O czym pamiętać, kiedy pracujesz zdalnie poza domem rady dla freelancerów

Jedni freelancerzy świetnie się czują w ciągłej podróży, inni preferują pracę z własnego mieszkania. Jedni nie wyobrażają sobie pracy bez kawiarnianego gwaru, dla innych perfekcyjną lokalizacją jest zaprzyjaźniony coworking z biurkiem dedykowanym.

Jednym z przywilejów pracy zdalnej jest to, że to ty decydujesz, kiedy i gdzie będziesz pracować. Z drugiej strony, twoje zarobki są ściśle powiązane z jakością twojej pracy. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby zachować produktywność niezależnie od tego, czy pracujesz w swoim „zwyczajnym” środowisku, nowym coworku czy w pociągu w czasie podróży.

O czym pamiętać, kiedy pracujesz zdalnie poza domem rady dla freelancerów
Produktywna praca zdalna poza domem

 

Przygotowanie sprzętu

Nic nie wybija z rytmu i nie obniża produktywności tak, jak wolno działający sprzęt. Urządzenia, które się zawieszają lub długo „myślą”, marnują twój czas, a do tego potrafią mocno zirytować.

  • uważnie wybierz programy i aplikacje

Jeśli planujesz pracować na mało wydajnym urządzeniu, starannie wybierz, jakich aplikacji używać, aby dodatkowo się nie spowolnić.

Dobrą alternatywą dla „ciężkich” aplikacji są aplikacje działające w chmurze. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pakietu biurowego, edytora zdjęć czy innego programu, masz spore szanse, że znajdziesz ich wersje online.

Staraj się wybierać te aplikacje, które mogą działać również w trybie offline, aby nie blokowały ci łącza. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz również przykrych sytuacji, kiedy będziesz musiał pracować bez połączenia z siecią.

 

  • synchronizuj urządzenia

Pracujesz tylko na laptopie? Nie dotyczy cię problem plików lub danych, do których nie masz dostępu z innego urządzenia. Jeśli w pracy oprócz laptopa używasz smarfona, tabletu lub komputera stacjonarnego, pamiętaj o synchronizacji urządzeń.

Warto także używać wersji portable programów, z których często korzystasz, a które w „ekranowych” wersjach zabierają sporo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie plików w chmurze, aby mieć do nich stały dostęp.

 

  • ustaw zdalny pulpit i zdalny dostęp

To ustawienie można przydać się tym freelancerom, którzy w domu pracują przy komputerze stacjonarnym, a w podróż zabierają tylko laptop. Zdalny pulpit i zdalny dostęp to rozwiązanie dobre, gdy zapominasz lub nie masz cierpliwości zapisywać wyników pracy w chmurze.

 

  • zaplanuj dostęp do sieci

Darmowe sieci publiczne teoretycznie dają możliwość pracy z każdego miejsca, ale rzadko gwarantują odpowiednio wysoką przepustowość i bezpieczeństwo, aby można było polegać tylko na nich.
Zanim zaczniesz pracę, upewnij się, jaki masz dostęp do internetu.

 

  • zadbaj o bezpieczeństwo urządzeń

Dostęp do twoich urządzeń mobilnych to dostęp do twoich danych. Nieważne, gdzie i skąd pracujesz, musisz dbać o bezpieczeństwo, szczególnie jeśli korzystasz dostępu do sieci publicznej. Zwracaj uwagę, czy strony, które odwiedzasz, korzystają z szyfrowanych połączać HTTPS. Pamiętaj także o regularnym aktualizowaniu oprogramowania.

 

  • ładuj baterię i powerbanki

Chociaż gniazdka są już standardem w pociągach, autobusach czy centrach handlowych, zgodnie z prawem Murphy’ego żadnego nie będzie w pobliżu, kiedy w czasie pracy nad zleceniem bateria w laptopie się rozładuje.
Warto zadbać wcześniej o poziom energii w bateriach i w bankach energii. Nie kosztuje to wiele, a może zaoszczędzić ci sporo czasu i frustracji.

 

  • ogranicz ilość kabli

Im więcej kabli, tym większa plątanina i bałagan. Zamiast walczyć z żywiołem, postaw na sprzęt bezprzewodowy. Dotyczy to nie tylko urządzeń mobilnych, ale również twojego stałego miejsca pracy.

 

Zadbaj o płynność pracy

Ile razy otwierasz laptopa, czekają cię pokusy sprawdzenia powiadomień i zerknięcia, co się zmieniło w mediach społecznościowych. Wiesz, jak szybko ucieka czas, gdy przestajesz koncentrować się na pracy. Dotyczy to szczególnie pracy w nowych miejscach, kiedy wszystko dookoła wydaje się ciekawsze niż zlecenie.
W takich sytuacjach tym bardziej warto zadbać o tempo i płynność pracy. Z góry zaplanuj nieco więcej czasu na przygotowania, np. znalezienie dobrego miejsca i oswojenie się z nim.

 

  • przygotuj listę rzeczy do zrobienia

Lista pomoże ci uporządkować zadania do zrobienia i zachować kontrolę nad postępami prac. Dzięki niej łatwiej będzie ci także wrócić do głównego tematu, jeśli zaczną cię rozpraszać bodźce z zewnątrz.

 

  • ogranicz rozpraszacze

Ten punkt to prawdziwe wyzwanie, jeśli pracujesz w samolocie, w pociągu, w poczekalni. Skorzystaj z „izolacji” od świata, jaką dają słuchawki i ulubiona muzyka.
Na czas pracy wyłącz też wszystkie powiadomienia, aby nie rozpraszały cię dodatkowo. Nawet jeśli zwykle nie zwracasz na nie uwagi, ale nie jesteś przyzwyczajony do pracy poza zwykłym miejscem, mogą wytrącać cię z równowagi bardziej niż zwykle.

 

  • zabierz ze sobą notatnik

Pisaliśmy już, dlaczego pisanie ręczne zwiększa kreatywność. Niezależnie od tego, jak bardzo przyzwyczajony jesteś do swojego laptopa, notatnik i długopis mogą pomóc ci w koncentracji nad zadaniem.

 

Pracuj efektywnie w każdym miejscu – podsumowanie

Zmiana miejsca pracy potrafi odświeżyć i może wnieść odmianę w twoją „freelancerską rutynę”. W dobie powszechnej dostępności internetu i urządzeń mobilnych praca zdalna nigdy nie była jeszcze tak łatwa.

Techniczne możliwości to jedno, a umiejętność efektywnej pracy w środowisku, do którego nie jesteś przyzwyczajony, to drugie. Ilość bodźców i odmienne miejsce może utrudniać koncentrację i skupienie, a „odcięcie” od domowego biura może ci szybko uświadomić, że nie masz dostępu do potrzebnych danych, plików i materiałów.

W zachowaniu tempa pracy pomogą ci listy rzeczy do zrobienia oraz wszystko, co odgrodzi cię od niepożądanych bodźców z zewnątrz – na przykład głośnych rozmów, hałasu lub denerwującej muzyki.
Aby oszczędzić sobie problemów technicznych, pamiętaj o regularnym ładowaniu baterii, synchronizacji urządzeń i kopiowaniu danych do chmury.

Zapisz

Zapisz

Zapisz