10 darmowych programów do grafiki 3D

Trudno jest wyobrazić sobie projektowanie graficzne bez modelowania 3D. Stało się ono podstawą projektowania przestrzennego, tworzenia efektów filmowych, animacji i gier, jest używane przez architektów i projektantów wnętrz. Modele 3D stały się kluczowymi elementami wielu projektów, dlatego możesz dużo zyskać, jeśli przyswoisz sobie chociaż podstawy tej dziedziny.

10 darmowych programów do grafiki 3D

Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/geralt-9301/

Istnieje kilka programów na licencji free, które za darmo dają szansę rozwinąć swoje umiejętności projektowania przestrzennego zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Ponieważ nie jest łatwo zdecydować się tylko na jeden, poniżej przedstawiamy listę ponad 10 darmowych programów do grafiki 3D, które mogą się wam przydać.

Łatwy w obsłudze, intuicyjny program do tworzenia grafik 3D i animacji. Działa na zasadzie „przeciągnij-i-upuść”, a za pomocą przemieszczania i dodawania prostych brył możesz stworzyć bardziej zaawansowane modele. Umożliwia rzeźbienie w powierzchni i malowanie. Posiada także zaawansowane narzędzie do tworzenia animacji.

Ten program nie tylko umożliwia projektowanie 3D, ale również drukowanie w trzech wymiarach. Oferuje też liczne narzędzia do tworzenia, projektowania i renderowania modeli 3D, a strona programu oferuje ponad 10 tysięcy modeli, które mogą posłużyć jako źródło inspiracji, materiał do eksperymentowania albo baza dla własnych, samodzielnych projektów.

Darmowy i dość rozbudowany program do tworzenia grafiki 3D przy pierwszym podejściu może okazać się za trudny dla początkujący użytkowników. Ze względu na szerokie możliwości, jakie oferuje, warto jednak poświęcić mu trochę czasu i wysiłku. Daz Studio pozwoli ci stworzyć piękne kreacje 3D dzięki renderowaniu w czasie rzeczywistym oraz efektom fotorealistycznym. Sporą zaletą jest także to, że pozwala na tworzenie animacji i tworzenia scenografii.

Ten program posłuży przede wszystkim do tworzenia realistycznych obiektów każdej wielkości. Łatwo zmodyfikujesz projekt dzięki historii zmian oraz zmian parametrów. Działa na wielu platformach, a dzięki otwartemu kodowi źródłowemu daje użytkownikom możliwość samodzielnego tworzenia rozwiązań i usprawnień. Pozwala na budowania własnych modułów programu i rozwijanie ich w aplikacje.

Nie dajcie się zmylić nazwie programu – tu „leo” powinno przypominać wam „lego”, ponieważ służy on właśnie do tworzenia modeli 3D właśnie z tych klocków! Działa przede wszystkim jako narzędzie do animacji i nieźle radzi sobie z użyciem klatek kluczowych. Narzędzia do tworzenia animacji są tu bardziej rozbudowane niż w innych programach.

To aplikacja stworzona przez grupę Lego dla… miłośników klocków. W programie stworzycie modele 3D za pomocą znanych kolorowych cegiełek w CAD. Zaletą aplikacji jest to, że stworzone w nim modele mogą być edytowane i przerabiane w innych programach.

W Meshmagis 3D połączysz dwa lub więcej modeli 3D w jeden za pomocą prostych kroków „kopiuj-wklej”. Możesz także dosłownie wyrzeźbić bryły – modelowanie i wygładzanie powierzchni w czasie rzeczywistym sprawia, że w powierzchni modelu możesz rzeźbić jak w glinie. Jeśli chcesz wydrukować swój projekt, Meshmagic 3D zapisze go w odpowiednim formacie i prześle bezpośrednio do drukarki.

Program jest oparty na technologii OpenCascade – poradzi sobie i z prostym, i bardziej zaawansowanym modelowaniem 3D, a do tego można rozszerzyć jego działanie za pomocą wtyczek i przeprogramowania interfejsu.

Projekt wymaga naprawy? Coś w twoim modelu 3D się posypało? Netfabb pozwala analizować, edytować i naprawiać modele 3D. Ponadto umożliwia też drukowanie trójwymiarowe. Należy dodać, że program jest malutki i waży niewiele, ale możliwościami zaskakuje na plus.

