5 najlepszych darmowych alternatyw dla Lightroom

Dla wielu osób, nie tylko związanych z profesjonalną grafiką, Photoshop pozostaje aplikacją numer jeden do edycji zdjęć. Tymczasem chociaż jako narzędzie do fotomanipulacji i tworzenia grafik rastrowych Photoshop nie ma sobie równych, do edycji zdjęć profesjonaliści częściej wybierają raczej Lightroom.

Lightroom przede wszystkim dostarcza pełnego, kompletnego środowiska do zarządzania zdjęciami i ich edytowania. Możesz nie myśleć o tym w pierwszej kolejności, ale w trakcie korzystania z tego programu okazuje się to nieocenionym ułatwieniem, oszczędzającym czas i usprawniającym pracę.

Profesjonalne programy do edycji zdjęć

Darmowe alternatywy dla Lightroom

Kolejna zaleta tego programu to precyzyjne narzędzia umożliwiające edycję zdjęć pod względem kolorystyki: ekspozycji, balansu bieli, kontrastu. Ma nieco mniej funkcji edytowania szczegółów i efektów niż Photoshop, jednak został stworzony z myślą o warsztacie fotografa i post-produkcji fotografii.

 

Darmowe alternatywy dla Lightroom

Czy można znaleźć darmowe alternatywy dla Lightroom? Jak można się spodziewać istnieje kilka programów i aplikacji mobilnych, które mogą zastąpić Lightroom, jednak na ogół nie mają one jego elastyczności i pełnych możliwości.

Programy podobne do Lightroom sprawdzą się, jeśli chcesz nauczyć się edycji zdjęć, „podrasować” swoje fotografie lub zwyczajnie chcesz sprawdzić, jakie możliwości oferuje post-produkcja.

 

Darmowe alternatywy dla Lightroom: Raw Therapee

Profesjonalne programy do edycji zdjęć

Darmowe alternatywy dla Lightroom – Raw Therapee

To, co możesz zauważyć przy pierwszym kontakcie, to mało elegancki interfejs, ale daj szansę temu programowi: pod względem funkcji jest zaskakująco dobrą alternatywą Lightroom. Raw Therapee jest regularnie aktualizowany, co również gwarantuje stabilność pracy.

Dodatkowo podobnie jak Lightroom Raw Therapee umożliwia zachowanie oryginalnej wersji zdjęcia – nie wprowadza zmian w pliku „źródłowym” i w każdej chwili możesz wrócić do pierwotnej wersji fotografii.
Największa zaleta? Program umożliwia edycję wielu zdjęć jednocześnie.

 

Darmowe alternatywy dla Lightroom: Darktable

Profesjonalne programy do edycji zdjęć

Darmowe alternatywy dla Lightroom- Darktable

Darktable to najpoważniejszy konkurent Raw Therapee. Ten edytor plików RAW oparty na kodzie open source, z interfejsem nieco bardziej przyjaznym niż u jego rywala i równie bogaty w narzędzia do edytowania zdjęć.

Jedyna trudność? Jest to program dedykowany na Linuxa i nawet jeśli spróbujesz na podstawie kodu źródłowego napisać wersję na Windows, raczej nie będzie ona stabilna.

 

Darmowe alternatywy dla Lightroom: Photoscape

Profesjonalne programy do edycji zdjęć

Darmowe alternatywy dla Lightroom – Photoscape

Photoscape nie jest tak zaawansowanym programem jak poprzednie dwie propozycje, jednak na użyjesz jej do podstawowej obróbki i edycji zdjęć. Oprócz edycji kolorów i ostrości oraz używania niektórych efektów (filtry, usuwanie „czerwonych oczu”) możesz także łączyć ze sobą kilka zdjęć, edytować pliki GIF oraz konwertować pliki RAW do JPG.

Program obsługuje także edycję wielu zdjęć jednocześnie. Ostatnia stabilna wersja jest kompatybilna z Windows 10.

 

Darmowe alternatywy dla Lightroom: Affinity Photo

Ten stosunkowo nowy program ma wiele dobrych funkcji i oferuje mocne, stabilne środowisko do obróbki zdjęć. Narzędzia do edycji są dość zaawansowane, łącznie z edycją zdjęć 360 stopni, malarstwem cyfrowym, edycją plików PSD, poprawą głębi ostrości i „szyciem” zdjęć panoramicznych.

Affinity obsługuje edycję wielu plików jednocześnie a także kompozycje składające się z kilku warstw. Pierwotnie powstał jako aplikacja dla Mac, ale dostępna jest także wersja desktopowa aplikacji dla Windows.
Program jest płaty, ale możliwe jest skorzystanie z darmowej wersji próbnej.

 

Darmowe alternatywy dla Lightroom: LightZone

Profesjonalne programy do edycji zdjęć

Darmowe alternatywy dla Lightroom- LightZone

Aby pobrać LightZone musisz zarejestrować się na stronie – rejestracja jest darmowa i nie zabiera dużo czasu, odkąd cztery lata temu wprowadzona została automatyczna akceptacja nowych użytkowników.

LigtZone umożliwia edycję, która nie zmienia oryginalnego pliku, a także pracę na plikach JPG i TIFF. Oprócz podstawowej edycji kolorów możesz wykorzystać także filtry i efekty na całość zdjęcia lub na jego wybrany fragment.

Skomentuj

avatar