Platformy e-learningowe

Kursy online i platformy do e-learningu

 

Studiujesz, ale masz nieodpartą chęć ciągłego zdobywania wiedzy albo nowe stanowisko pracy wymaga od Ciebie ciągłego podnoszenia kwalifikacji? A może masz nowy pomysł na życie i chcesz zarabiać wielkie pieniądze, np. jako freelancer programista? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wszystkiego można dziś nauczyć się online.

Platformy e-learningowe
Źródło obrazka: www.scad.edu

Istnieje wiele platform e-­learningowych, które w skuteczny sposób pozwolą Ci poszerzyć wiedzę w interesującej Cię dziedzinie, a przy okazji zaoszczędzą Twój czas (np. na dojazdy) i jednocześnie pozwolą uzyskać dyplomy i certyfikaty z całego świata. Warto zwrócić uwagę na fakt, że według Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych osoby uczące się online osiągają lepsze wyniki niż te, korzystające z normalnego systemu edukacji.

Dzięki serwisom edukacyjnym możesz sam zaplanować harmonogram dnia, a przez internet zyskać dostęp do materiałów naukowych z dowolnego miejsca na Ziemi. Możesz powracać do poprzednich zajęć, kiedy tylko chcesz, a podczas nauki popijać kawę, herbatę, a nawet zajadać ciastka. Ucząc się online masz okazję, aby poznać ludzi z całego świata, którzy interesują się daną tematyką. Ponadto taka nauka bardzo często wymaga używania języka obcego – tym samym kształcisz dodatkowo kontakt z wybranym językiem.

Gdzie studiować online? Przedstawiamy listę najbardziej popularnych platform edukacyjnych. Nasze zestawienie to kompendium podstawowych informacji, zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z wybraną platformą. Chcesz zostać wspomnianym freelancerem programistą? Zobacz, która ze szkół jest właśnie dla Ciebie.

Platformy e-learningowe – Udacity

UDACITY

Podstawowe informacje: istnieje od 01.2012 roku, wiele bezpłatnych kursów, abonament premium około 200$ za miesiąc (bezpłatne materiały przez 7­14 dni).

Udacity jest platformą z kursami z programowania. Kursy przygotowane są przez ekspertów z Facebooka, Google’a, Cloudery oraz MongoDB. Podzielone są na 7 kategorii i prowadzone w języku angielskim. Wśród 80 tematów znajdziesz zarówno szkolenia z technologii webowych, jak i bardziej wyspecjalizowane kursy, jak np. wstęp do kryptografii czy sztuka tworzenia gier w HTML5.

Dzięki oznaczeniu poziomu trudności możesz z łatwością wybrać ten, który odpowiada Twoim umiejętnościom. Ponadto możesz wybrać zajęcia, które rozpoczynają się w odpowiednim dla Ciebie terminie. Znajdziesz tu wiele darmowych kursów, jeśli jednak chcesz otrzymać więcej ćwiczeń, osobistego trenera oraz certyfikat ukończenia kursu musisz wykupić abonament premium w serwisie (bezpłatny dostęp testowy przez 7­14 dni).

 

Kursy online – Coursera

COURSERA ­

Podstawowe informacje: istnieje od 04.2012 roku, materiały naukowe są dostępne za darmo, certyfikaty płatne około 50$.

Międzynarodowa e­learningowa platforma edukacyjna, w której możesz znaleźć ponad 1000 kursów. Kursy przydzielone są do około 30 dziedzin, przeprowadzane w ponad 30 językach (brak języka polskiego). Są to kursy akademickie ze 119 uczelni na całym świecie (m.in. Yale University, California Institute of Technology, Stanford University czy Princeton University). Coursera jest bardzo przejrzystym serwisem. Każdy kurs ma swój tytuł, opis, termin przeprowadzenia (jeśli nie jest dostępny cały czas) oraz wymienionych prowadzących z danej uczelni.

Dodatkowo możesz dowiedzieć się, jakie doświadczenie i umiejętności należy posiadać, aby określony kurs rozpocząć. Po rozpoczęciu kursu otrzymasz dostęp do platformy zawierającej filmy z wykładami, e­booki, zadania, forum internetowe oraz czat z innymi studentami, z którymi możesz wymieniać komentarze na różnorodne tematy oraz konsultować zadania. Na zakończenie takiego kursu (po pozytywnym wyniku egzaminu) otrzymujesz świadectwo jego ukończenia. Jednak jeśli w określonym kursie jest możliwość otrzymania oficjalnego certyfikatu danej uczelni, wtedy musisz ponieść koszty związane z materiałami, egzaminem, wydrukiem i przesyłką certyfikatu po jego wydaniu.

