Bezpieczeństwo finansowe freelancerów, umowa o dzieło

Dla wielu młodych ludzi wiek „dwadzieścia-coś” to najlepsze usprawiedliwienie dla finansowej beztroski i podejmowania nie najlepszych decyzji. Tymczasem badania polskiego rynku kredytów wskazują, że zadłuża się coraz więcej osób przed 30 (KLIK).

Chociaż „metrykalny” wiek trudno traktować jako wyznacznik obowiązków czy poziomu odpowiedzialności za siebie, „trzydziestka” to dobry moment na uporządkowanie swoich finansów i przemyślenie decyzji, jakie podejmujesz.
Co zatem powinien wiedzieć freelancer przed 30 o planowaniu finansów?

Bezpieczeństwo finansowe freelancerów, umowa o dzieło
Finanse freelancera przed 30 – co musisz wiedzieć?

 

1. Kupić czy pożyczyć?

Pierwsze, co przychodzi na myśl w kontekście takiego pytania, to oczywiście kupno lub wynajem mieszkania. Przy niewielkim udziale wynajmu w całości rynku mieszkaniowego i opłatach za wynajem porównywalnych z ratą kredytu hipotecznego dla wielu osób odpowiedź jest oczywista. Decyzja o kupnie mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu – kredyt hipoteczny oznacza wieloletnie, długofalowe konwencje.

„Kupić czy wynająć” to jednak pytanie nie tylko o dom. Może dotyczyć także samochodu (komunikacja zbiorowa lub rower plus okazjonalne wypożyczenia samochodu czy kupno własnego) i narzędzi pracy (kupić licencję czy szukać darmowych odpowiedników lub zdecydować się na abonament).

 

2. Życie od pierwszego do pierwszego

„Za dużo miesiąca do końca pieniędzy” to obrazek, który wszyscy znamy z własnego doświadczenia lub z obserwacji i opowieści innych. Nie oznacza jednak, że dla ciebie też musi być czymś normalnym.
Dla niektórych osób rozwiązaniem jest korzystanie z kart kredytowych, które „wirtualnie” zwiększają ilość dostępnych środków, a to z kolei oznacza konieczność regularnego spłacania karty wraz z odsetkami.

Co zrobić, aby nie dostać się w spiralę kredytów, pożyczek i spłat, kiedy dysponujesz ograniczonym budżetem?

  • zacznij od inspekcji swoich wydatków i sprawdź, na co tak naprawdę wydajesz pieniądze
  • skreśl wydatki, które nie są potrzebne
  • jeśli nadal brakuje ci pewnej kwoty „do pierwszego”, poszukaj dodatkowej pracy – serwisy pracy dla freelancerów, takie jak useme.eu, mają również działy przeznaczone dla studentów
  • aby wyjść z długów, zacznij od spłacania najmniejszych zobowiązań – łączna kwota zadłużenia będzie się zmniejszać, a wraz z nią odsetki

 

3. „Fundusz kryzysowy”

O tym, dlaczego freelancer powinien mieć swój „fundusz kryzysowy” i dbać o bezpieczeństwo finansowe pisaliśmy TU i TU.
Życie jest niezbyt przewidywalne i nawet przy najlepszym planowaniu coś może pójść nie tak: od choroby do awarii narzędzi pracy.

Wysokość twojego funduszu kryzysowego jest kwestią otwartą i zależną od twoich zarobków, ale przyjmuje się, że bezpieczna kwota jest równa wartości twoich dochodów z trzech miesięcy. Na początek przyjmij wartość tysiąca złotych i staraj się regularnie zwiększać tę sumę.

 

4. Dywersyfikacja dochodów

Bezpieczeństwo finansowe to nie tylko oszczędzanie – wszyscy wiemy, że ciągłe odmawianie sobie przyjemności i zaciskanie pasa na dłuższą metę jest frustrujące.

Aby tego uniknąć, zwiększ swoją aktywność zawodową i poszukaj pracy dodatkowej. Nie musi być to kolejna praca na pół etatu. Realizacja dwóch dodatkowych zleceń w miesiącu nie wymaga dużych nakładów czasu, ale może zwiększyć twoje możliwości finansowe.

Zastanów się, jakiego typu usługi możesz świadczyć, w jakiej dziedzinie posiadasz wiedzę lub pożyteczne umiejętności. Może jest branża, w której od dawna chciałeś spróbować swoich sił, ale brakowało ci umiejętności? To, czego nauczysz się przy okazji realizacji dodatkowych zleceń może okazać się zalążkiem twojej przyszłej kariery! (KLIK).
W serwisach zleceń dla freelancerów, takich jak useme.eu, możesz sprawdzić, jakiego typu usługi są najczęściej poszukiwane.

 

5. Samodzielne gotowanie

Brzmi śmiesznie? Sprawdź, ile pieniędzy w ciągu miesiąca wydajesz na jedzenie – kupowane w sklepach i gotowe posiłki jedzone na mieście. Jedzenie to ta kategoria wydatków, której zwyczajnie nie możesz zignorować.

Samodzielne gotowanie zawsze jest tańsze i bardziej opłacalne niż stołowanie się na mieście. Za równowartość jednego obiadu w ulubionym bistro możesz przygotować kilka domowych posiłków, co kalkuluje się również pod względem czasu. Przygotowanie obiadu na cztery dni zajmuje dwie godziny – zyskujesz trzy wolne popołudnia i oszczędzasz pieniądze.

Warto nauczyć się przygotowywać najprostsze potrawy i zyskać kontrolę nad tym, co jesz. W dobie blogów i telewizji kulinarnych oraz „kuchennych” celebrytów nie zabraknie ci inspiracji.

 

6. Wybór partnera

Pieniądze są podawane jako najczęstsza przyczyna rozwodów w Polsce (KLIK), dlatego jeśli znalazłeś lub znalazłaś wymarzoną drugą połówkę, warto dołożyć starań, aby wasz związek przetrwał.

Kiedy partner lub partnerka wchodzą w związek z poważnymi długami lub nieciekawa historią kredytowa, nie jest to drobiazg, który można zignorować. Finanse drugiej strony zawsze mają wpływ na związek, w tym na możliwość kupna domu, założenia rodziny i inne ważne dla was całości.

Warto zatem porozmawiać o finansach zanim padnie sakramentalne „tak”. Jaki stosunek do pieniędzy ma każde z was? Czy podobnie wydajecie pieniądze? Czy myślicie o zabezpieczeniu na przyszłość, odkładacie na emeryturę? Jak radzicie sobie z impulsywnymi zakupami?

 

6 rzeczy o finansach, które freelancer przed 30 musi wiedzieć – podsumowanie

Pamiętaj, że pieniądze są narzędziem, nie celem. Wydaje ci się, że nie nadajesz się do zarządzania własnymi finansami lub że cię to przerasta, bo w twoim otoczeniu brakowało dobrych wzorców finansowej odpowiedzialności?

Jedną z rzeczy o dorastaniu, jakich raczej nie usłyszałeś w szkole jest ta, że jeśli nie będzie stosował się do zasad zdrowego rozsądku w podanych wyżej kwestiach, nikt nie zrobi tego za ciebie.
Nikt nie może cię do tego zmusić, nie powinieneś też spodziewać się szybkiej nagrody za przestrzeganie pewnych reguł, ale konsekwencje będą dotyczyły przede wszystkim ciebie, twojego poczucia bezpieczeństwa i komfortu.