Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów - statystyki strony

 

Ilość odsłon, długość wizyt, ruch na stronie – to wszystko ma dla blogerów duże znaczenie, często przekładające się na wymierne rezultaty finansowe.

A może prowadzisz w blog, regularnie dodajesz nowe treści, ale nie przekłada się to w żaden sposób na zainteresowanie użytkowników? W takiej sytuacji sprawdź, skąd pochodzi ruch, jakie podstrony odwiedzają użytkownicy i w jakim momencie opuszczają witrynę. Pozwoli ci to lepiej zaplanować content i sprawniej pokierować ruchem wewnątrz strony.

Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów - statystyki strony
Jak sprawdzić statystyki odwiedzin na stronie www?

To bardzo podstawowe informacje, jednak nie sposób przecenić ich wartości. Kiedy znasz statystyki strony, zyskujesz garść wskazówek dotyczących SEO, optymalizacji witryny, a nawet… sugestii UX.


Narzędzia do statystyk stron www dla blogerów

Nie musisz inwestować dużych kwot w narzędzia do analizy i statystyki. Najpopularniejsze, najbardziej rozpoznawalne narzędzia do zbierania statystyk stron www są darmowe. Pierwsze z nich znasz przynajmniej z nazwy: to Google Analytics.

Drugie na również znasz, jeśli prowadzisz blog oparty na WordPress: chodzi o wtyczkę JetPack for WordPress. To dobry plug-in dla początkujących blogerów, która zdradzi ci sporo szczegółów o zachowaniu czytelników. JetPack zbierze statystyki z liczby odsłon danych postów, prześledzi słowa kluczowe i sprawdzi, kto korzysta z subskrypcji.

Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów - statystyki strony
Jak sprawdzić statystyki bloga?

Innym popularnym narzędziem jest skracarka linków Bit.ly. Użytkownicy, którzy mają konto, mogą również sprawdzić klikalność i statystykę skróconych linków.

Google Analytics i JetPack to nie wszystko. Z jakich narzędzi możesz jeszcze skorzystać?

 


Statystyki dla małych blogów

StatCounter

Statystyki strony www i bloga - Statcounter
Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów – Statcounter


StatCounter daje możliwość zebrania dość dokładnych danych o samej stronie, jak i o możliwościach zwiększenia ruchu czy generowania leadów (jeśli prowadzisz sprzedaż). Wtyczka poinformuje cię też o obecności botów oraz o zachowaniu użytkownika przed tym, zanim trafił na twoją witrynę, a także na jaki adres przechodzi, kiedy ją opuszcza.

Jest to darmowe narzędzie dla małych blogów, sklepów i stron, czyli do… 500 wejść miesięcznie. Powyżej tej ilości odwiedzających musisz przejść na konto płatne: plany rozpoczynają się od 7 euro na miesiąc.


Clicky

Statystyki strony www i bloga - Clicky
Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów – Clicky


Chcesz wiedzieć, co użytkownicy robią na twoim blogu teraz? Clicky pokaże ci to za darmo, jeśli miesięcznie twoja strona ma mniej niż 3.000 odsłon (po przekroczeniu tego pułapu musisz wykupić plan płatny od 10$ za miesiąc). Zbiera podobne dane do tych, jakie uzyskasz w Google Analytics, jednak prezentuje je w przyjaźniejszej, bardziej zrozumiałej formie. Możesz także zobaczyć statystykę każdego użytkownika osobno.

 


Statystyki dla kilku stron

Statystyki strony www i bloga - AWStats
Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów – AWStats

AWStats
W przeciwieństwie do innych narzędzi, AWStats instalujesz nie na stronie www, ale na serwerze. Dzięki temu możesz śledzić zmiany ruchu na kilku witrynach jednocześnie – to użyteczne rozwiązanie, kiedy prowadzisz osobno stronę www, sklep i blog specjalistyczny.

Oprócz standardowych informacji dotyczących czasu wizyty i aktywności na stronie, AWStats śledzi także aktywność botów i chroni cię przed wirusami typu worms. Ze statystyk dowiesz się, jakie strony użytkownicy dodają do zakładek i jakie słowa kluczowe przyprowadziły ich na twoją stronę.

 


Statystyki odwiedzin i SEO

Statystyki strony www i bloga - Going Up
Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów – Going Up

GoingUp
A jakby mieć narzędzie do zbierania statystyk i jednocześnie analizy SEO? GoingUp to właśnie takie połączenie. Pozwala na obserwowanie zachowania użytkowników na poszczególnych stronach, dzięki czemu możesz porównać je pod kątem efektywności.

GoingUp oprócz zwykłych statystyk (czas odwiedzin, skąd użytkownik się pojawił, dokąd przeszedł) pokazuje również te dotyczące SEO. Jakie słowa kluczowe przyciągają użytkowników? Dzięki temu narzędziu dopasujesz swoją strategię SEO i dobór słów kluczowych tak, aby były bardziej skuteczne.

 


Co robi konkurencja?

Statystyki strony www i bloga - Similar Web
Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów – Similar Web

SimiliarWeb
Chcesz wiedzieć, jak radzi sobie twoja konkurencja? Możesz to sprawdzić. SimilarWeb pobiera dane dotyczące twojej strony (branży i słów kluczowych), po czym zestawia je z danymi podobnych stron. Kiedy wprowadzisz w narzędzie adres URL konkretnej strony, sprawdzisz ranking globalny i ruch na stronie z podziałem na kraje.

 


Inne narzędzia do statystyk

Statystyki strony www i bloga - Web Analytics
Najlepsze darmowe narzędzia dla blogerów – Web Analytics

Open Web Analytics
To narzędzie open-source, które łatwo zainstalujesz dzięki API. Aplikacja umożliwia zebranie pełnego zakresu danych (wizyty, zachowania, zachowania powtarzalne, kliknięcia, tworzenie „map ciepła”, śledzenie stron początkowych i końcowych).

 


Jak sprawdzić statystyki bloga?

Najlepsze narzędzia do sprawdzania statystyk dla blogerów nie muszą być płatne. Wraz z rosnącą popularnością blogów pojawia się oraz więcej narzędzi do statystyk dla stron www, skrojonych dokładnie pod potrzebny właścicieli witryn.

Jeśli prowadzisz niewielki blog, sklep www lub portal, skorzystaj z oferty darmowych wtyczek z limitem miesięcznym wejść. Z kolei jeśli opiekujesz się kilkoma stronami lub chcesz połączyć statystykę zachowania użytkownika na stronie z informacjami o SEO, wybór jest jeszcze szerszy.

Prowadzenie bloga wymaga dbałości nie tylko o layout, obecność w social mediach i ciekawy content, ale również o ruch na stronie. Aby prowadzić blog efektywnie, wykorzystaj wiedzę o zachowaniach użytkowników!