Jak by wyglądała twoja strona 20 lat temu?

Jak by wyglądała Twoja strona 20 lat temu?

Czy jest tu ktoś, kto pamięta estetykę stron www sprzed dwudziestu lat, kiedy internet dopiero stawał się nieodłączną częścią naszego życia?
Tło z obowiązkową teksturą, najlepiej w mocnym i nasyconym kolorze i wszechobecne animacje to tylko najbardziej charakterystyczne wyznaczniki stron, które tworzyły sieć w 1999 roku. Co wrażliwsi (i starsi) mogą pamiętać również animowane tła lub kursory i głębokie uwielbienie dla gradientów i Comic Sans.

Jak by wyglądała Twoja strona 20 lat temu?
Photo by Michael Trimble on Unsplash

Brzmi jak koszmar? W porównaniu do współczesnej estetyki projektowania dla sieci, niewątpliwie tak. Design dzisiejszych stron www to wypadkowa rozwiązań, które są piękne i miłe dla oka oraz potrzeb użytkowników i założeń UX.

W dziedzinie projektowania dla sieci ostatnie 20 lat to czas, w którym niemal każdy rok przynosi nowe trendy i przełomowe zmiany. Daje się jednak zauważyć pewną stałą tendencję: strony www stają się coraz prostsze a design coraz bardziej minimalistyczny. Twórcy starają się raczej mądrze dawkować informacje niż atakować odbiorcę dziesiątkami buttonów, migających linków i setkami pop-upów w jaskrawych kolorach.

Strony internetowe sprzed 20 lat mogą budzić mieszane uczucia: z jednej strony na dzisiejsze standardy są to koszmarki projektowania cyfrowego, z drugiej są świadectwem minionej epki, z trzeciej wreszcie mogą budzić nostalgię lub… ciekawość, jak Twoja dzisiejsza witryna wyglądałaby 20 lat temu?

 

Jak wyglądałaby twoja strona w wersji retro?

Programista Mike Lacher stworzył żartobliwe narzędzie, które zamienia layout i design twojej współczesnej strony w witrynę rodem z późnych lat 90 minionego stulecia, stworzoną na legendarnych serwerach GeoCities.

GeoCities-izer jest mistrzowskim naśladownictwem stron, które były popularne trzy dwie dekady wcześniej. Jesteś gotowi na wycieczkę w czasie? Wklej linka do wyszukiwarki GeoCities-izer i poczekaj na efekty.
Pamiętaj, że niektóre strony mogą być za bardzo zaawansowane, aby GeoCities-izer sobie z nimi poradził, lub będą ładowały się długo.

Jak podoba ci się wersja retro twojej strony? Prześlij nam efekty w komentarzu!

Strony retro 20 lat temu
Generator stron retro

Skomentuj

avatar