 

Platformy e-learningowe – EdX

EdX ­ 

Podstawowe informacje: istnieje od 05.2012 roku, materiały naukowe są dostępne za darmo, certyfikaty płatne około 20­100 $.

Serwis bardzo podobny do serwisu Coursera, z tym że jest stworzony przez inną grupę uniwersytetów (m.in. The Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvard University, Rice University, czy Berkeley University). Znajdziesz tu ponad 500 kursów z około 30 dziedzin w 6 językach. Podobnie jak w Coursera kursy są darmowe, dopóki nie zechcesz otrzymać oficjalnego certyfikatu danej uczelni.

 

Kursy online – Udemy

UDEMY ­ 

Podstawowe informacje: istnieje od 02.2010 roku, kurs+certyfikat ­ płatne od kilku do kilkuset $.

W Udemy znajdziesz ponad 25000 kursów podzielonych na 17 kategorii, od magii przez zajęcia jogi aż do tworzenia grafiki i programowania. Kursy prowadzone są głównie w języku angielskim, ale możesz spotkać się także z 7 innymi językami. Mają one mniej akademicki i naukowy charakter. Udemy skupia się mocniej na praktycznych umiejętnościach. Większość kursów jest płatnych, a ceny wahają się od kilku do kilkuset dolarów. Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu końcowego otrzymujesz certyfikat. Udemy umożliwia także stworzenie własnego kursu i zarabiania na nim.

 

Platformy e-learningowe – TUTS+

TUTS+ ­ 

Podstawowe informacje: istnieje od 2007 roku, kursy płatne ­ 15$, abonament miesięczny ­ 15$, roczny ­ 180$ (studenci 90$), konto pro ­ 360$ rocznie.

Tuts+ oferuje ponad 500 kursów w dziedzinach, które pomagają rozwinąć kreatywność, np. grafika i design, fotografia, web design itp. Język kursów to język angielski. Kursy zawierają 2­3 h video podzielone na części. Możesz wykupić poszczególne kursy lub wykupić dostęp podstawowy płacąc za miesiąc korzystania z platformy. Możesz zapłacić za cały rok, aby otrzymać dostęp do dodatkowych funkcjonalności. Znajdziesz tu kilka darmowych kursów, a poza tym bez ograniczeń możesz korzystać z ponad 19000 darmowych tutoriali we wszystkich kategoriach.

 

Kursy online – TReehouse

TREEHOUSE ­ 

Podstawowe informacje: istnieje od 2013 roku, abonamanet Basic ­ 25$ (studenci 9$) miesięcznie lub Pro 49$ miesięcznie (bezpłatny dostęp testowy przez 14 dni).

W Treehouse znajdziesz kursy głównie z kategorii tworzenia stron i aplikacji www oraz aplikacji iOS (np. HTML, CSS, Design,JavaScript, Ruby, PHP, WordPress). Serwis ten wyróżnia się spośród wcześniejszych platform tym, że oprócz filmowych tutoriali dostępnych podczas kursu, uczestnik od samego początku może uczyć się praktyki.

Po zapisaniu się na dany kurs, otrzymujesz szczegółowe instrukcje, co robić i uczysz się wykonując polecenia. Po przerobieniu każdego etapu można sprawdzić się w quizie. Za postępy w nauce otrzymujemy odznaki. Serwis oferuje także możliwość wykupienia abonamentu przez firmy dla swoich pracowników, których pragną przeszkolić. Dostęp do kursów jest płatny. Możesz wybrać abonamanet Basic lub Pro z dodatkowymi funkcjonalnościami. Możesz skorzystać z darmowego 2 tygodniowego okresu testowego.

 

Platformy e-learningowe – Lynda

LYNDA ­ 

Podstawowe informacje: założona w 1995 roku od 04.2015 roku należy do serwisu LinkedIn, Abonament basic ­ 25$ miesięcznie lub 240$ rocznie, konto Premium ­ 35$ miesięcznie lub 360$ rocznie.

