Copywriter - zlecenie czy etat?

Coraz więcej firm zauważa, że współczesne formy promocji wymagają zaangażowania doświadczonej osoby odpowiedzialnej za tworzenie różnego rodzaju treści marketingowych. W wielu przypadkach pojawia się pytanie: Zatrudniamy osobę na stałe, czy zlecamy tworzenie treści freelancerowi? Poniżej omawiamy mocne i słabe strony obu rozwiązań.

Na początku trzeba jasno powiedzieć — wybór między freelancerem a etatowym copywriterem powinien zawsze być rozpatrywany na podstawie indywidualnych potrzeb i możliwości konkretnej firmy. Ważne jest również, jakiego typu treści potrzebuje firma – copywriter to nie to samo, co content writer. Na końcu tego tekstu podpowiadamy kryteria, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Zalety współpracy z copywriterem freelancerem

Niższe koszty: Copywriter freelancer to najczęściej osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą — wystawia faktury na własną firmę — lub też pracuje w oparciu o umowy dzieło, czy też zlecenie. Oznacza to, że odpadają wszelkie koszty związane z zatrudnieniem pracownika na stałe. Nie mówimy tutaj tylko o kosztach związanych z ubezpieczeniem społecznym, ale również z organizacją samego stanowiska pracy dla copywritera.

Copywriter - zlecenie czy etat?
Kiedy skorzystać z usług freelancera copywritera?

Perspektywa osoby z zewnątrz: Wiele działań marketingowych traci na skuteczności, ponieważ osoby za nie odpowiedzialne nie potrafią wejść w buty klienta. Tak dobrze, że znają realia firmy, że nie potrafią stworzyć komunikatu, który będzie skonstruowany z myślą o osobie mającej o wiele mniejszą wiedzę na temat oferty firmy, niż pracownicy marketingu. Dlatego właśnie copywriter freelancer doskonale odnajdzie się w roli osoby, która potrafi spojrzeć na ofertę firmy z perspektywy jej klienta.

Elastyczność: Decydując się na współpracę z kilkoma freelancerami, możemy w sposób elastyczny przydzielać zadania określonym osobom — znając ich specjalizacje i styl pisania. Elastyczność oznacza również korzystanie z usług copywriterskich tylko wtedy, gdy są one faktycznie potrzebne. Nie musimy płacić miesiąc w miesiąc pełnej pensji osobie odpowiedzialnej za teksty.

Wady współpracy z copywriterem freelancerem

Mimo wyraźnych zalet, współpraca z freelancerem nie jest wolna od wad. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim.

Ograniczony zakres wsparcia: Niewątpliwym minusem angażowania freelancerów jest fakt, że odpowiadają oni tylko i wyłącznie za jedno przydzielone im zadanie. Pracownik etatowy będąc codziennie w pracy, może też pomóc w innych obszarach powiązanych z jego kwalifikacjami.

Brak wystarczającej znajomości firmy: mimo że freelancerowi może być łatwiej spojrzeć na ofertę firmy z perspektywy bliższej klientowi, to jednocześnie może się okazać, że zna on ofertę niewystarczająco dobrze. W końcu freelancer nie obcuje na co dzień z usługą/produktem — nie zna go tak dobrze, jak wewnętrzny pracownik, a to może sprawić, że nie odda w tekstach wszystkich mocnych stron oferty.

Mniejsza dostępność: Freelancer najczęściej nie jest przez cały czas do naszej dyspozycji. Dzieli on swój czas między pracę dla naszej firmy i dla innych jego klientów. Może więc się zdarzyć, że w pilnych przypadkach, nie będzie on w stanie wesprzeć nas swoją pracą.

Zalety zatrudniania copywritera w pełnym wymiarze

Treści zgodne z zasadami: Tworzenie treści biznesowych wymaga znajomości różnego rodzaju zasad — czy to dotyczących ludzkich zachowań, czy też zasad działania wyszukiwarki Google. Dobry copywriter to najczęściej osoba, która te zasady zna. Mając taką osobę na pokładzie, firmy mogą być spokojne, że ich treści w 100% pozostają zgodne z nowoczesnymi standardami.

