Rady doświadczonych freelancerów

Freelancer i pułapka swobody

 

Każdy etatowiec chociaż raz w życiu marzył o pracy zdalnej gdzieś spod palmy na Bali. Właśnie taki stereotypowy wizerunek freelancera kojarzy się nam najczęściej z pracą na odległość. Warto jednak pamiętać, że mimo swoich oczywistych zalet, freelancing kryje w sobie wiele pułapek, poprzez które dość szybko zaczniesz marzyć o natychmiastowym powrocie do biura.

Rady doświadczonych freelancerów
Źródło obrazka: http://fancycrave.com/post/138686267855/download-by-antoine-beauvillain

Dobra organizacja osobista pomoże rozwiązać problem ciągłych deadline’ów, pracy w weekend, braku czasu i kontaktów z ludźmi. Zebraliśmy w tym artykule najskuteczniejsze rady, sprawdzone przez freelancerów ze stażem.

Dyscyplina

Żadnych mediów społecznościowych do 12:00. Praca freelancera w 99% wypadków potrzebuje internetu. W tym kryje się jedna z największych pułapek freelancingu. Ciężko jest bowiem powstrzymać się, żeby podczas sprawdzania skrzynki pocztowej nie sprawdzić również wiadomości na Facebooku. Wiadomo, że to zajmuje o wiele więcej niż 5 minut. W taki sposób traci się najcenniejszą, najbardziej produktywną część dnia, którą jest poranek. Zacznij swój dzień roboczy od zrobienia najważniejszych spraw. Fejsik zostaw na później, kiedy będziesz odpoczywać. Zdziwisz się, jak dużo zdążysz zrobić!

Planuj swój dzień. Brzmi to banalnie, ale najlepszym ze znanych ludzkości sposobów na organizację swojego czasu jest notatnik. Planuj i zapisuj każdą swoją sprawę, nie pomijaj niczego, nawet wyjścia do sklepu, przygotowanie obiadu oraz oglądania odcinku ulubionego serialu. Każde twoje działanie zajmuje czas, a doba ma tylko 24 godziny. Planując każdy drobiazg, będziesz dokładnie wiedzieć, na co tracisz swój czas i jak można ustalić priorytety, żeby wykorzystać go jak najproduktywniej.

Rozrywkę zostaw na wieczór. Jaka by nie była pokusa obejrzeć film w ciągu dnia albo przeczytać świetny artykuł o ostatnich postępach robotyki, zostaw to na później. To, że sam planujesz swój dzień, jest dużą zaletą freelancingu, ale w tym kryje się i duża pułapka – w każdej chwili możesz olać pracę. Pamiętaj, że podobne działania szybko doprowadzą cię do konieczności pracy w nocy, braku snu oraz do krachu całego twojego planu dnia, który jest podstawą produktywności.

Nałóż sobie zobowiązania finansowe. Jeśli masz problem z samodyscypliną, zapisz się na kurs zawodowy czy językowy, aby chodzić na zajęcia regularnie. Pomoże ci to przywieść do porządku swój harmonogram.

Zdrowie

Dobrze się odżywiaj. Jeśli  chcesz uniknąć zapalenia żołądka, jedz regularnie ciepłe, gotowane posiłki. Planuj czas na gotowanie jedzenia. Nikt cię nie zmusza do spędzenia godziny nad tworzeniem wyrafinowanych potraw dla całej rodziny, ale warto poświęcić trochę czasu, żeby ugotować sobie normalny obiad. Daj szansę duszonym albo gotowanym potrawom. Są one zdrowe i szybko się gotują. Uwierz mi, system pokarmowy będzie ci wdzięczny nawet za zwykłą zupę jarzynową.

Zapisz się na siłownię. Jako alternatywa – bieganie, jazda na rowerze, basen. Zaczynaj swój dzień od ćwiczeń, wieczorem wybieraj się na spacer. Jednym słowem, pamiętaj o swojej kondycji fizycznej. Praca w domu to praca siedząca, a standardowa trasa freelancera to łóżko – komputer – kuchnia. Nawet pracownik biurowy ma lepiej, ponieważ bywa na świeżym powietrzu co najmniej 2 razy dziennie. Zacznij się ruszać, inaczej problemy z kręgosłupem są gwarantowane.

Jak pozostać zdrowym siedząc po 8 godzin dziennie

Chroń swoje oczy. Praca nad wieloma projektami jednocześnie przewiduje wpatrywanie się w piksele na ekranie komputera nawet po 15 godzin dziennie. Jeśli nie chcesz potem wydać całego swojego wynagrodzenia na okulistę, nie bądź leniwy i wykonuj ćwiczenia dla oczu.

Zdrowie freelancera – jak zadbać o oczy

Komunikacja

Coworking – doskonałe rozwiązanie. Głównym miejscem pracy wielu freelancerów wciąż pozostają domowe cztery ściany. To rozwiązanie ma jedną poważną wadę – brak kontaktu ze społecznością, którego czasem  potrzebują nawet stuprocentowi introwertycy. Różne biura coworkingowe oferują doskonałe robocze klimaty oraz kontakt z innymi ludźmi. Na pewno chociaż jedno znajdzie się w twojej miejscowości.

Nie oddalaj się od rodziny i przyjaciół. Jest to łatwe ze względu na czasem przesadną elastyczność godzin pracy freelancera, brak czasu na rozrywkę, źle zaplanowany dzień albo niedotrzymanie swojego planu dnia. Większość ludzi kończy pracę w określonych godzinach i ma luźne wieczory. Staraj się trzymać zasady „praca w dzień, a rozrywka wieczorem”, inaczej możesz zapomnieć o wspólnych spotkaniach w kawiarniach i wyjściach do kina.

Musisz mieć weekend. Jest to naprawdę bardzo ważne. Praca w domu nad ciekawymi projektami kusi, żeby zapomnieć o normalnym śnie, przyjaciołach, świętach i nawet o zwykłych weekendach. Długo tak nie wytrzymasz. Co najmniej raz w tygodniu musisz mieć czas na jeden normalny odpoczynek, żeby mieć energię na przyszły tydzień.

Praca zdalna wymaga od freelancera bycia osobą bardziej zorganizowaną i skrupulatną w planowaniu swojego czasu, niż potrzebuje tego praca biurowa. Czy może masz odwrotnie? Jakich zasad się trzymasz, aby być skutecznym freelancerem?

Zapisz

Zapisz