Jak zrobić prototyp aplikacji: 5 bezpłatnych serwisów

Dla web developerów – aplikacje do tworzenia prototypów

 

W App Store jest około pół miliona aplikacji. W Google Play ich jest znacznie więcej – 1 000 700. Oznacza to, że przed uruchomieniem aplikacji (dodaniem aplikacji do sklepu) jest konieczne zbadanie jej koncepcji. Serwisy z tej listy mogą być wykorzystane do tworzenia prototypu aplikacji, które nie mają nic oprócz rysunku na papierze.

Jak zrobić prototyp aplikacji: 5 bezpłatnych serwisów
Jak zrobić prototyp aplikacji: 5 bezpłatnych serwisów

POP

POP działa jak prawdziwa magia. Deweloperzy doszli do wniosku, że jeśli pierwsze modele aplikacji zawsze pojawiają się w formie szkiców na papierze, to czemu nie przekształcić ich w pełnoprawny prototyp. Narysuj układ na papierze, sfotografuj go za pomocą POP dla iOS, Android albo Windows Phone i prototyp jest już prawie gotowy.

Po zrobieniu zdjęć zostaje tylko zaznaczyć aktywne elementy i narysować dodatkowe ekrany, jeśli są one potrzebne. Aplikacja synchronizuje się z Dropbox. Jedyną wadą bezpłatnej wersji POP jest ograniczenie liczby prototypów.Ten serwis działa jak prawdziwa magia. Deweloperzy doszli do wniosku, że jeśli pierwsze modele aplikacji zawsze pojawiają się w formie szkiców na papierze, to czemu nie przekształcić ich w pełnoprawny prototyp.

Narysuj układ na papierze, sfotografuj go za pomocą POP dla iOS, Android albo Windows Phone i prototyp jest już prawie gotowy. Po zrobieniu zdjęć zostaje tylko zaznaczyć aktywne elementy i narysować dodatkowe ekrany, jeśli są one potrzebne. Aplikacja synchronizuje się z Dropbox. Jedyną wadą bezpłatnej wersji POP jest ograniczenie liczby prototypów.

Prott

W Prott można zbudować prototyp nie tylko aplikacji, ale także strony internetowej. Serwis jest bardzo podobny do POP. Tak samo można przekształcić model narysowany na papierze w prototyp aplikacji czy strony. Prott jest bezpłatny i nie ma żadnych ograniczeń w funkcjonalności tylko dla jednego projektu. Dla większej liczby jednoczesnych projektów oraz dla kilku członków zespołu trzeba kupić członkostwo – $ 19 na miesiąc. Aplikacja jest dostępna w wersjach dla iOS oraz Android.

Proto

W porównaniu do poprzednich aplikacji Proto – to już bardziej poważne narzędzie. Urządzenia mobilne są używane nie do budowy prototypów, ale tylko do ich badania. Proto może być stosowany do prototypowania czegokolwiek: od aplikacji mobilnych do systemów obsługi bankomatów. Animacje są odtwarzane w zwykłych 60fps. Po stworzeniu prototyp można sprawdzić na urządzeniu mobilnym w Proto Player (iOS, Android).

Funkcje bezpłatnej wersji są ograniczone. Podobnie jak w przypadku innych serwisów Proto działa w ramach subskrypcji – $19 dla osoby prywatnej i $40 dla przedsiębiorców.

Pixate

W lipcu 2015 r. Google kupił firmę-założyciela Pixate. Użytkownikom przyniosło to same korzyści. Po pierwsze serwis ciągle się rozwija. Po drugie Pixate obecnie jest całkowicie darmowy.

Będziesz musiał zapłacić tylko wtedy, gdy zdecydujesz się skorzystać z usługi cloud Pixate i jest to tylko 5 $ miesięcznie. Podczas pracy z Pixate w osobnym ekranie można uruchomić wirtualną kopię urządzeń mobilnych i zobaczyć, jak prototyp będzie działał. Pixate stosuje między innymi Facebook, Google, lyft i Medium.

Marvel

Marvel różni od reszty serwisów to, że można w nim stworzyć prototyp aplikacji bezpośrednio w przeglądarce. Servis Marvel obsługuje prototypowanie dla iOS, Android, Apple Watch oraz web. Synchronizuje się z Dropbox, więc umożliwia zarówno pobranie elementów do prototypów, jak i wysłanie gotowych modeli do chmury.

Jeśli masz prototyp sporządzony na papierze, można importować go przez Marvel dla iOS i Android. Aplikacja jest darmowa i nie ma ograniczeń w funkcjonalności. Jeśli potrzebujesz prostego narzędzia do prototypowania, Marvel to świetne rozwiązanie.

Zapisz

Zapisz