Narzędzie do wyboru kroju pisma na stronę www

Fonty to największa guilty pleasure wszystkich projektantów – od typografów i grafików aż do twórców stron internetowych.
Różnica polega na tym, że graficy, typografowie czy artyści sztuk plastycznych dysponują nieco większą swobodą w wyborze kroju pisma do projektu. Z kolei jeśli twórca strony www pozwoli sobie na szczyptę ekstrawagancji, może się okazać, że treść stanie się nieczytelna i współczynnik odrzuceń strony niebezpiecznie wzrośnie.

 

Wybór fontu na stronę www

Wybór dobrego fontu na stronę jest wypadkową kilku czynników. To między innymi interlinia, wysokości pisma, obecność szeryfów oraz sposób, w jaki będą się wyświetlały (piksele widoczne w delikatniejszych elementach kroju).

Jeśli masz w pamięci ograniczenia, jakie narzuca medium, wybór fontu może być wyzwaniem. Z pewnością twoja kolekcja fontów zainstalowanych w pamięci komputera liczy sobie kilkadziesiąt krojów, a oprócz tego istnieją zasoby Google Fonts.
Jak wybrać najlepszy font do twojego projektu?

Narzędzie do wyboru kroju pisma na stronę www
Jak wybrać font na stronę www?

 

Porównywarka fontów

Znasz te żarty o projektantach, którzy spędzili pół dnia na szukaniu odpowiedniego kroju pisma, żeby wrócić do Helvetiki? Nie wzięły się z powietrza.
Jeśli tobie też zdarzyło ci się utknąć z pracą dlatego, że szukałeś odpowiedniego fontu, potrzebujesz Better Font Finder.

Ta porównywarka zrywa z klasycznym podziałem na kroje szeryfowe i bezszeryfowe, ponieważ w dobie fontów tworzonych elektronicznie różnice zacierają się coraz bardziej. Dla ułatwienia zadania, porównanie obejmuje tylko 71 fontów, dobranych na podstawie wizualnego podobieństwa.

Strona do porównywania fontów dla typografów
Better Font Finder – porównywarka fontów dla grafików i web designerów

 

Better Font Finder – jak używać

Z lewej strony znajduje się pasek narzędzi, na którym możesz wybrać fonty o określonych cechach wizualnych.
Są to odpowiednio

 

  • odległości międzyliterowe (pisma condensed lub monospace)
  • kształt liter (szeryfy, szeryfy blokowe, bezszeryfowe kwadratowe, bezszeryfowe zaokrąglone)
  • kształt litery „o” (nachylenie osi, wypełnienie litery)
  • grubość elementów

Fonty, które uważasz za odpowiednie, możesz oznaczyć gwiazdką i zapisać w schowku. Kliknięcie na nazwę fontu po prawej stronie przeniesie cię z kolei do strony Google Fonts.

 

Dobór kroju pisma na stronę www – podsumowanie

Warto jest wykorzystywać możliwości, jakie daje Google Fonts. Używanie krojów z zasobów Google daje ci pewność, że font jest na odpowiedniej licencji, a ponadto – że będzie czytelny i przyjazny dla użytkowników witryny.

Mimo tych zalet, przeglądanie fontów na stronie Google jest mało wygodne i nie ułatwia ich porównania.

Warto dać zatem szansę Better Font Finder. Dla niektórych ograniczeniem może być to, że narzędzie bazuje na wyborze dokonanym przez innego projektanta. Kiedy jednak zależy ci na tym, aby szybko przejrzeć najlepsze fonty i wybrać odpowiedni, BFF to rozwiązanie dla ciebie.

Zapisz

Zapisz