Ten program posłuży bardziej do pracy nad aspektami CAD niż nad artystyczną stroną projektu. W przeciwieństwie do innych wymienionych tu programów, Open SCAD nie służy do modelowania interaktywnego, ale do modelowania bardziej „naukowego”. Umożliwia odczytanie szczegółów obiektu aby renderować model 3D na ekranie monitora.

Program doskonały dla początkujących użytkowników. Jego funkcje są łatwe do zrozumienia i zastosowania, nawet dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia z projektowaniem cyfrowym. Jeśli geometria nigdy nie była twoją mocną stroną, a chcesz sprawdzić, jakie możliwości daje modelowanie 3D, Sculptris usuwa „geometryczny” problem.

To narzędzie, które pozwala tworzyć rzeźbę terenu dzięki renderowaniu niezwykle realistycznych krajobrazów, również za pomocą rozjaśniania i kładzenia cieni. Jest to narzędzie polecane szczególnie bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy potrzebują rozbudowanego programu do renderowania. Ma wbudowane kilka ustawień zdefiniowanych, które ułatwiają pracę, a do tego bezpośredni dostęp do zawartości strony Cornutopia 3D.

To zaawansowany program wyposażony w liczne narzędzia do modelowania i interfejs łatwy do dostosowania do indywidualnych potrzeb. Ma wbudowane narzędzie do mapowania AutoUV, mirroringu dla modelowania symetrycznego i aplikację umożliwiającą wyeksportowanie pracy do najpopularniejszych formatów modeli 3D. Niestety, program nie obsługuje animacji.

  • ZCAD [Windows, Linux]

Dla osób rosyjskojęzycznych godną polecenia alternatywą jest program ZCAD. Chociaż służy przede wszystkim do tworzenia grafik 3D, poradzi sobie także z dwuwymiarową grafiką. Współpracuje z wieloma platformami, ale największą zaletą są doskonałe punkty i kąty wiedzenia oraz liczne narzędzia, które ułatwiają modelowanie. Ostateczny plik możesz zapisać w popularnych formatach AutoCAD.

A może znacie jeszcze jakieś darmowe programy do tworzenia 3D? Jeśli tak, dajcie nam znać w komentarzach – chętnie przetestujemy ;)

Wtyczki do Photoshopa dla webdesignerów

Zapisz

Zapisz

8
Skomentuj

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
AdamRedakcjaNieumiemblenderaSebaAlice Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Adam
Adam

witam serdecznie i zapytuje,nie znacie jakiegoś programu do tworzenia kuł zębatych byle prostego ale tak abym mógł wprowadzić ilość zębów,średnice zębatki oraz średnice wewnętrzną zębów jak również rodzaj zęba,przydał by się też otwór na ośkę.Tak abym nie zdążył osiwieć zanim pojmę o co chodzi,oczywiście w trój wymiarze,więc dochodzi grubość

Seba
Seba

Jest sporo darmowych programów cad 3d jednakże nie mają one wielu funkcji. Ja mogę polecić program do projektowania o nazwie Ironcad. Kto chce ten może przeczytać więcej tutaj: http://ironcad.pl

Alice
Alice

Myślę że w śród tych programów powinien znaleźć się również CADbro – przeglądarką do edycji plików 3D

Redakcja

Dzięki za sugestię :)

Nela
Nela

Myślę, że zabrakło tu jeszcze Blender’a. Również w 100% darmowy, rozbudowany, ma dużo tutoriali dostępnych po polsku i jest na bieżąco aktualizowany i odświeżany.

Redakcja

Dzięki Nela :). Blender to chyba najpopularniejszy darmowy program do grafiki 3D, a my chcieliśmy przedstawić te mniej znane alternatywy, ale przy aktualizacji wpisu na pewno o nim wspomnimy :)

Nieumiemblendera
Nieumiemblendera

Oczywista oczywistość. Nie rozumiem czemu autor pominął Blendera. Według mnie powinien się on znależć w tym zestawieniu chociażby ze względu na dostępność materiałów pomocniczych i olbrzymią wręcz społeczność że nie wspomnę tu o niewielkich wymaganiach sprzętowych i łatwości obsługi. Na YouTube tysiące tutoriali od A do Z. Dla mnie samego pomimo iż nie modeluję profesjonalnie Blender stanowi przyjemną rozrywkę. :)

Redakcja

Właśnie dlatego, że to oczywista oczywistość, a nam zależało na mniej popularnych rozwiązaniach. Ale wiadomo, ze względu na popularność i dostępność Blender to rzeczywiście “pierwszy wybór”, zwłaszcza dla początkujących grafików 3D :)