Palety kolorów - narzędzia dla grafików

Szukasz inspiracji na projekt osadzony w konkretnej epoce? A może masz już pomysł i potrzebujesz podpowiedzi, jakie kolory podkreślą wybraną estetykę? Brandon Shepherd, grafik z Bostonu, stworzył narzędzie, które ci w tym pomoże.

Color Leap to strona, na której znajdziesz ponad 180 palet kolorów dopasowanych do 12 różnych epok w dziejach sztuk plastycznych. Możesz wybrać jedną z nich, a następnie przeglądać zestawy kolorów stworzone na podstawie najbardziej rozpoznawalnych lub charakterystycznych prac, jakie powstały w danych czasach.

Pasjonaci historii sztuki mogą zauważyć bardzo dużą przerwę w datowaniu – z wcześniejszych epok do wyboru masz sztukę z XX wieku p.n.e., klasyczny antyk, oraz średniowieczne. Sztuka nowożytna również reprezentowana jest skromnie: palety pochodzą z lat 1700-1900.

Od XX wieku palety przygotowywane są w odstępach dekady, więc łatwiej ci będzie wybrać kolory związane z konkretną stylistyką.

Każdy okres ilustrowany jest zestawem obrazów i dzieł sztuki, które posłużył za źródło inspiracji do stworzenia danej palety, oraz krótkim opisem najbardziej charakterystycznych cech ówczesnej stylistyki. Po kliknięciu w każdy kolor z palety skopiujesz jego kod HEX.

Przykładowe palety kolorów z Coloer Leap:

Palety kolorów - narzędzia dla grafików
Wybór palety kolorów – 1700
Palety kolorów - narzędzia dla grafików
Wybór palety kolorów – 1700
Palety kolorów - narzędzia dla grafików
Wybór palety kolorów – 1000