Prokractynacja freelancera

Czego nie wiesz o prokrastynacji

 

Niemal każdy z nas przynajmniej raz odłożył nieprzyjemny obowiązek, aby zająć się czymś przyjemnym i – najczęściej – bezproduktywnym. Zdarzyło się wam obejrzeć sezon serialu zamiast uczyć się do egzaminu lub cały dzień czekać na „odpowiedni nastrój” do pracy? Jeśli tak, wiecie aż nazbyt dobrze, czym jest prokrastynacja.

Prokractynacja freelancera
Źródło obrazka: pixabay.com/en/users/stevepb-282134/

Kogo dotyczy problem prokrastynacji i czym skutkuje? Oto garść faktów o odkładaniu rzeczy na później, których jeszcze nie znacie.

Kto odkłada obowiązki na później?

95% badanych przyznaje, że od czasu do czasu zdarza im się unikać wypełnienia obowiązków, aby zająć się czymś zupełnie zbędnym, ale przyjemniejszym. Dotyczy to zarówno studentów, jak i osób już aktywnych zawodowo.

Ilu jest chronicznych prokrastynatorów?

20% – takiego odsetka społeczeństwa dotyczy problem chronicznej prokrastynacji. Oznacza to, że odkładanie rzeczy na później dotyczy nie tylko pracy zawodowej, ale również obowiązków domowych, płatności rachunków, wizyt u lekarza, nawet spotkań towarzyskich i punktualności.

Czy problem narasta?

Badania wskazują, że w ciągu ostatnich 30 lat aż czterokrotnie zwiększyła się liczba osób, które mają problem z terminowością.

Uważa się, że za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko budowa naszego mózgu, który preferuje działania przyjemne w krótkiej, a nie długiej perspektywie czasu, ale również specyfikę współczesnej kultury, kładącej nacisk na szybkie zaspokajanie potrzeb.

Konsekwencje

40% – statystyki wskazują, że niemal połowa chronicznych prokrastynatorów doświadczyła straty finansowej przez niezdolność do terminowego wykonania pracy.

Co myślimy o prokrastynacji?

57% – tyle procent studentów, często najbardziej kojarzonych z prokrastynacją, deklaruje mieszane uczucia dotyczące tej przypadłości: z jednej strony budzi w nich stres i i niepokój, z drugiej… motywuje do lepszej i wydajniejszej pracy.

Dlaczego nie robimy rzeczy od razu?

43% – dlaczego studenci odkładają rzeczy na później? Prawie połowa z nich przyznaje, że takie zachowanie stało się dla nich drugą naturą.
Prokrastynacja postrzegana bywa także jako styl życia. Osoba, która zostawia rzeczy na ostatnią chwilę, często domyka projekty na czas i dotrzymuje deadline’ów. Ponieważ nie zauważa negatywnych konsekwencji takiego modelu pracy (projekt został oddany, cel osiągnięty), nie dostrzega też potrzeby zmiany nawyków.

5 aplikacji, które blokują strony zakłócające pracę

Ile czasu poświęcamy na prokrastynację?

W badaniu poproszono uczestników o dwukrotne wypełnienie tego samego zadania. Uczestniczy poświęcali 60% czasu na prokrastynację.

Typy „odkładaczy”

3 – tyle typów prokrastynatorów można wyróżnić.

Poszukiwacze wrażeń to ci, którzy naprawdę dobrze pracują pod presją czasu. Odkładają zatem początek pracy tak długo, jak się da, aby stres związany ze zbliżającym się deadline’m dodatkowo ich zmotywował.

Nie-decyzyjni, a więc prokrastynatorzy, którzy odkładają samo… podjęcie decyzji. To proste – jeśli nie podejmą decyzji, unikną odpowiedzialności i konsekwencji dlatego często zostawiają sprawy swojemu biegowi.

Unikacze to ci, którzy dużą wagę przywiązują do tego, co myślą o nich inni lub jak są postrzegani. Mają także mocne poczucie sukcesu lub porażki. Zamiast być oceniani za swój brak kompetencji, wolą być postrzegani jako ci, którzy nie włożyli w zadanie wystarczająco dużo wysiłku.

Zarządzanie czasem

Prokrastynacja ma więcej wspólnego z wszechobecną kulturą natychmiastowego zadowolenia niż z zarządzaniem czasem. Ludzie, którzy odwlekają wypełnienie nieprzyjemnych obowiązków, nie robią tego dlatego, że są optymistami i wierzą, że czas się rozciągnie.

U podstawy leży raczej mechanizm, zgodnie z którym zadanie stanie się ważniejsze, kiedy zostanie na nie mniej czasu. Jego wykonanie dostarczy wtedy więcej satysfakcji, a zanim ten moment nastąpi, można bez ograniczeń cieszyć się innymi przyjemnościami.

Jak walczyć z prokrastynacją?

Odkładanie zadań na później powoduje często stres, niepokój i spadek poczucia własnej wartości. Nie zawsze jest jednak wystarczającą motywacją, aby zmienić nawyki. Na szczęście nikt nie rodzi się prokrastynatorem. Świadomość tego, co nas skłania do odkładania rzeczy na później i wytrwała praca nad sobą pozwalają zmienić nawyki.

Źródło statystyk http://brandongaille.com/17-lazy-procrastination-statistics/

Zapisz

Zapisz

Zapisz