Jak projektować grafikę - źródła do nauki

Kiedy zaczynasz się uczyć projektowania graficznego, łatwo o uczucie przytłoczenia ilością materiałów, kursów, książek, ściągawek i tutoriali. Umiejętność obsługi Photoshopa nie jest jednak równoznaczna ze znajomością projektowania.

Co jeszcze musisz wiedzieć, aby tworzyć grafiki i estetyczne, i skuteczne? Zebraliśmy dla ciebie listę książek, artykułów, infografik i filmów, które pomogą ci efektywnie pracować nad warsztatem i powiększać wiedzę o projektowaniu.

Jak projektować grafikę - źródła do nauki
Źródła dla grafików – kolor, layout, zasady projektowania

 

Najszybszy i najbardziej skuteczny sposób nauki to kopiowanie prac innych grafików – intuicyjnie, metodą prób i błędów, albo na podstawie zamieszczonych w sieci tutoriali video. Uczenie się w ten sposób pozwala nie tylko zapamiętać skróty klawiaturowe, ale również poznać, jak działają funkcje i filtry oraz jakie efekty można osiągnąć z ich pomocą.

To, co stanowi największą trudność dla młodych projektantów, to rozpoznanie, czy grafika jest dobra, czy nie.
Wyrobienie sobie dobrego oka i poczucia estetyki przychodzi z czasem i warto je ćwiczyć przez oglądanie prac uznanych twórców.
Zbieraj również projekty, które szczególnie ci się spodobały, aby stworzyć dla siebie źródło inspiracji. Taka kolekcja pozwoli ci również śledzić, jak zmienia się twój smak wraz z czasem.

 

Cele i zasady projektowania

Wszyscy wiemy, dlaczego projektowanie jest ważne, ale nigdy nie zaszkodzi sobie o tym przypomnieć.

Startups, this is how design works
Projektowanie graficzne, interakcji, przemysłowe, opakowań – wszystkie dotyczą różnych sfer, ale i pewne elementy wspólne. Wells Riley wyjaśnia, w czym tkwi siła designu i jak ją wykorzystać – również w prowadzeniu firmy.

Design Principles
Szukasz zestawu zasad i porad, których warto się trzymać w pracy projektanta? Ta strona to praktyczna ściągawka również dla zaawansowanych projektantów.

 

Teoria projektowania

Przede wszystkim musisz zrozumieć, co leży u podstawy projektów, na które „jakoś tak” miło się patrzy. Sekret tkwi najczęściej w typografii, kolorach i layoucie.
Nie zaniedbuj tych dziedzin!

 

Kolory

Wybór kolorów do projektu potrafi przysporzyć kłopotów. Teoretycznie możliwości są nieskończone, praktycznie potrzeba doświadczenia i wyczucia, aby zachować harmonię barw i jednocześnie uniknąć banału.
Pomóc ci może koło kolorów lub sugestie z automatycznych generatorów palet, warto jednak znać podstawowe zasady.

Jak stworzyć profesjonalny wizerunek dzięki kolorowy
Część 1
Część 2
Część 3
Jak tworzyć eleganckie i profesjonalne zestawienia kolorów tak, aby był tworzyły spójny wizerunek z całą filozofią marki klienta?

To tylko kolor
Tłumaczenie bardzo dobrego tekstu Mike’a Borsare’a na temat teorii koloru, tworzenia palet i stosowania ich w projektach.

 

Strony z kolorami

WebCreme 
Masz do zaprojektowania stronę www i kompletnie brakuje ci pomysłu na layout? WebCreme od przeszło dekady prezentuje najładniejsze layouty stron www, które odpowiadają najświeższym trendom w projektowaniu. To dobre źródło inspiracji.

Flat UI Color Picker
To poręczny „katalog” kolorów, opisanych w formacie HEX i RGB. Zamiast klikać na oślep po kole kolorów lub bawić się w totolotek z suwakami wartości czerwieni, zieleni i niebieskiego, przejrzyj zasoby na stronie i wybierz kolor, który pasuje do twojego projektu.

 

Layout

Layout jest kluczowy dla efektywnej komunikacji. Fonty i kolory, jakie wybrałeś, mogą być perfekcyjnie dopasowane, ale brak proporcji lub wizualnej hierarchii i niestaranne przyćmią nawet najlepsze z nich.
Gdzie początkujący grafik może szukać wiadomości o layoucie?

Layout. Zasady/kompozycja/zastosowanie – Gavin Ambrose, Paul Harris
Z tej książki dowiesz się, jak w praktyce zastosować zasady odnoszące się do takich aspektów layoutu, jak równowaga, harmonia, proporcje i światło.

Communicating a Message Through Visual Hierarchy
Ten artykuł wyjaśnia, jak stosować hierarchię wizualną, aby wzmocnić przekaz i sprawić, aby layout również stał się narzędziem komunikacji.

 

Źródła dla grafików część 2 – typografia i web design