Jak zwalczać wypalenie zawodowe w pracy zdalnej

Wielu specjalistów wybiera zawodową ścieżkę freelancera z nadzieją, że odnajdą w niej słynny „work-life balance”. Działalność wolnego strzelca ma nieść za sobą elastyczność, pracę z każdego zakątka świata, codzienne wysypianie się, a do tego niemałe zarobki. Niestety rzeczywistość często bardzo szybko sprowadza na ziemię, a wypalenie zawodowe, tak dobrze znane pracownikom etatowym, dopada również freelancerów.

Jak zwalczać wypalenie zawodowe w pracy zdalnej
Wypalenie zawodowe u freelancerów – jak mu przeciwdziałać?

To, co miało być pracą na zasadach „kiedy chcę, ile chcę i gdzie chcę”, w praktyce często okazuje się dużo bardziej wymagające i stresujące. Większa ilość obowiązków zawodowych, ciągła presja i zaniedbania w sferze prywatnej (w tym zdrowia) finalnie prowadzą do wypalenia zawodowego. W ten sposób największa zawodowa pasja staje się tylko codziennym źródłem irytacji. Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu w pracy zdalnej?

Wypalenie zawodowe u freelancera – najczęstsze przyczyny

Główną przyczyną wypalenia zawodowego jest przeładowanie ilością zleceń oraz obowiązków z nimi związanych. Freelancer nie tylko wykonuje swoją pracę, ale także musi zdobywać nowych klientów, pilnować rozliczeń, odpisywać na wiadomości, dokonywać poprawek, a do tego zarządzać swoją marką osobistą. Co więcej, zazwyczaj robi to wszystko w osamotnieniu.

Narastająca i niekończąca się lista zadań do wykonania, nierealne terminy, połączone z nieregulowanym czasem pracy sprawia, że freelancer zaczyna żyć swoją pracą. Po kolei zaniedbuje kolejne aspekty życia prywatnego: zaczyna się izolować, spędzając całe dni przed komputerem, rezygnuje z czasu wolnego, ruchu i drobnych przyjemności, a to najkrótsza droga do wypalenia.

Jak zwalczać wypalenie zawodowe w pracy zdalnej
Wypalenie zawodowe u freelancerów – jak mu przeciwdziałać?

Wypalenie zawodowe często jest bagatelizowane. Ot odechciało mu się i marzy o czymś nowym. Nic bardziej mylnego. Wypalenie zawodowe to poważny problem i może przekładać się na:

  • Niechęć do pracy
  • Zwiększoną nerwowość
  • Apatię
  • Przewlekłe zmęczenie
  • Brak chęci do działania
  • Problemy zdrowotne

 

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu w pracy zdalnej – zacznij działać wcześniej!

Co zrobić, gdy zobaczysz pierwsze oznaki wypalenia zawodowego? Im wcześniej wdrożysz plan naprawczy, tym lepiej i tym szybciej odzyskasz utraconą chęć do pracy. Poniżej znajdziesz 8 sposobów na to, jak z wypaleniem zawodowym walczyć, ale też jak go uniknąć – przecież wszyscy dobrze wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Mądrze wybieraj zlecenia

Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć, będzie przeanalizowanie aktualnej sytuacji zawodowej. Czujesz, że ilość zleceń oraz terminy zaczynają Cię przytłaczać? Powinieneś wyrobić w sobie nawyk odmawiania. Tak, odmawiania.

To, że jesteś freelancerem, wcale nie znaczy, że musisz łapać każde możliwe zlecenie. Przy akceptowaniu terminów staraj się organizować je w taki sposób, aby każdy deadline uwzględniał ewentualny poślizg – np. dwudniowy. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiedni komfort psychiczny.

Podnieś stawki

Brzmi banalnie? Kryje się za tym większy sens. Spójrz na swoich obecnych klientów oraz stawki, jakie im proponujesz. Gdy podniesiesz stawki, będziesz mógł pozbyć się klientów, którzy najmniej płacą. W ten sposób Twój budżet nie ucierpi, a Ty zyskasz więcej czasu – nie tylko na realizację bardziej dochodowych zleceń, ale także na odpoczynek.

Jak zwalczać wypalenie zawodowe w pracy zdalnej
Wypalenie zawodowe u freelancerów – jak mu przeciwdziałać?

Nie izoluj się

Wielu freelancerów śmiało się z tego, że kwarantanna to dla w sumie nic nowego – to ich codzienność. Niestety coś w tym jest. O ile wcześniej część wolnych strzelców pracowała w biurach coworkingowych, bibliotekach czy kawiarniach tak teraz praktycznie każdy całymi dniami pracuje zdalnie, zamykając się w czterech ścianach.

Na początku praca z domu zawsze jest czymś super, jednak ciągła izolacja na dłuższą metę często przekłada się na przewlekły stres oraz irytację. Spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną będzie szczególnie ważną kwestią dla osób pracujących w samotności. Oderwanie się od pracy to czas na chwilowe zapomnienie o obowiązkach oraz dawka pozytywnej energii.

