Praca zdalna według Cyfrowych Nomadów - część 2 Jak jak obiecaliśmy, publikujemy 2 część…
Praca zdalna według Cyfrowych Nomadów – część 1
Czy kiedykolwiek słyszeliście o cyfrowych nomadach?
Jeśli nie, to właśnie na opracyzdalnej.pl możecie dowiedzieć się wiele na temat tego niezwykłego trybu życia! Przedstawiamy wam niepowtarzalny trzyczęściowy wywiad z cyfrowymi nomadami z Polski, Justyną i Bartkiem. Justyna jest freelancerką, zajmuje się prowadzeniem blogów firmowych, pisaniem artykułów i copywritingiem. Bartek pracuje w branży IT i zajmuje się automatyzowaniem testów aplikacji webowych.
Mimo ogromu zajęć znaleźli chwilę, aby porozmawiać z nami o tym, jak zostali cyfrowymi nomadami, a także o blaskach i cieniach bycia w ciągłej podróży. Oto pierwsza część rozmowy.
useme: Bartku, aby wyjaśnić naszym czytelnikom, kim jest cyfrowy nomada, spróbuj krótko go opisać. Czy ten tryb życia ma coś wspólnego z freelancingiem?
Bartek: Dla mnie to osoba, która może pracować z dowolnego miejsca na świecie, dzięki wykorzystaniu technologii komputerowych i telekomunikacyjnych, głównie internetu.
Freelancing nie jest elementem niezbędnym, choć często obecnym w życiu zawodowym cyfrowych nomadów. Dla mnie remote worker/pracownik zdalny to także cyfrowy nomada.
useme: Justyno, kto twoim zdaniem może zostać cyfrowym nomadą i jakie rady masz dla osób, które chciałyby żyć podobnie do was?
Justyna: Cyfrowy nomadyzm łączy w sobie kilka różnych rzeczy – dwa główne składniki tej mikstury to praca zdalna i podróże. By pracować zdalnie albo trzeba znaleźć pracodawcę, który pozwoli nam na to, albo samemu stworzyć sobie pracę, którą można wykonywać przez internet.
Moim zdaniem kluczem do powodzenia jest specjalizacja, znalezienie swojej niszy i bycie w niej najlepszym. Mogą to być usługi, które da się świadczyć online – tworzenie treści, serwisy www, prowadzenie blogów, zarządzanie projektami, nauka języków, pomoc wirtualnych asystentek, obsługa mediów społecznościowych, pomoc psychologiczna, prowadzenie sklepu internetowego w modelu dropshipping, gdzie obsługą zlecenia, czyli jego wysyłką, zajmuje się producent; prowadzenie innych firm świadczących usługi online.
Decydując się na podróże, warto mieć już działający pomysł, który przynosi zyski i oszczędności. Warto też wiedzieć, czego się chce, bo wiele zależy od tego, czy wolisz dużo podróżować, mieć ogrom wolnego czasu na plażowanie oraz życie towarzyskie i różne niskobudżetowe aktywności, czy wolisz podróżować rzadziej, zamieszkać w jakimś fajnym miejscu na dłużej i stamtąd rozwijać swój biznes.
Zanim zdecydujesz się wyruszyć w drogę, wypróbuj pracę zdalną, choćby na kilka dni. Spróbuj pracy z domu, z kawiarni, coworkingu, pojedź do jakiegoś turystycznego miejsca na krótkie pracowakacje, posmakuj, jak to w praktyce wygląda. Mnóstwo pomysłów znajdziesz na stronie cyfrowinomadzi.pl. Jeśli szukasz pomysłu na siebie, a nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się ze mną, napisz komentarz pod postem. Może będę mogła pomóc.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, na 2 część wywiadu zapraszamy już za tydzień!
Justyna Fabijańczyk i Bartek Tofel, Cyfrowi Nomadzi. Trzy lata temu w Warszawie, rok temu w Meksyku, Nikaragui, Panamie, Ameryce Południowej… Dziś w Maroku, jutro w Barcelonie, albo w Tajlandii. Miejsce zamieszkania uzależniają od tego na co akurat mają ochotę. O tym jak udaje im się łączyć freelancing i pracę zdalną z podróżowaniem po świecie piszą na swoim blogu CyfrowiNomadzi.pl.
Więcej od Cyfrowych Nomadów:
Odwiedź bloga: http://www.cyfrowinomadzi.pl
Dołącz do grupy polskich nomadów na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/cyfrowinomadzi/?fref=ts
Śledź na Facebooku: https://www.facebook.com/cyfrowinomadzipl/
Śledź na Instagramie: https://www.instagram.com/cyfrowinomadzi/
Śledź na Snapchat: cnomadzi
Śledź na: Periscope: cyfrowinomadzi