Malarstwo cyfrowe – aplikacje dla grafików

Ołówki, węgiel i blok papieru do niedawna były podstawowym narzędziem każdego rysownika. Nikt nie twierdzi, że nadchodzi ich zmierzch, ale współczesne technologie ułatwiają rozwijanie hobby, również tych kreatywnych. Teraz, aby rysować, możesz użyć również tabletu.

Tablet to jednak nie wszystko. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, potrzebne ci także odpowiednie oprogramowanie. Oczywiście możesz zainwestować w Adobe Photoshop, Illustrator lub ich darmowe odpowiedniki, jak GIMP i InkScape. Możesz także skorzystać z naszej listy darmowych programów do malarstwa cyfrowego.
Dobrej zabawy!

 

Darmowe programy do malarstwa cyfrowego

Malarstwo cyfrowe dla grafików i ilustratorów

 

Darmowe programy do malarstwa cyfrowego – Krita

KLIK
To prawdziwa weteranka wśród darmowych aplikacji do malarstwa cyfrowego, rysowania i szkicowania. Od momentu swojego powstania prawie dziesięć lat temu, Krita przeszła gigantyczny rozwój, a duża grupa użytkowników zapewnia dostęp do tutoriali, wskazówek i pomocy.

To, co odróżnia ją od innych programów graficznych, to narzędzie palety pop-up. Kiedy klikniesz na obszar roboczy, pojawia się okno z podglądem twoich ulubionych pędzli, kolorów i narzędzi. Przy okazji – zestaw pędzli robi wrażenie, a wszystkie możesz dowolnie edytować.
To, co podoba się użytkownikom, to narzędzie stabilizacji pędzla. Jeśli lekko drżą ci ręce i masz problem z narysowaniem prostej linii, Krita potrafi to wykryć i skorygować. Wygodne, prawda?

Krita jest programem darmowym, ale ponieważ wciąż się rozwija, pamiętaj o częstych aktualizacjach.

 

Malarstwo cyforwe dla grafików – Clip Studio Paint

KLIK
To program znany wcześniej jako Manga Studio. To jedno z najbardziej popularnych narzędzi wśród artystów, grafików, rysowników i ilustratorów.

Doskonale sprawdza się przy tworzeniu prac cyfrowych na potrzeby komercyjne – tworzy się w nim mangi, gry a także prace do druku. Ta popularność odpowiada również za to, że deweloperzy wciąż starają się rozwijać program, aby odpowiadał potrzebom użytkowników.

Pierwotna nazwa Manga Studio dobrze obrazuje główne przeznaczenie tego programu. Nie oznacza jednak, że sprawdzi się tylko w warsztacie mangaki. Takie funkcje, jak zaawansowane narzędzia do szkicowania na potrzeby tła i renderowanie obrazów 2D do podglądów wydrukowanych magazynów 3D przydadzą się także innymi twórcom grafik. Pod względem możliwości nie ustępuje Photoshopowi.
Program jest zintegrowany z Photoshopem i oraz posiada inne narzędzia do edytowania, co sprawia, że przejście między różnymi narzędziami nie powoduje utraty danych.

Program jest dostępny jako darmowa wersja próbna, w której jednak nie można zapisać pracy. Płatna licencja kosztuje 49$.

Darmowe programy do malarstwa cyfrowego

Malarstwo cyfrowe dla grafików i ilustratorów

 

Darmowe aplikacje do malarstwa cyfrowego – openCanvas

KLIK
Nie powinno dziwić, że pierwszy z prezentowanych programów został stworzony w Japonii, gdzie zapotrzebowanie na ilustratorów utrzymuje się na stałym wysokim poziomie. Uprzedzamy, że chociaż program ma swoich użytkowników, nie zajdziecie wiele tutoriali opisujących jego działanie, zatem do wszystkiego trzeba dojść metodą prób i błędów.

openCanvas ma funkcje podobne do tych, które oferują Adobe Photoshop oraz Corel, a pochłania znacznie mniej RAMu. Znajdziecie tu podobne narzędzia i pędzle, ale – uwaga! – openCanvas może zarejestrować kolejność użycia pędzli lub wybory kolorów do małych plików. Możesz wykorzystać je ponownie lub podzielić się nimi z innymi użytkownikami. Każdy plik możesz „zatrzymać” w dowolnym momencie i wykorzystać uzyskaną „klatkę” w swojej grafice.
Czułość nacisku wymaga jeszcze dopracowania, dla niektórych może być za mała.

