UX czy UI - czego potrzebuje firma?

Posiadanie starannie przygotowanej strony internetowej to podstawa funkcjonowania większości nowoczesnych biznesów – także w pracy freelancera. To, jak będzie ona odbierana przez potencjalnych klientów, odpowiadają przede wszystkim dwa czynniki: UX oraz UI. Co to tak naprawdę jest i czym różni się od siebie? W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam oba terminy i podpowiemy, na co warto postawić.

UX czy UI - czego potrzebuje firma?
UX czy UI – czego potrzebuje firma?

Co to jest UX?

UX to skrót od anglojęzycznego User Experience, czyli pojęcia obejmującego całość interakcji, w jakie może wchodzić użytkownik podczas wizyty na danej stronie internetowej. Mamy tutaj na myśli ogólne wrażenia przy wchodzeniu w interakcję z poszczególnymi elementami strony i sekwencję podejmowanych przez użytkownika działań – na przykład proces zakupowy lub kontakt z działem obsługi klienta.

Proces projektowania UX wymaga zatem znajomości zachowań i preferencji określonej grupy docelowej, zatem ociera się o psychologię i analizę behawioralną. To wszystko ma na celu maksymalne ułatwienie i usprawnienie komunikacji, a co za tym idzie zwiększenie konwersji.

Narzędzia wykorzystywane podczas projektowania User Experience to między innymi:

  • Eye Tracking – śledzenie ruchu gałek ocznych,
  • Mapy cieplne – analizowanie nawet najdrobniejszych zachowań użytkowników,
  • Analiza danych – między innymi Google Analytics.

 

UX - co to jest?
UX – co to jest?

Co to jest UI?

UI to inaczej całość interfejsu użytkownika, a skrót pochodzi od anglojęzycznego „User Interface”. Co to dokładnie oznacza? Elementami UI na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej są wszystkie widoczne elementy wyświetlane użytkownikowi. Mówimy tu zatem o całej warstwie graficznej, a w tym wyglądzie menu nawigacyjnego, galerii zdjęć, zastosowanych kolorach czy układzie podstrony kontaktowej.

UI Designer, czyli osoba odpowiedzialna za warstwę wizualną ma za zadanie stworzenie projektu przyjemnego dla oka, a także zgodnego z identyfikacją danej marki. Musi zatem pracować na podstawie charakterystyki marki, znać dobrze psychologię barw, typografię oraz być specjalistą w zakresie tworzenia kompozycji layoutów.

UX vs UI – czym się różnią?

Co prawda UX i UI są ze sobą ściśle powiązane, to należy je traktować, jako dwie zupełnie różne dziedziny z zakresu tworzenia interfejsów stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Podstawową różnicą, która najlepiej obrazuje różnice tych dwóch zagadnień, jest fakt, iż UI skupia swoje działania na wyglądzie interfejsu, a UX na odczuciach płynących z interakcji z poszczególnymi jego elementami.

UX i UX mają ogromne znaczenie praktycznie w każdym biznesie internetowym lub takim, który w sieci pozyskuje nowych klientów. To dzięki nim strony są w stanie generować więcej konwersji bez konieczności zwiększania budżetów reklamowych, czy zbierać większe ilości leadów w przypadku branży usług B2B.

UI - co to jest?
UI – co to jest?

UX – dlaczego jest tak ważny?

Tutaj trzeba przyznać, że w profesjonalnym projektowaniu stron, to UX ma pierwszeństwo, a UI ma za nim nadążać. Dzieje się tak dlatego, że każda złotówka wydana na dopracowanie User Experience bezpośrednio przekłada się to na wzrost konwersji, a co za tym idzie sprzedaży produktów lub usług. Dzięki UX mamy okazję poznać potrzeby naszych potencjalnych klientów, a następnie:

  • zoptymalizować doświadczenia użytkowników,
  • wyeliminować zabierające czas i wydłużające ścieżkę zakupową elementy,
  • uniknąć trudności, które mogą zniechęcać użytkowników do korzystania z naszej strony lub aplikacji.

UI – to nie tylko kolory i fonty

User Interface pełni funkcję pośrednika komunikacyjnego, a to oznacza, że ma być nie tylko wygodny, ale i reprezentatywny. Liczne badania wskazują na to, że w internecie mamy dosłownie kilka sekund na to, aby zyskać przychylność potencjalnego klienta i zatrzymać go na naszej stronie. Dlatego UI musi łączyć w sobie zarówno kwestie wizualne, estetyczne, jak i czynniki zewnętrzne związane z preferencjami i sposobem korzystania z sieci przez użytkowników.

Dobrze zaprojektowany User Interface sprawia, że:

  • Dopasujemy wygląd strony lub aplikacji do preferencji i wymagań klientów oraz  charakterystyki marki,
  • Otrzymamy przyjemny dla oka i praktyczny wygląd strony, który przykuje uwagę odwiedzających ją użytkowników.
UX czy UI - czego potrzebuje freelancer?
UX czy UI – czego potrzebuje freelancer?

Na co postawić?

Poza oczywistymi różnicami warto jednak pamiętać o tym, że UX oraz UI nie powinny być traktowane oddzielnie. UX Designer musi ściśle współpracować z UI Designerem, tak aby umiejętności obu specjalistów przełożyły się na stworzenie interfejsu nie tylko przyjemnego dla oka, ale i skutecznego z punktu widzenia docelowego użytkownika.

Jak zatem stwierdzić co będzie lepsze? Za przykład niech posłuży nam najczęściej odwiedzana strona na świecie – wyszukiwarka Google. Jest ona najlepszym dowodem na to, że przemyślany UI wcale nie musi być przeładowany elementami graficznymi, ani efektami specjalnymi. Mamy tutaj wyjątkowo proste, a przy tym niezwykle skuteczne narzędzie, które spełnia oczekiwania praktycznie wszystkich internautów.