Programowanie w JavaScript - narzędzia, dodatki, frameworki

Kiedy pracujesz zdalnie jako programista, efektywność ma dla ciebie duże znaczenie: ostatecznie w przypadku freelancerów bardziej niż w przypadku pracowników etatowych czas to pieniądz. Dlatego właśnie branża IT jak żadna inna oferuje dziesiątki usprawnień, narzędzi i pomocy, które sprawiają, że programowanie staje się łatwiejsze.

Frameworki, biblioteki, zintegrowane środowiska programistyczne, narzędzia do współpracy w grupie programistów to oczywiście najpopularniejsze z nich. Aby jednak dobrać odpowiednie narzędzie, musisz także wziąć pod uwagę język, w jakim pracujesz.

Z czego korzystać, kiedy programujesz w JavaScript
Narzędzia dla programistów JavaScript

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy narzędzia dla tych programistów, którzy pracują z WordPress i używają React dla JavaScript. Dziś do listy narzędzi i pomocy JavaScript dodajemy framework Vue oraz kilka innych narzędzi programistycznych. Sprawdź zwłaszcza „usprawniacze” życia dla koderów: optymalizacja dotyczy nie tylko samego pisania kodu :).

 

Narzędzia i dodatki JavaScript – Vue

Edytor do Vue.js – TipTap

Jeśli nie React, to może Vue, inny framework obsługujący JavaScript? TipTap powstał na bazie ProseMirror, od którego przejął sporo użytecznych funkcji (na przykład wsparcie syntaks), ale oprócz tego ma kilka bardziej nowoczesnych opcji. Jest w pełni rozszerzalne i nie wymaga renderowania – dodasz w nim własne notatki (również imienne, do konkretnych współpracowników) i węzły jako komponenty Vue. Zerknij na samą listę dodatków, które możesz zakodować!

 

Budowa statycznych stron i aplikacji webowych w Vue

Gridsome, jak sama nazwa wskazuje, to narzędzie do budowy statycznych, opartych na siatce stron i aplikacji webowych za pomocą Vue i GraphQL. Zbierze i przetworzy dane z różnych źródeł, na przykład z CMSów jak WordPress i Drupal, z lokalnych plików (Markdown i Yaml) oraz zewnętrznych API (AirTable i Contentful).

Programowanie w JavaScript - narzędzia, dodatki, frameworki
Narzędzia dla programistów JavaScript

Slidery w Vue

Teraz zakodowanie slidera lub karuzelki nie jest żadnym problemem: Hopper dla Vue to komponent, który zrobi to za ciebie. Umożliwia obsługę slidera lub karuzeli z poziomu klawiatury, myszy i tapnięcia; buduje responsywne galerie w pionie i w poziomie.

 

Narzędzia programistyczne

Visual Studio Code – „przeglądarka”

Jeśli w programowaniu używasz Visual Studio Code, mamy dla ciebie dobrą wiadomość: autorzy tego projektu we współpracy z Chrome Headless wprowadzili do edytora „przeglądarkę” opartą na Chrome. Umożliwia ona „podglądanie” projektów w czasie rzeczywistym wraz z tym, jak wprowadzasz zmiany w kodzie.

 

Framework – Raster

Raster to framework, który bazuje na siatce (grid), zbudowany z użyciem współczesnego HTML i CSS (CSS Grid i zmienne CSS). Jeśli lubisz krawędzie, Raster się sprawdzi :).

 

Framework – Iconic

Iconic to wschodząca gwiazda frameworków, obok React i Vue. Chociaż jest obecne w świecie IT już od jakiegoś czasu, teraz jest szybsze i kompatybilne z React i Vue, które zyskują coraz większą popularność.
Warto się z nim zapoznać: Iconic możesz stosować zarówno z React, jak i z Vue, a wiele wskazuje na to, że sprawdzi się także w przyszłości z nowymi frameworkami.

Dodatki do Vue i React dla JavaScript
Frameworki JavaScript dla programistów

Testy – CSS w Chrome

Chcesz wiedzieć, jak zachowa się twoja strona www, kiedy zabraknie pewnych funkcji i elementów? CSS Features Toggle pozwala na czasowe wyłączenie elementów zapisanych w CSS – dzięki temu wdrożysz nowe komponenty CSS, które nie mogą być implementowane we wszystkich przeglądarkach.

 

Inne narzędzia IT dla programistów

Lepszy Github

Prawdopodobnie pierwszy raz na widok Github miałeś ochotę rzucić naukę programowania i dać sobie spokój. Refined Github to narzędzie, które troszkę go „wygładza” jeśli chodzi o layout i UI. Zerknij na dział Highlights żeby zobaczyć, co może dla ciebie zrobić.

 

Organizacja pracy – Notable

Narzędzie do robienia notatek? Notable nie ma żadnego dodatkowego formatowania, żadnego śledzenia zmian w czasie rzeczywistym, zmian na bieżąco i tak dalej. Ten edytor działa na silniku Markdown, a wszystkie notatki i załączniki zapisuje do małego pliku .md. Tylko tyle.

 

Życie codzienne – Monica

Nauka i praca nad projektami pochłania cię tak, że zapominasz o całym świecie? Monica to… odpowiednik CRM dla kontaktów z innymi i zarządzania relacjami ;). Monica sprawdzi, ile czasu spędzasz z rodziną i przyjaciółmi, kiedy ostatni raz do nich dzwoniłeś itp. Zapominasz o urodzinach ciotki, której nie ma na FB? Monica przypomni ci również o tym.

 

JavaScript to jeden z najpopularniejszych języków programowania, co znajduje również odbicie w ilości dodatków i narzędzi. Z jakich ty lubisz korzystać? Chętnie poznamy twoje typy!

Narzędzia i dodatki dla programistów JavaScript – część 1