5 sposobów na dochody pasywne dla grafików

Dochody pasywne dla grafików

 

Usługi grafików są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zdalnej, ale nawet jeśli nie narzekasz na brak zleceń, zawsze możesz pomyśleć także o alternatywnych źródłach dochodu. Najlepiej takich, które nie będą wymagały dużych nakładów czasu ani dużych inwestycji. Dziś podpowiadamy, jak można zabezpieczyć swoje finanse przez uzyskanie dochodu pasywnego.

5 sposobów na dochody pasywne dla grafików
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/StockSnap-894430/

Dochód pasywny

Najprościej rzecz ujmując, dochód pasywny to taki, który nie wymaga od ciebie ciągłej pracy ani zaangażowania w jego uzyskanie. Aby go uzyskać, potrzebna jest wykonana praca, która będzie przynosiła stałe, regularne korzyści – w tym wypadku zyski – przez dłuższy czas.

Zwykle kiedy mówimy o dochodach pasywnych, mamy na myśli dywidendy, zyski z praw autorskich, wynajmu mieszkań lub wszelkiego rodzaju umów partnerskich.

Jak wykorzystać swoje umiejętności graficzne do uzyskania dochodów pasywnych jako freelancer? W tym wypadku przewagę daje ci przede wszystkim nieograniczona swoboda w zarządzaniu swoim czasem i pracą. Niektóre z podanych przez nas metod mogą wymagać od ciebie opuszczenia strefy komfortu, ale będą też doskonałą okazją, aby sprawdzić swoje umiejętności oraz poznać mocne i słabe strony.

1. Pisanie

W tym wypadku masz trzy możliwości:

 • pisanie własnego bloga    
  To dobry sposób na to, aby zwiększyć swoje dochody pasywne przez dzielenie się doświadczeniami lub wiedzą na tematy, które są związane z twoją profesją. Jeśli masz odpowiednie umiejętności, możesz także stworzyć tutoriale, które są wysoko cenione przez użytkowników. Jeśli będziesz publikować je w regularnych odstępach czasu, masz szanse na to, aby zyskać grono stałych czytelników. Aby zarabiać na prowadzeniu bloga, nie musisz ograniczać się do publikowania reklam, których wartość rośnie wraz ze wskaźnikiem odwiedzin. Jeśli zadbasz o wysoką jakość zamieszczanych treści, łatwiej ci będzie nawiązać współpracę z producentami lub dystrybutorami produktów dla grafików i zamieszczać na blogu wpisy sponsorowane.
 • wpisy gościnne na zaprzyjaźnionych blogach
  Wiele profesjonalnych blogów o designie i projektowaniu graficznym może zaoferować ci wynagrodzenie za teksty eksperckie lub dobrze napisane tutoriale. Stawki uzależnione są co prawda od wielu czynników i nie zawsze zarobisz krocie na jednym artykule, ale jest to jedna z dróg na uzyskanie pasywnych dochodów. Przyniesie wymierne korzyści, jeśli włożysz w nią trochę wysiłku.
 • napisanie książki
  Wielu projektantów przekonało się już, jak dochodowym przedsięwzięciem może być wydanie ebooka. Jest kilka sposobów na to, aby opublikować książkę elektroniczną: możesz zwrócić się do wydawnictwa specjalizującego się w e-książkach, a możesz zdecydować się na samodzielną publikację. Garść wskazówek, jak się do tego zabrać, znajdziesz pod tym adresem
  Znajomość języka umożliwia ci przygotowanie książki w wersji obcojęzycznej, angielskiej lub hiszpańskiej? Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, zyskasz szansę na dotarcie do większej grupy odbiorców. Aby ją opublikować, możesz skorzystać z takich stron, jak serwis Amazona

2. Grafiki stockowe

Banki zdjęć cieszą się niesłabnącą popularnością. Sprzedaż zdjęć na różnych stockach nie brzmi może jak definicja łatwej pracy, ale wielu projektantów i grafików uzyskuje całkiem pokaźne przychody właśnie dzięki temu rozwiązaniu.

