Jak przezwyciężyć osobisty kryzys finansowy: instrukcja krok po kroku

Jak wyjść z kryzysu finansowego? najlepsza instrukcja dla freelancerów

 

Początek roku zawsze jest związany z dużą ilością wydatków. Święta – imprezy, prezenty, wyprzedaże oraz szaleństwo zakupów. Na dodatek masz mniej zleceń, jak zawsze na przełomie starego i nowego roku. A może nie otrzymałeś rozliczenia na czas, bo Twoi klienci też mieli dużo wydatków? Jednym słowem powietrze wokół Ciebie już dzwoni od stresu, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że pieniędzy prawie już nie ma i jeszcze długo nie będzie.

Musisz pilnie coś zrobić. Ale co? Najpierw postaraj się uspokoić i skoncentrować. Podpowiemy, jak to zrobić.

Jak przezwyciężyć osobisty kryzys finansowy: instrukcja krok po kroku
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/cocoparisienne-127419/

Krok 1. Przestań marnować czas.

W obliczu sytuacji stresowej wielu z nas stosuje taktykę „robić cokolwiek, tylko nie myśleć o problemach”. Jest to zła decyzja, ponieważ wcześniej czy później rzeczywistość przypomni o sobie z nową mocą. Czas powiedzieć sobie „stop!”. Skupiaj się tylko na rozwiązaniu problemu! Jeśli czujesz się zbyt zmęczony, żeby o tym myśleć, wyśpij się i zaatakuj swój problem następnego dnia z nową energią.

Zwyciężyłeś strach i spojrzałeś w oczy swojego kryzysu finansowego, co dalej? Teraz już możesz zacząć działać.

Krok 2. Przestań marnować pieniądze.

Najtrudniejsze w czasie kryzysu finansowego jest to, że ciągle prześladuje Cię poczucie beznadziejności. Pieniądze się kończą, ale nie rozumiesz, na co zostały wydane. Rachunki są puste i to jest przerażające.

W tym momencie trzeba potrzymać najpierw najbardziej oczywiste „wycieki”, czyli odciąć drogę wszystkim impulsywnym wydatkom. Zostaw karty kredytowe i większość gotówki w domu, zablokuj banking internetowy. Może wygląda to trochę na próbę załatania nieszczelne wiadra ścierką. Dobra, nie uratujesz tym wiadra, ale przynajmniej zyskasz sobie trochę czasu na wymyślenie lepszego rozwiązania.

Krok 3. Szukaj pieniędzy w domu.

Zapoznaj się z zasobami, które już masz. Odkryjesz, że co najmniej tydzień można żywić się tym, co jest na półkach w lodówce oraz spiżarni. Po prostu przyzwyczaiłeś się cały czas coś kupować. Myślałeś, że potrzebujesz nowych rzeczy? Przyjrzyj się dokładnie swojej garderobie. Niewykluczone, że znajdziesz tam kilka całkiem porządnych ubrań, o których zdążyłeś już zapomnieć.

Przy okazji, w czasie „prowadzenia wykopalisk” znajdziesz coś, co można będzie sprzedać. Masz pieniądze w domu, więc nie śpiesz się, żeby sięgać po portfel.

Krok 4. Opracuj plan zbawienia.

Zatrzymałeś zauważalny wyciek pieniędzy, co dalej? Potrzebujesz teraz planu doprowadzenia swoich finansów do porządku.

Zapoznaj się z jak największą ilością materiałów na temat sposobów postępowania w takiej sytuacji, jak Twoja. Uwierz mi, nie jesteś pierwszym, kogo spotkał podobny problem, więc na pewno znajdziesz wiele porad i przykładów dobrych rozwiązań. Na podstawie tej wiedzy utwórz swój własny plan wyjścia z kryzysu. Kiedy będzie gotowy, poczujesz, że strach i niepokój stopniowo ustępują.

Krok 5. Codziennie rób coś dla realizacji swojego planu.

Masz świetny plan, ale nic nie robisz – wszystko bez sensu. Każdy aktywny krok w kierunku jego realizacji poprawi Twój nastrój i zmniejszy stres. Sprzedałeś niepotrzebne rzeczy – natychmiast zapłać część kredytu. Zerwała Ci się współpraca na 1000 zł – pomyśl, gdzie możesz znaleźć dobre zlecenie. Zawsze miej pod ręka swój plan i zastanawiaj się, co z niego możesz zrobić już teraz. Po zrobieniu jednego kroku, kontynuuj. I tak codziennie aż do wyjścia z kryzysu.

Krok 6. Porozmawiaj o tym.

Najlepsze pomysły często przychodzą nam do głowy w tych momentach, kiedy zaczynamy rozmawiać o swoich problemach. Porozmawiaj z kimś, komu możesz całkowicie zaufać. Szczegółowo wytłumacz tej osobie swoją sytuację, a będziesz w stanie spojrzeć na nią w nowy sposób. Kiedy mówimy lub piszemy o swoim problemie, nasza podświadomość rozważa go i często wyciąga z głębi nieoczekiwane rozwiązania.

Krok 7. Nic nie ukrywaj przed swoim partnerem.

Problemy finansowe są na pierwszym miejscu listy czynników rozwodów. Pieniądze same w sobie często są przyczyną kłótni, a jeśli związek małżeński już ma problemy, kryzys finansowy spowoduje kryzys rodzinny. Najlepszym rozwiązaniem jest uczciwość. Nie ukrywaj niczego przed swoim partnerem. Przyznaj się do błędów oraz do sytuacji, która się zdarzyła.

Krok 8. Odżywiaj się zdrowo.

W celu zwalczania jakiegokolwiek stresu ważne jest trzymać się zdrowej diety. Wyrzuć wszystkie półprodukty, wystrzegaj się alkoholu. Te rzeczy szkodzą nie tylko Twojemu zdrowiu, ale też i portfelowi. Zwykłe kasze, warzywa i mięso dają dużo przestrzeni do gotowania rozmaitych, zdrowych i niedrogich posiłków. Masz wątpliwości? Porównaj ceny paczki pierogów czy naleśników ze sklepu i łącznej wartości ich składników.

Krok 9. Dobrze odpoczywaj.

Wysypiaj się. Idź do łóżka wcześniej, aby obudzić się nie z budzikiem, a zgodnie z własnym rytmem biologicznym. Dzięki zdrowemu snu Twój umysł pozostanie jasny, a humor – dobry.

Krok 10. Miej czas wolny na rozrywkę.

Ostatnia rada: znajdź sobie bezpłatny odpoczynek. Nie chodzi o zajęcia, które pozwalają po prostu zabić czas, jak na przykład surfowanie w sieci. Znajdź coś, w co zanurzysz się z całą głową. Coś, co przynosi przyjemność i pozostawia słodki posmak. Spędzanie wolnego czasu przy takim zajęciu wzmacnia siłę ducha i nastawia na optymizm.

5 sposobów na dochody pasywne dla grafików

Kryzys finansowy – to trudny okres. Jeśli zostawisz wszystko tak, jak jest, lepiej już po prostu nie będzie. Trzymaj się, idź do przodu z czystym umysłem i silnym duchem. Rozwiązuj swoje problemy po kolei, aż do sukcesu.

Powodzenia!

Zapisz

Zapisz