Ponieważ w czasach pandemii spotkania są dość utrudnione, warto utrzymywać stały kontakt przynajmniej online. Poza znajomymi i rodziną możesz także nawiązać wiele nowych znajomości – np. korzystając z tematycznych grup na Facebooku.

Nie bój się delegowania

Jeden z największych problemów freelancerów to brak umiejętności delegowania zadań. Ma to dwie główne przyczyny.

Po pierwsze, duża część wolnych strzelców to perfekcjoniści, którzy zakładają, że tylko oni wykonają pracę tak jak należy.

Druga kwestia to pieniądze i błędne założenie, że zamiast dzielić się z kimś zarobkiem, lepiej zrobić wszystko samemu. Paradoksalnie jest zupełnie odwrotnie. Odpowiednie delegowanie może przynieść Ci nie tylko więcej czasu, ale i pieniędzy, gdyż będziesz mógł zająć się tą najbardziej dochodową częścią swojej pracy.

Zrób sobie dzień wolny

Pamiętasz, dlaczego wybrałeś ścieżkę freelancera? Z pewnością jednym z powodów była możliwość pracy, kiedy i gdzie chcesz. Przypomnij sobie o tym… i skorzystaj! Weź dzień wolny, kiedy wszyscy inni są w pracy.

Jak zwalczać wypalenie zawodowe w pracy zdalnej
Wypalenie zawodowe u freelancerów – jak mu przeciwdziałać?

Urwij się z miasta, pojedź na wycieczkę, znajdź czas dla siebie i poświęć go na zaniedbane hobby lub zwyczajne słodkie lenistwo. Po prostu poczuj, że wybrana przez Ciebie ścieżka zawodowa faktycznie daje Ci coś więcej poza pieniędzmi i satysfakcją z kolejnych zrealizowanych zleceń – to wszystko gwarantuje także etat.

Ustal ramy czasowe pracy

Jasne, praktycznie każdy freelancer „idzie na swoje”, aby z tych ram się uwolnić. Jednak możliwość pracy o dowolnych godzinach często kończy się pracą sporo wykraczającą poza standardowe 40 godzin tygodniowo. Co więcej, freelancer często czuje, że jest w pracy całą dobę. Kto z nas nie siadał do komputera późną nocą po przeczytaniu maila z prośbą o wykonanie pilnych poprawek? Tu właśnie z troski o własne zdrowie oraz unikanie wypalenia zawodowego przydaje się ustalenie ram czasowych. Może to być przedział godzinowy, gdy jesteśmy dostępni dla klientów albo określenie ilości czasu spędzanego dziennie nad realizacją projektów. Work-life balance to nie jest puste hasło!

Zadbaj o przestrzeń do pracy

Praca w domu to często wyidealizowana wizja, która w rzeczywistości przegrywa, chociażby z prozaicznymi problemami, takimi jak bałagan czy rozpraszający hałas (wszyscy rodzice małych dzieci ręce w górę).

Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, czy biurze, odpowiednie warunki, umożliwiające odpowiednie skupienie to podstawa. Wygodny fotel i biurko, cisza (a przynajmniej dobre słuchawki) i szybki internet pozwalają uniknąć codziennej irytacji.

Z góry zadbaj o finanse

Ostatnią z kwestii, ale wcale nie najmniej ważną, będzie comiesięczny budżet. Brak stałego dochodu i komfortu w postaci pewnego przelewu do dziesiątego dnia kolejnego miesiąca potrafi mocno stresować. To właśnie dlatego pracujemy ponad normę, bo przecież trzeba mieć plan zapasowy, gdy jeden czy dwóch klientów nie zapłaci na czas.

Jak zwalczać wypalenie zawodowe w pracy zdalnej
Wypalenie zawodowe u freelancerów – jak mu przeciwdziałać?

Aby uniknąć takich sytuacji, korzystaj z Useme – portalu do rozliczania pracy zdalnej dla freelancerów. W Useme nie tylko wystawisz fakturę, nawet jeśli nie prowadzisz własnej firmy, ale również zagwarantujesz sobie wypłatę wynagrodzenia za zlecenie wykonane w terminie i zgodnie z zamówieniem.

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym u freelancerów: zapał do pracy kontra wypalenie

Wypalenie zawodowe wcale nie musi oznaczać konieczności udania się do urzędu pracy i szukania nowej ścieżki zawodowej. Powyższe porady pomogą przywrócić utracony zapał, ale przede wszystkim mają pozwolić uniknąć takiej sytuacji.

Nie ma na co czekać, zacznij stosować je jak najszybciej. Podsumowując:

  • mądrze dobieraj zlecenia i terminy,
  • podnieś stawki,
  • nie izoluj się,
  • zacznij delegować zadania,
  • zrób sobie dzień wolnego,
  • ustal dzienny limit czasu pracy,
  • odpowiednio przygotuj przestrzeń w domowym biurze,
  • dbaj o budżet – pomyśl o zabezpieczeniu płatności.