budżet domowy freelancera

Triki budżetowania dla freelancerów. Jak oszczędzić, pracując zdalnie?

Praca zdalna często kojarzy się nam z wolnością, również finansową. Ironia polega na tym, że nie tyle jest to wolność, ile niestabilność. Jeśli jesteś freelancerem, możesz zapomnieć o  stałej stawce wynagrodzenia, które pojawia się regularnie na koncie bez względu na Twoje zaangażowanie w pracę. Bezpieczeństwo finansowe freelancera, urlop i emerytura zależą wyłącznie od niego samego. Jak sobie poradzić, kiedy zarobki nie są stałe?

budżet domowy freelancera
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/peter-facebook-2391074/

Żeby efektywnie zarządzać posiadanymi środkami, a na dodatek zwiększać dochody, niezbędne są umiejętności skutecznego budżetowania. Oto najważniejsze triki finansowe dla każdego freelancera:

Zacznij od określenia wielkości swojego miesięcznego wynagrodzenia

Wiadomo, że freelancer rzadko może liczyć na stałe wynagrodzenie. W tym właśnie tkwi problem, ponieważ jeśli nie wiesz, ile średnio zarabiasz w miesiącu, trudno Ci będzie przewidzieć, ile możesz wydać, aby nie stracić płynności finansowej. To z kolei może powodować, że Twoje wydatki będą większe, niż oczekujesz i przekroczą sumę Twoich dochodów. Dlatego staraj się prognozować zarobki chociażby na podstawie analizy otrzymanych wynagrodzeń za poprzednie miesiące.
5 sposobów na dochody pasywne dla grafików

 

Kontrolowanie wydatków

Pierwsza i najprostsza reguła inteligencji finansowej: wydawać mniej pieniędzy, niż otrzymujesz. Nie ma większego znaczenia, w jaki sposób będziesz śledzić swoje miesięczne wydatki. Ważne jest, żebyś robił to regularnie. Możesz zbierać paragony albo zapisywać wydatki w zeszycie, tabelce Excel lub specjalnej aplikacji. Jeśli będziesz to robić, dowiesz się, jakie są Twoje podstawowe rozchody (hipoteka, ubezpieczenie, jedzenie) oraz ile pieniędzy zostaje na pozostałe wydatki i inwestycje.

 

Planowanie miesięcznego i rocznego budżetu

Skutecznie rządzi budżetem ten, kto go planuje. Konieczne jest planowanie swoich wydatków, nie tylko tych niezbędnych (rachunki, jedzenie, ubranie), ale też przeznaczonych na mniej pilne potrzeby (nowy sprzęt wspinaczkowy, weekendowa wycieczka w góry, bilety na koncert). Planując to wszystko z jednej strony zabezpieczysz się od nieprzewidzianych wydatków, a z drugiej – zobaczysz, ile kosztów naprawdę ponosisz w miesiącu. Dla freelancera, którego wynagrodzenie nie jest z góry ustalone, planowanie wydatków – to podstawa. Pieniądze zawsze znajdują się tylko dla określonej potrzeby, dlatego należy ją precyzyjnie sformułować. Można nazwać to magią albo odpowiedzią Wszechświata na nasze prośby, a można nazwać to motywacją, ponieważ planując wydatki, od razu wiesz, ile pieniądze potrzebujesz i dokładasz więcej starań, żeby znaleźć wartościowe zlecenia. Postaraj się planować swój budżet przynajmniej przez kilka miesięcy, a zobaczysz, że starcza Ci nie tylko na podstawowe potrzeby, ale i na większe wydatki.

 

Oszczędzanie

Niezależnie od tego, ile zarabiasz, można znaleźć sposoby na ograniczenie zbędnych wydatków. Czy tak naprawdę potrzebujesz telewizji kablowej, gdy masz Internet? Po co codziennie chodzić do restauracji, gdy można gotować w domu zdrowsze i tańsze jedzenie? Innymi słowy, jeśli z czegoś można bez żalu zrezygnować – zrezygnuj! Zmniejszając zbędne wydatki, oszczędzasz również czas i wysiłek, wcześniej potrzebne na zrealizowanie niepotrzebnych zakupów. Zawsze odkładaj oszczędzane pieniądze na inne małe i wielkie potrzeby. Masz 20 albo 30 lat? Zacznij już teraz odkładać pieniądze na emeryturę!

 

Pożegnanie długów i kredytów

Zanim zaczniesz myśleć o oszczędnościach i inwestycjach, ważne jest, aby spłacić długi i starać się nie wpadać w nowe. Wiadomo, że są różne sytuacje życiowe, ale staraj się jednak nie poddawać uwodzicielskiej mocy kredytów na nowy TV, tablet czy meble. Jest to iluzja bogactwa, która zmusza Cię do wydawania więcej, niż myślisz. Na pewno chcesz ponosić koszty życia w takim złudzeniu? Jeśli nie, jak najszybciej pożegnaj większość swoich kredytów.

 

Stworzenie finansowej poduszki bezpieczeństwa

Nigdy nie wiadomo, co nas czeka. Pewne okoliczności życiowe, takie jak choroba albo przeprowadzka, mogą spowodować okresowe zmniejszenie zarobków. Bądź na to przygotowany! Wystarczy co miesiąc oszczędzać 10% swojego dochodu, żeby do końca roku mieć na swoim koncie kwotę wystarczającą, aby spać spokojnie.

 

Co dwa konta – to nie jedno

Jak zamierzasz oszczędzać pieniądze na różne potrzeby, włącznie z kursem języka obcego, nowym łóżkiem i przyszłą emeryturą, mając tylko jedno konto? Dobrze jest mieć ich kilka – na różne potrzeby. Dla krótkoterminowych celów mogą to być rachunki bieżące. Dla długoterminowych, takich jak kupno nowego mieszkania, poduszka bezpieczeństwa albo przyszła emerytura, warto poszukać wygodnych propozycji lokat terminowych.

Podsumowując: aby skutecznie budżetować, warto zacząć od oszczędzania i kontrolowania swoich wydatków oraz dochodów. Planowanie budżetu nie jest łatwe, ale to niezbędne narzędzie do osiągnięcia wolności finansowej.

Więcej na ten temat:

7 wskazówek jak poprawić finanse w nowym roku

7 zwyczajów, które pomogą ci osiągnąć dobrobyt finansowy

Zapisz