120-dniowa wersja próbna jest darmowa, a licencja kosztuje 59$.

 

Darmowe programy do malarstwa cyfrowego – Easy Paint Tool SAI

KLIK
Kolejne darmowe narzędzie od japońskich deweloperów. Największą zaletą tego narzędzia jest jego wielkość – lekka, kompaktowa aplikacja nie pochłania dużo pamięci operacyjnej. Ma przy tym wystarczająco dużo funkcji, aby stworzyć ciekawe ilustracje.

Easy Paint Tool SAI posiada na przykład wbudowane pędzle, które naśladują naturalne tekstury. Pędzel domyślny ma z kolei wiele ustawień, którymi łatwo zmodyfikujesz jego działanie. Jeśli to ci nie wystarcza, stwórz swój własny pędzel!
Możesz także tworzyć i zapisywać indywidualne próbki kolorów do wykorzystania w późniejszych projektach.

31-dniowa wersja próbna jest darmowa. W przeliczeniu na złotówki licencja kosztuje około 210 zł.

Darmowe programy do malarstwa cyfrowego

Malarstwo cyfrowe dla grafików i ilustratorów

 

Malarstwo cyfrowe dla grafików – NekoPaint

KLIK
I ostatni z japońskich programów. Ten software mimo swojej niewielkie wagi może zaskoczyć ilością narzędzi i możliwości.
Nie wymaga instalacji i uruchamia się bardzo szybko, więc możesz potraktować go jako program portable do używania „na już”.

Pędzle możesz edytować i konfigurować tak, aby odpowiadały twoim potrzebom. Polecamy to narzędzie przede wszystkim do niewielkich prostych projektów i do szkicowania. Pomoże ci w tym narzędzie symetrii, które w czasie rzeczywistym symetrycznie „odbija” to, co rysujesz.
Bardzo duża czułość na nacisk.

 

W czym tworzyć malarstwo cyfrowe – Mischief

KLIK
Ta leciutka aplikacja wykorzystuje ciekawe rozwiązanie – „nieskończony” obszar powierzchni roboczej, co oznacza, że możesz powiększać obraz tak, jak potrzebujesz. Dzięki temu starannie dopracujesz nawet najmniejsze detale, powrócisz do właściwego rozmiaru i dopracujesz resztę szkicu, zanim znowu wrócisz do szczegółów.

Można powiedzieć, że łączy w sobie płynność grafik rastrowych i możliwości powiększania rodem z grafiki wektorowej. To świetne narzędzie do grafiki dla tych malarzy, szkicowników, grafików i artystów, którzy lubią koncentrować się na detalach.
Zestaw pędzli domyślnych nie jest zbyt obszerny, ale twórca aplikacji, animator Dan Turner, zostawił także trochę miejsca na twoje własne pędzle.

W wersji podstawowej aplikacja jest darmowa. Jeśli potrzebujesz rozszerzonych wersji z różnymi dodatkami (ustawienia zdefiniowane, palety kolorów, warstwy, eksportowanie do pliku PSD), możesz skorzystać z darmowej 15-dniowej wersji próbnej, a następnie kupić licencję za 25$.

 

Digital painting – FireAlpaca

KLIK
Jeśli potrzebujesz lekkiego i niewielkiego narzędzia, w którym stworzysz bardzo szczegółową i dopracowaną pracę gotową do druku, wypróbuj FireAlpaca. Program daje także stosunkowo rzadką możliwość naśladowania efektu farb wodnych.
Z dodatków wartych uwagi trzeba wymienić narzędzia do wygładzania linii i narzędzia do korygowania.
Program jest lekki, da się uruchomić nawet na komputerach starszej generacji, nie spowalnia systemu, a do tego występuje w wersjach na Windows i na Maca.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x