7 zwyczajów, które pomogą ci osiągnąć dobrobyt finansowy

7 zwyczajów, które pomogą ci osiągnąć dobrobyt finansowy

Według sondażu Fidelity Investments, 86% bogatych ludzi osiągnęło dobrobyt finansowy za pomocą swojego osobistego biznesu oraz innowacji. Pomogło im w tym nie tylko szczęście i pewne cechy charakteru, ale też ścisłe przestrzeganie kilku prostych zasad. Może te zasady będą przydatne również dla ciebie?

7 zwyczajów, które pomogą ci osiągnąć dobrobyt finansowy

Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/jarmoluk-143740/

1. Stwórz budżet i staraj się go trzymywać

Może brzmi to nieco nudno, ale bogaci ludzie wiedzą wszystko o swoich dochodach i wydatkach.

Piszą o tym Thomas Stanley i William Danko w swojej książce Millionaire Next Door, poświęconej badaniu najczęstszych cech i nawyków wspólnych dla większości amerykańskich milionerów. Co ciekawe, zwyczaj liczenia każdego wydanego grosika nie znika ze wzrostem zer na koncie.

2. Inwestuj przede wszystkim w siebie

Pieniądze to nie tylko sposób na zadowalanie natychmiastowych potrzeb, ale przede wszystkim możliwość oszczędzania oraz inwestycji. Odkładanie chociażby 10% na swoje konto oszczędnościowe jest bardzo przydatnym nawykiem. Drugą korzystną inwestycją jest inwestycja w rozwijanie swoich umiejętności, zdobycie wyższych kwalifikacji, kształcenie się. Wiedza jeszcze nigdy nie była nieznośnym ciężarem, a obowiązkowo będzie ci potrzebna w karierze, znalezieniu lepszej pracy lub rozwijaniu własnego biznesu, czym zwiększysz swoje dochody.

Triki skutecznego budżetowania dla freelancerów

3. Postaw sobie ambitne cele

Bogaci ludzie przywiązują wielką wagę do zarządzania swoim czasem. 81% milionerów dobrowolnie tworzy listy postawionych celów oraz planuje ich realizację. Wśród ludzi z niskim dochodem robi to tylko 9%. Te wyniki badania przeprowadzonego Thomasem Corley dają do myślenia. Zwyczaj stawienia celów i ich osiągania naprawdę przynosi dobre rezultaty.

4. Żyj skromnie

Obsesja na punkcie konsumpcji nie jest typową cechą większości ludzi z wysokim dochodem. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do tych, którzy zdobyli swoje miliony nie w wyniku dziedzictwa lub wygranej loterii, ale dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości, planowaniu oraz samodyscyplinie.

5. Pracuj na siebie

Tylko 20% Amerykanów posiadają własne firmy, ale dwie trzecie milionerów pracują na własny rachunek. Według magazynu Economist ponad połowa milionerów ma własną działalność gospodarczą i tylko około 16% odziedziczyło swoje pieniądze.

Według Granta Cardona, autora książki The 10X Rule bogaci ludzie starają się nie popadać w zależność od jednego źródła dochodu i mają ich kilka.

6. Kontaktuj się z właściwymi ludźmi

Jeśli chcesz odnieść sukces w biznesie, niezbędne jest poświęcenie czasu na współpracę z ludźmi, którzy odnoszą sukcesy przedsiębiorcze. Podobnie jak muzycy spędzają czas wśród innych muzyków, a pisarze trzymają się z kolegami po piórze. Nie ograniczają swojej komunikacji tylko do tego kręgu ludzi, ale większość czasu spędzają w środowisku zawodowym.

7. Pieniądze są instrumentem do osiągania celów, a nie głównym celem

Charakterystyczną cechą wielu  milionerów jest brak kultu pieniędzy. Po prostu idą do celu, a pieniądze dla nich są tylko miłym dodatkiem w ich drodze.

Kochaj to, co robisz, nie przestawaj się rozwijać zawodowo, a dobrobyt finansowy przyjdzie do ciebie prędzej czy później. Jest to główne przesłanie książki The Millionaire Mind. Trudno się z tym nie zgodzić.

Zapisz

Skomentuj

avatar