Jakie są możliwości? Możesz wybierać między sprzedażą zdjęć i grafik na swojej własnej stronie lub przez bank obrazów. Co możesz sprzedawać? Zestawy ikon, filtry Photoshopa, fonty, layouty na strony i szablony WordPressa – w zasadzie wszystko, co jesteś w stanie stworzyć sam i w czym masz już doświadczenie.
Gdzie możesz sprzedawać swoje prace?

 • ThemeForest
  To jedna z największych platform obsługujących sprzedaż szablonów WordPress oraz templatek PSD.
 • GraphicRiver
  To najlepsze miejsce, jeśli jesteś projektantem graficznym. Tu sprzedasz ulotki, wizytówki, ikonki, fonty, dodatki do Photoshopa i inne rzeczy, które jesteś w stanie zaprojektować. Wadą tej strony jest… właśnie jej popularność, ponieważ konkurencja zrobiła się spora i trzeba mocno wysilić kreatywność, aby nie zginąć w zalewie podobnych do siebie prac. Z drugiej strony, dzięki GrpahicRiver masz szansę spieniężyć projekty, które wykonałeś bez konkretnego zamówienia, w estetyce, która bardziej odpowiada tobie niż twoim dotychczasowym klientom.
 • Creative Market
  W przeciwieństwie do innych serwisów na Creative Market nie ma ograniczeń – możesz umieścić tyle swoich produktów, ile chcesz, za tyle, ile chcesz i nie musisz czekać w nieskończoność, aż pojawią się w sprzedaży.

3. Projekty poboczne

To najczęściej małe rzeczy: narzędzia, aplikacje, serwisy lub produkty, które pomagasz ulepszać, a z których korzysta określona społeczność. Dochód, jaki ci przyniosą, będzie proporcjonalny do ich popularności.

Jako źródło inspiracji i przykład mogą posłużyć takie narzędzia jak 960 Grid System  albo YourRate

4. Gadżety

Wielu grafików i rysowników tworzy także komiksy i ilustracje, które zyskują w sieci dużą popularność. Fani Chaty Wuja Freda, kota Simona czy choćby Klauzuli dobrego smaku z pewnością docenili kubki, smycze, przypinki i inne dobra ozdobione popularnymi motywami z komiksów lub memów.

Jeśli stworzyłeś serię charakterystycznych rysunków, postaci czy historyjek, możesz spróbować wypuścić gadżety z nią związane. Jest to także okazja do zaprezentowania swojej kreatywności w projektowaniu dodatków – oprócz pasywnych przychodów zapewni ci to także trochę zabawy i odmiany w codziennej pracy.

5. Konkursy na treść

Strony oferujące gotowe layouty, logotypy czy content cieszą się popularnością od dłuższego czasu i niezależnie od tego, co o nich myślisz, wielu projektantów właśnie tam zaczynało swoje kariery. Takie strony, jak 99 Designs płacą powyżej 200$ za wygranie konkursu na logotyp.
W tego typu przedsięwzięciach najlepsze jest to, że na stronach oferujących gotowy content zawsze znajdziesz sporo dostępnych projektów, dlatego rosną też twoje szanse na zarobek. Jest to jednocześnie twarda szkoła dla początkujących grafików – tych zawsze jest większość, dlatego musisz mocno się postarać, aby przykuć uwagę potencjalnego klienta. Jeśli zatem twoja pozycja zawodowa jest już ustabilizowana, strony z contentem mogą być dla ciebie mało efektywne.

Jest wiele sposobów na to, aby zapewnić sobie choćby niewielki, ale stały przypływ gotówki dzięki dochodom pasywnym. Co więcej, nigdy nie możesz z całą pewnością przewidzieć, czy któryś z nich nie okaże się właśnie twoim głównym źródłem dochodów w przyszłości. Dlatego na początek spróbuj skupić się na tej kategorii, która jest ci najbliższa, a potem zgłębiaj ją pod kątem osiągnięcia dodatkowych korzyści.

 

Zapisz

Zapisz