Sprawniejsza wymiana informacji: Praca nad treścią bardzo często wymaga stałej współpracy osób z różnych działów firmy. Etatowy pracownik odpowiedzialny za teksty w tym kontekście jest bardzo pożądaną osobą. Copywriterowi zatrudnionemu na stałe o wiele łatwiej jest opisać nową aplikację wypuszczaną na rynek, niż osobie spoza firmy. Etatowiec może niemal w każdej chwili porozmawiać z programistami odpowiedzialnymi za projekt.

Copywriter - zlecenie czy etat?
Kiedy zatrudnić copywritera na etat?

Pan/-i złota rączka od treści: Kto jak nie copywriter włada dobrze słowem — zarówno pisanym, jak i mówionym? Obecność kogoś takiego w szeregach firmy to prawdziwy skarb w różnych codziennych sytuacjach. Zdarza się, że trzeba wysłać życzenia do partnerów, a pracownicy np. biura księgowego nie mogą nic sensownego wymyślić. Copywriter w takich sytuacjach jest nieoceniony.

Wady zatrudniania copywritera w pełnym wymiarze

Wysoki koszt: Perspektywa sporego wydatku związanego z zatrudnieniem etatowego copywritera dla wielu firm może być zniechęcająca. W końcu zatrudnienie na umowę o pracę wymaga opłacania ubezpieczenia społecznego takiego pracownika.

Nieefektywne wykorzystywanie zasobów: Może się okazać, że potrzeby firmy zostały błędnie oszacowane. Po sfinalizowanej rekrutacji okazało się, że jednak firma nie potrzebuje osoby od tekstów w pełnym wymiarze godzinowym.

Spora ilość czasu związana z rekrutacją: Rekrutacja bywa kosztownym procesem. Często okazuje się, że osoby zatrudnione nie wykazują się wystarczającymi umiejętnościami. W takiej sytuacji firmy tracą sporo czasu na naukę i rozwój umiejętności pracownika.

4 pytania, które pozwolą podjąć właściwą decyzję

Tak, jak na początku tekstu wspomnieliśmy — podejmując decyzję o zatrudnieniu osoby odpowiedzialnej za tworzenie firmowych treści, należy rozważyć kilka punktów. Warto sobie odpowiedzieć na następujące pytania.

  1. Czy stać nas na zatrudnienie pełnoetatowego copywritera?
  2. Czy faktycznie potrzebujemy osoby w pełnym wymiarze godzin?
  3. Czy chcemy mieć kogoś na zawołanie — osobę, która będzie w pełni dyspozycyjna i gotowa, by tworzyć treści od razu?
  4. Czy szukamy osoby, która będzie dobrze identyfikować się z firmą, zwiąże się z nią, tym samym dokładniej pozna jej specyfikę?

Odpowiedź na powyższe pytania przybliży osoby decydujące o zatrudnieniu, do podjęcia odpowiedniej decyzji. Jeśli nie możemy sobie pozwolić z jakiegoś powodu na zatrudnienie copywritera na stałe, można skorzystać z dwóch rozwiązań:

  • zatrudnić freelancera w ramach stałej współpracy, np. za pośrednictwem platformy Useme, która specjalizuje się w rozliczaniu pracy zdalnej na podstawie faktur VAT
  • przysposobić, któregoś z obecnych pracowników do roli copywritera.

Jest wiele źródłem wiedzy, które pozwolą zdobyć potrzebny zakres umiejętności, tak aby osoby bez wcześniejszego doświadczenia zaczęła realizować obowiązki copywritera. Wiedzę można zdobywać za pośrednictwem kanałów na Youtube, kursów (m.in. kursu SEO copywritingu), jak blogów dotyczących copywritingu i content marketingu.

Podsumowując, zdajemy sobie sprawę, że rozpoczęcie współpracy z copywriterem — czy to etatowym, czy freelancerem — może być od strony organizacyjnej sporym wyzwaniem. Niemniej mamy nadzieję, że powyższy tekst ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji.