Pierwszy rok freelancera: jak przetrwać?

Łatwo jest podjąć decyzję, aby przejść na swoje, łatwo również postawić pierwsze kroki jako freelancer – zbudować stronę na WordPress lub założyć konto na portalu gromadzącym portfolio, zainwestować w narzędzia, dostać pierwsze zlecenie.
Trudności pojawiają się, kiedy z freelancingu chcesz uczynić sposób na życie i nie łączyć go dłużej z etatem. Dzięki Useme nie potrzebujesz firmy do tego, aby być freelancerem i wystawiać faktury VAT. To oznacza, że co miesiąc odpada Ci jeden poważny wydatek w postaci składek ZUS. Ale co dalej?

Według raportu Euler Hermes, upadają głównie firmy młode – 30% zamyka się po roku. Po 5 latach działalności z rynku znika nawet 70% średnich przedsiębiorstw. Jako freelancer nie musisz troszczyć się o to, jaki status ma Twoja firma, czy lepiej ją zamknąć czy zawiesić, ale tak samo jak samozatrudniony przedsiębiorca musisz spiąć budżet i… mieć radość z pracy.

Pierwszy rok freelancera: jak przetrwać?
Pierwszy rok freelancera: co zrobić, żeby się udało?

Zbyt wysokie oczekiwania i złe nawyki mogą sprawić, że freelancing i praca zdalna nie przyniosą Ci ani spodziewanej satysfakcji, ani spodziewanych zysków. Jak zatem przygotować się na pierwszy rok swojej kariery dobrego strzelca i o co zadbać, żeby utrzymać się na rynku jako profesjonalista?

 

1. Buduj dobre nawyki

To, co robisz teraz, będziesz również robić w przyszłości. Jesteś profesjonalistą, dlatego od początku buduj dobre nawyki, zamiast zostawiać sobie na później „poprawienie” zachowań, które nie przynoszą Ci korzyści. Z czasem nie tylko nie będzie Ci łatwiej zmienić zwyczaj, ale również nawarstwią się te mniej przyjemne rzeczy, wymagające „napraw”.

Przyjmijmy, że próbujesz oszczędzać czas, zabierając pracę wszędzie. W początkowym okresie poczujesz się z tym bardziej produktywny i na pewno da Ci to wrażenie, że wszystko masz pod kontrolą. Z czasem – zmęczenie bierze górę i wszechobecna praca przestaje cieszyć.

Tymczasem ścisły nawyk przestrzegania czasu na pracę i na odpoczynek lub wypracowanie technik, które pozwolą Ci się oderwać od zawodowych obowiązków, procentuje, kiedy Twoja kariera się rozwija i przybywa zleceń.

 

2. Nie wydawaj, jeśli nie masz

Kiedy pracujesz jako freelancer, nie masz problemu z rozdziałem wydatków na firmowe i prywatne – wszystko może być każdym tym kosztem jednocześnie. To sprawia, że łatwo stracić kontrolę nad tym, ile masz i czy nie żyjesz ponad stan. Dotyczy to także inwestycji w nowy sprzęt i programy, co dla wielu freelancerów jest dużą pokusą.

Pierwszy rok freelancera: sukces w pracy zdalnej
Pierwszy rok freelancera: jak znaleźć klientów?

Tymczasem w pierwszym roku na rynku zwracaj uwagę przede wszystkim na to, żeby trzymać koszty pod kontrolą. Nie wydawaj więcej, niż masz, na rzeczy, których nie potrzebujesz. W takiej sytuacji cały Twój wysiłek koncentruje się na tym, żeby zapłacić za rzeczy, na które nie było Cię stać, a nie na to, jak mądrze rozwijać działanie i jak pilnować nawyków, które zaprocentują w przyszłości.

 

3. Błędy popełniaj wcześnie i szybko

Wpadka na początku kosztuje mniej, niż wpadka, kiedy Twoja kariera jest już nieźle rozwinięta. Dlatego jeśli masz popełniać błędy, popełniaj je na początku. Jeśli coś nie działa – narzędzie do marketingu usług, przyjęta formuła prezentacji portfolio, techniki sprzedażowe – nie wahaj się ich porzucić i znaleźć takie, które przyniosą Ci korzyści.

Jeśli słyszałeś, że networking jest podstawą dla freelancerów i spędzasz kilka godzin w tygodniu na spotkaniach, które nie przynoszą Ci zleceń ani cennych kontaktów, wtedy warto zmienić podejście. Zamiast powtarzać niedziałające schematy, obserwuj efekty swoich działań i szukaj przyczyn, dla których coś się nie udało. Jakiego błędu nie popełnisz już drugi raz?

 

4. Nie rób tego, na czym się nie znasz

Freelancing oprócz tego, co jest Twoją główną umiejętnością, tym, co będziesz sprzedawał, wymaga również całego zakresu innych: promocji, obsługi platform społecznościowych, self-marketingu, zarządzania marką osobistą i pilnowania wydatków.

Jeśli czujesz, że któreś z nich nie jest Twoją mocną stroną, poszukaj wsparcia. W ten sposób nie będziesz tracić czasu na naukę rzeczy, kiedy Twoim celem powinno być budowanie bazy klientów i zdobywanie poleceń, ani tracić, ponieważ Twoje działania były średniej jakości.

Pierwszy rok freelancera: dobre praktyki
Pierwszy rok freelancera: kiedy podzlecać prace?

Poprawienie niedziałającej strony na WordPress może zająć Ci kilka dni dłubania i zostawić z poczuciem frustracji, podczas gdy dla fachowca jest to usterka, którą da się naprawić w jedno popołudnie. To popołudnie, które możesz przeznaczyć na realizację komercyjnego projektu.

 

5. Skup się na swoim produkcie, a nie na konkurencji

Twoim produktem jesteś Ty sam: w długim okresie, to Twoje samopoczucie, umiejętności i zapał do pracy przekładają się na to, jakiej jakości prace dostarczasz. Chcesz pracować zdalnie dla różnych klientów, a nie dopuścić do sytuacji, w której po roku z radością pomyślisz o powrocie na etat jako o formie wakacji.

Na początkowym etapie nie warto obsesyjnie porównywać się do konkurencji – prawdopodobnie nie wiesz jeszcze, kim dokładnie ona jest, poza tym, że to „wszyscy” freelancerzy, bez różnicy, w jakiej niszy się specjalizują, jaki reprezentują przedział cen i jakie mają doświadczenie.

 

Pierwszy rok na freelancingu: jak go przetrwać, aby nie był ostatnim?

Praca zdalna na zlecenie może być i Twoim sposobem na życie, metodą na to, żeby zdobyć dodatkowe środki i hobby, które daje Ci możliwość nauki i wykorzystania umiejętności, na jakie nie masz miejsca w etatowej pracy.

Niezależnie od Twojej motywacji, pierwszy rok okazuje się kluczowy dla freelancerów tak samo, jak dla początkujących firm. Decydując się na to, żeby zostać freelancerem, spodziewasz się sukcesu, a pięć prostych zasad, które opisaliśmy powyżej, pomoże Ci go osiągnąć.