Jak pozostać dobrze zorganizowanym freelancerem

Organizacja pracy zdalnej

 

Praca freelancera daje dużo niezależności i pozwala na bardziej elastyczny tryb pracy. Z drugiej strony praca na własny rachunek to też ryzyko mniejszej stabilności finansowej oraz nie zawsze wystarczającej ilości zleceń.

Jak pozostać dobrze zorganizowanym freelancerem
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/Unsplash-242387/

Wielu freelancerów pracuje z domu, ma kilku szefów i żongluje kilkoma projektami. Dlatego wyzwaniem w pracy freelancera jest także pozostanie „na kursie”. Organizacja dnia i pracy w takich warunkach wymaga pewnych umiejętności. Czego potrzebujesz?

 

Trzymaj się regularnego planu dnia

Jeśli rzuciłeś pracę na etacie, żeby pracować, kiedy masz na to ochotę, ta wiadomość może cię zmartwić. Tymczasem jako freelancer pracujesz zwykle z domu i nad kilkoma projektami jednocześnie, dlatego łatwo wpaść w pułapkę myślenia, że tak naprawdę nie masz życia. Dlatego nieważne, czy jesteś skowronkiem, sową czy czymś pomiędzy, ustal granice między swoją karierą a życiem prywatnym. Pozwoli ci to zrelaksować się i zachować swoje siły twórcze oraz entuzjazm dla własnej pracy!

 

Nie przyjmuj więcej prac, niż jesteś w stanie naprawdę zrobić

I to zrobić bez uszczerbku na jakości!

Kiedy pracujesz jako freelancer i nie masz żadnej gwarancji, że następne zlecenie pojawi się szybko, z konieczności przyjmujesz każdą pracę. Z czasem możesz zauważyć, że takie postępowanie utrudnia ci życie, nakłada na ciebie za dużo stresu, a do tego zmusza do odrzucenia naprawdę ciekawych propozycji, bo… nie masz na nie czasu. Dlatego naucz się mówić „nie” i czerpać korzyści ze staranniejszego doboru klientów.

Sprawdź, ile czasu zajmują ci określone typy zleceń i postaraj się zostawić w grafiku tydzień wolnego z myślą o zleceniach, które mogą pojawić się w tym czasie. Oczywiście, że są w roku okresy, kiedy pracujesz mniej albo więcej niż zwykle, ale jeśli twoje życie zawodowe waha się między okresami przepracowania i kompletnej zleceniowej posuchy, czas poprawić zarządzanie zleceniami…

 

Trzymaj wszystkie szkice i notatki w jednym miejscu

Jeśli pracujesz nad kilkoma zleceniami jednocześnie, twoje notatki, szkice i wstępne projekty szybko mogą zamienić się w chaos pomysłów. Aby uporządkować ten twórczy nieład potrzebujesz… notatnika. Klasycznego, fizycznego notatnika, dzięki któremu wszystko, co zapiszesz, będzie w jednym miejscu i łatwe do odnalezienia.

Jeśli preferujesz bardziej nowoczesne rozwiązania, istnieje szereg aplikacji, które z powodzeniem mogą zastąpić notatnik papierowy. Pisaliśmy o nich tu.

 

Znajdź czas dla siebie

Ponieważ planujesz zlecenia na miesiąc naprzód, aby zapewnić sobie stałe dochody, łatwo jest zapomnieć, że wypalenie zawodowe dotyczy przede wszystkim freelancerów.

Jeśli planujesz pracę z miesięcznym wyprzedzeniem, zaplanuj także swój urlop. Pomoże ci to utrzymać kreatywność i wciąż czerpać radość z twojej pracy.

 

Na ważne maile odpowiadaj od razu

Pewnie nie raz słyszałeś, że sprawdzanie poczty i odpisywanie na maile to największy „pożeracz” czasu freelancera i najczęstsza wymówka dla prokrastynacji. Trudno jest zarządzać całą swoją pocztą, a śledzenie na bieżąco korespondencji z przyszłymi i obecnymi klientami może być zajęciem przytłaczającym nawet najlepiej zorganizowanych freelancerów.

Posortuj pocztę na foldery odpowiadające każdemu klientowi tak, abyś mógł szybko zorientować się, kto wymaga twojej uwagi w pierwszej kolejności. Poświęcisz na to nieco więcej czasu niż na monitorowanie nieuporządkowanej skrzynki, ale ta inwestycja zwróci się, gdy będziesz musiał szybko odnaleźć określoną wiadomość.

Twoim priorytetem powinno jednak być jak najszybsze odpowiadanie na wiadomości od kluczowych klientów i szefów. Twoje pewne źródła zarobku nie powinny czekać!

 

Uporządkuj księgowość

Jako freelancer nie masz swojego działu kadr ani księgowości, dlatego kontrola wydatków i zarządzanie przychodami jest szczególnie ważne dla zachowania płynności finansowej. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się wykroić chociaż godzinę w tygodniu na to, żeby skontrolować rachunki.
Warto przyswoić sobie podstawy księgowości, żeby wiedzieć, co się dzieje na twoim koncie i jaką kwotą tak naprawdę dysponujesz. Przy rozliczaniu przychodu warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Jeśli nie prowadzisz firmy, rozważ rozliczanie prac przez Useme – zamiast analizować kwestie podatkowe, otrzymasz wynagrodzenie netto, już rozliczone, na koniec roku dostaniesz zbiorczy PIT, który łatwo rozliczysz w US.

 

Zdobądź przynajmniej jednego kluczowego klienta

Freelancing to nie tylko poszukiwanie i wykonywanie zleceń – to także budowanie swojej pozycji za pomocą prac, które przyjmujesz. Myśl o nich strategicznie: stała współpraca niesie lepsze perspektywy niż jednorazowe zlecenie. Buduj trwałe relacje z klientami i szukaj takiego klienta, który co miesiąc zleci ci pracę.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę jako freelancer, dobrym pomysłem na zabezpieczenie przychodu jest praca na część etatu, która zapewni ci niewielkie stałe wynagrodzenie. Dzięki niej unikniesz walki o nawet najmniej dochodowe zlecenia.

A czy wy macie inne sprawdzone sposoby na to, żeby nie wypaść z freelancerskiego kursu? Podzielcie się uwagami w komentarzach!

Zapisz

Zapisz