Czy praca freelancera to praca na cały etat?

Praca zdalna wielu osobom kojarzy się z… odpoczynkiem. Freelancerzy od swoich kolegów i koleżanek na etacie słyszą zwykle „Praca zdalna musi być świetna, możesz zrobić przy okazji zrobić więcej rzeczy w domu”, „Pewnie pracujesz mniej”, „Możesz pracować zdalnie i podróżować”.

Tymczasem praca zdalna wymaga wysiłku i koncentracji przez cały czas. