Projekty realizowane na miejscu dla freelancera

4 powody, dla których warto rozważyć projekty jako freelancer oraz 3 wskazówki, jak znaleźć swój pierwszy projekt

W przeciwieństwie do stałego personelu pracującego na miejscu, freelancing wiąże się z pracą zdalną. Na dzisiejszym rynku pracy istnieje jednak wiele możliwości, a liczba kontrahentów oraz freelancerów pracujących na miejscu u klientów rośnie.

Zanim zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, powinieneś rozważyć cztery atuty projektów lokalnych:

Projekty realizowane na miejscu dla freelancera
Projekty na miejscu vs. projekty zdalne

 

1. Jako freelancer na miejscu uda Ci się uniknąć konkurencji na globalnym rynku (lepiej zarabiasz na swojej pracy)

Globalizacja w połączeniu z platformami cyfrowymi stworzyła ogromne możliwości pracy zdalnej. Chociaż może być to również czynnikiem ułatwiającym karierę niezależną, oznacza to jednak przede wszystkim, że szukając nowych zdalnych zadań, konkurujesz na skalę światową. Z projektami na miejscu to zupełnie inna historia.

Wykwalifikowani freelancerzy IT z siedzibą w Indiach nie chcą brać udziału w projekcie na miejscu w Londynie, podobnie jak niezależny amerykański globtroter, który lubi spędzać czas w Azji, nie licytuje projektu w Chicago.

Z tego samego powodu otrzymasz wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej kosztowi utrzymania w Twojej okolicy. Jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje oraz dostępność, szanse na to, że to właśnie Ty zostaniesz wybrany na projekt zewnętrzny na miejscu, są większe.

 

2. Możesz zwiększyć Twoje zarobki!

Oprócz lepszej stawki za godzinę pracy na miejscu, istnieją również inne powody, dla których kontrahenci na miejscu dysponują większym budżetem pod koniec miesiąca.

Spójrzmy prawdzie w oczy: niewielu zdalnych freelancerów może fakturować wszystkie godziny pracy. Spędzisz 40 godzin na zleceniu, ale umówiłeś się z klientem, że jesteś w stanie wywiązać się z niego w ciągu 20.

Co więcej, znalezienie nowych zadań, obsłużenie zadania administratora, podzielenie się pomysłami oraz ustalenie spotkań z potencjalnymi klientami wymaga czasu. Przy projektach na miejscu możesz wystawić faktury na znacznie wyższy procent godzin pracy – idziesz rano do biura i wychodzisz wieczorem, a wszystko pomiędzy – z wyjątkiem przerwy na lunch – będzie płatne w godzinach pracy. Jeszcze ważniejsze jest to, że zadania na miejscu są zwykle zadaniami wymagającymi więcej czasu.

 

3. To społeczne!

Podejmowanie zadań na miejscu oznacza, że poznasz osoby, z którymi możesz wymieniać nie tylko swoje profesjonalne pomysły, a również pójść na lunch lub przyłączyć się do piwa po pracy. (Jeśli jednak jesteś introwertykiem, obowiązki związane z przebywaniem we wspólnym miejscu pracy mogą okazać się wyczerpujące…)

 

4. Dostajesz przyzwoitą przestrzeń do pracy – bezpłatnie!

Niektórzy freelancerzy doceniają, że mogą pracować ze swojej kanapy, ubrani w piżamę. Na dłuższą metę może okazać się to jednak nie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie dysponujesz odpowiednią przestrzenią do pracy. Oczywiście zawsze możesz przejść się do kawiarnie czy przestrzeni coworkingowej, jednak zazwyczaj dodaje to dodatkowe wydatki do budżetu Twojej firmy. Jako lokalny freelancer, Twój klient powinien zapewnić Ci biurko, a także inne niezbędne wyposażenie potrzebne do wykonania zadania.

 

Projekty na miejscu – tak, proszę!

Jeśli uważasz, że projekty na miejscu mogą być dla Ciebie interesujące – możliwe, że w połączeniu z zadaniami zdalnymi – pierwszym krokiem jest wyszukanie odpowiednich dla Ciebie projektów w Twoim regionie. Jesteś jednak jesteś skłonny do podjęcia pracy na miejscu w innym miejscu, możesz także spróbować poza swoim regionem, w którym mieszkasz.

 

1. “Sprzedaj się’”

Profesjonalne platformy społecznościowe, takie jak Linkedin, są doskonałym miejscem do znalezienia pracy w terenie. Poinformuj swoją sieć, że jesteś gotowy podjąć nowy projekt, a także jakie są Twoje umiejętności. Pierwszym krokiem dla potencjalnego klienta byłoby sprawdzenie Twojego profilu Linked (lub jakiejkolwiek platformy, na której posiadasz konto).

Oznacza to, że by zrobić dobre wrażenie, powinieneś posiadać profil z odpowiednimi informacjami, słowami kluczowymi oraz profesjonalnym zdjęciem. Upewnij się, że napisałeś o sobie krótki wstęp, które przedstawia Twoje kwalifikacje oraz informacje, jakiego rodzaju projektów poszukujesz.

 

2. Korzystaj z witryn dla freelancerów oraz portali pracy.

Istnieje wiele stron poświęconych pracy zdalnej. Niektóre z nich obejmują również zadania na miejscu. Ponieważ fizyczna lokalizacja jest dla Ciebie ważna, musisz znaleźć platformę z klientami poszukującymi freelencerów w danym regionie. Warto zatem zacząć od sprawdzenia lokalnej listy Craiga.
Wiele portali pracy zawiera również zlecenia kontraktowe. Sprawdź więc witryny z stosunkowo dużymi zleceniami w Twoim regionie i przefiltruj zlecenia / zlecenia tymczasowe.

 

3. Skorzystaj z niezależnych agencji konsultingowych.

Tak samo jak wyzwaniem może się dla Ciebie okazać znalezienie idealnego projektu, klientom ciężko znaleźć idealnego freelancera dla swojego nowego projektu na miejscu. Aby wypełnić tę lukę, warto skorzystać z usług niezależnych agencji konsultingowych, które wyspecjalizowały się w dopasowywaniu wniosków klientów do odpowiedniego niezależnego sprzedawcy. W zależności od modelu pracy możesz umieścić swoje CV w bazie danych firmy konsultingowej lub zapisać się do biuletynu projektu, który zostanie wysłany, gdy tylko pojawi się projekt w twoim regionie i obszarach kompetencji, tak jak w przypadku Right People Group.