Platforma Lynda.com oferuje Ci ponad ponad 6,3 tys. kursów online oraz 267 tys. Przewodników w formie wideo. Materiały na Lynda.com są obecnie dostępne po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku i japońsku. Kursy online podzielone są na 9 kategorii (tworzenie własnych stron internetowych, filmów, grafiki itp.) i składają się z od kilku do kilkudziesięciu filmów video. Dostęp do kursów jest płatny. Możesz wykupić abonament basic lub Premium.

 

Kursy online – Codeacademy

CODEACADEMY ­ 

Podstawowe informacje: istnieje od 2011 roku, kursy darmowe, brak dyplomów i certyfikatów.

Codeacademy jak sama nazwa wskazuje oferuje Ci naukę kodowania. Możesz się tu nauczyć programowania od podstaw (HTML i CSS) zupełnie za darmo. Po ukończeniu kursu podstawowego możesz kontynuować naukę na wyższych poziomach (jQuery, JavaScript, PHP itp.). Nauka polega na czytaniu instrukcji i wpisywaniu kodu w okienko, a równocześnie obserwowaniu, co się dzieje po napisaniu konkretnego kodu. Każde większe zadanie premiowane jest punktami i odznakami. Codeacademy jest platformą służącą tylko do nauki, nie gwarantuje żadnych dyplomów ani certyfikatów. Możesz także sam stworzyć kurs i przesłać do serwisu.

 

Platformy e-learningowe – Alison

ALISON ­ 

Podstawowe informacje: istnieje od 2007 roku, kursy bezpłatne, certyfikaty bezpłatne i płatne.

Advance Learning Interactive Systems Online, w skrócie ALISON, to bezpłatna edukacyjna platforma oferująca kilkaset kursów z różnych dziedzin wiedzy (np. informatyka, biznes, zdrowie, finanse, psychologia), o różnej tematyce i na różnych poziomach zaawansowania. Kursy nie są akredytowane (np. przez NCFE), ale warto dodać, że portal Alison otrzymał nagrodę od UNESCO.

Znajdziesz tu kursy w 9 kategoriach obejmujących ponad 90 tematów, np. Photoshop, Web development, Digital creative design. Nauka odbywa się online i polega na słuchaniu, oglądaniu slajdów i rozwiązywaniu testów. Wszystkie kursy są bezpłatne, jednak podobnie jak w przypadku wcześniej wymienianych serwisów, jeśli użytkownik chce otrzymać certyfikat ich ukończenia, będzie musiał za to zapłacić.

 

Kursy online – Creativelive

CREATIVELIVE ­ 

Podstawowe informacje: istnieje od 2010 roku, warsztaty na żywo za darmo, możliwość wykupienia w innym czasie ­ 40 ­ ponad 100$.

Platforma ta została w 2010 roku ufundowana przez fotografa. CreativeLIVE to pewnego rodzaju platforma e­Learningowa, która za darmo transmituje wykłady na żywo. Dla osób, które nie mogą oglądać na żywo, istnieje możliwość wykupienia dostępu do wykładów i odtworzenia ich w dowolnym czasie. Dzięki platformie CreativeLIVE możesz uczestniczyć w warsztatach dla grafików, fotografów, dla twórców stron www i wielu, wielu innych. Na stronie znajdziesz kalendarz, w którym dowiesz się, jakie kursy będą dostępne w najbliższym czasie za darmo.

 

Platformy e-learningowe – Skillshare

SKILLSHARE ­ 

Podstawowe informacje: istnieje od 04.2011 roku, darmowy dostęp lub abonament premium ­ 10/8$ za miesiąc.

Jak sama nazwa wskazuje Skillshare to platforma, dzięki której za niewielkie pieniądze (lub za darmo) możesz zdobywać nowe umiejętności oraz wiedzę. Działanie serwisu opiera się na klasach, do których zapisują się użytkownicy. W bazie znajdziesz wiele różnych kursów m.in. odnośnie designu i programowania.

Działanie serwisu polega na tym, że najpierw nauczyciel publikuje lekcje (do których masz dostęp nawet po ukończeniu kursu, właściwie dożywotnio). Następnie uczniowie wykonują zadania w ramach projektu, a potem projekt jest oceniany przez resztę uczniów. W Skillshare możesz także sam tworzyć kursy i na nich zarabiać. Darmowy dostęp umożliwia Ci korzystanie z ograniczonej liczby kursów.

Aby uruchomić dodatkowe funkcjonalności możesz wykupić konto premium za 10$ miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie konta premium na rok, miesięczna opłata zostanie obniżona do 8$.

Zapisz

Zapisz

Zapisz