczbie) i postaraj się oszacować, do jakich rozmiarów strona może urosnąć z biegiem czasu.

Dodatkowo upewnij się, że wybierasz hosting z dyskiem SSD (najlepiej NVMe). Są one zdecydowanie lepsze niż zwykłe dyski HDD, przez co odczyt danych odbywa się sprawniej.

Jak wybrać hosting? 5 pytań, które warto zadać
Team of technicians working together on servers at the data centre

Zwróć także uwagę na dostępność najnowszej wersji PHP (aktualnie najnowsza to 8.2), jak również obsługę protokołu HTTP/2. Istotne jest również TTFB, czyli czas, jaki upływa od chwili wysłania zapytania przez przeglądarkę czyli np. kliknięcia w link do momentu, w którym serwer odpowie i rozpocznie się generowanie strony WWW. Tego parametru nie znajdziesz w specyfikacji hostingu, gdyż zależy on nie tylko od wydajności samego serwera, ale także od indywidualnej strony. Możesz jednak skorzystać z okresu testowego hostingu i po stworzeniu strony WWW zbadać ten parametr, testując stronę np. za pomocą narzędzia Google PageSpeed.

Komunikacja za pośrednictwem poczty elektronicznej powinna być bezpieczna. Prowadząc działalność, możesz wysyłać i otrzymywać dane osobowe, wrażliwe i często poufne. Dlatego połączenie pocztowe powinno być szyfrowane, a interfejs do poczty elektronicznej (webmail) zabezpieczony certyfikatem SSL.

 

Czy mam do dyspozycji darmowy certyfikat SSL?

Bezpieczeństwo to także certyfikat SSL, protokół szyfrujący dane przesyłane pomiędzy serwerem a przeglądarką, chroniąc je przed odczytaniem przez osoby trzecie. Pewne dane mogą zostać wprowadzone w formularzach kontaktowych lub danych transakcyjnych i warto zadbać o to, aby ich przesyłanie było szyfrowane.

Wybierając serwer, zwróć uwagę, czy otrzymasz certyfikat SSL gratis. Niestety nie wszyscy hostingodawcy oferują możliwość zainstalowania bezpłatnego certyfikatu SSL. W LH.pl masz możliwości zainstalowania bezpłatnego certyfikatu Let’s Encrypt.

Kluczowe cechy certyfikatu:

  • Bezpłatny – jeśli jesteś właścicielem domeny, możesz zainstalować certyfikat po stronie operatora, który zezwala na tę opcję
  • Bezpieczeństwo – pozwala chronić Twoją stronę internetową i zwiększać zaufanie osób, które ją odwiedzają
  • Otwarty — certyfikaty są wydawane i odnawiane automatycznie
  • Automatyzacja – stosunkowo prosta instalacja certyfikatów i egzekwowanie ich na stronach internetowych

 

Bezpieczeństwo 

Jest to bardzo ważny czynnik przy wyborze hostingu dla swojej strony internetowej. Serwis składa się z plików, treści, szablonów, formularzy oraz przetwarzanych na nich danych. Dane te muszą być bezpieczne, aby wyeliminować ryzyko wycieku lub nieodwracalnej utraty. Wybierając hosting warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia stosowane przez operatora na serwerze. Hosty powinny posiadać zaawansowany system ochrony przed atakami DDoS mającymi na celu wyłączenie serwerów, a także atakami typu brute force mającymi na celu złamania haseł. Jeśli Twoja witryna jest oparta na WordPressie, zwróć uwagę, czy dostawca hostingu oferuje ochronę WAF (Web Application Firewall), zaporę chroniącą aplikacje internetowe.

 

Czy jest dostępny autoinstalator WordPressa?

Hosting WordPress powinien być dostarczany z intuicyjnym, automatycznym instalatorem WordPress. W LH.pl jest to rozwiązanie, dzięki któremu możesz błyskawicznie uruchomić swoją stronę internetową na najnowszej, czystej wersji WordPressa bez wymaganej wiedzy technicznej. Nie musisz samodzielnie pobierać WordPressa, kopiować jego plików na serwer ani tworzyć bazy danych. Autoinstalator zrobi wszystko za Ciebie – wystarczy, że wskażesz adres domeny i uzupełnisz nazwę strony.

Po zakończonej instalacji na adres mailowy otrzymasz:

  • adres URL do swojej strony na WordPressie
  • adres URL do panelu administracyjnego WordPressa
  • login i hasło do panelu administracyjnego WordPressa

 

Autoinstalator WordPressa to narzędzie, które ułatwia pracę zarówno początkującym użytkownikom, stawiającym swoją pierwszą stronę WWW, jak również freelancerom, którzy chcą mieć możliwość błyskawicznej instalacji WordPressa, aby jak najszybciej móc przejść do właściwej części swojej pracy, czyli np. projektowania strony WWW dla klienta.

 

Podsumowanie

Jeśli planujesz tworzenie stron internetowych to WordPress jest doskonałym rozwiązaniem. Korzystając z hostingu WordPress w LH.pl masz do dyspozycji całodobowe wsparcie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów. Możesz pracować zdalnie z każdego miejsca na ziemi, nie martwiąc się o to, czy support firmy hostingowej odbierze od Ciebie telefon. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w sytuacji, kiedy problem wymaga ingerencji administratora.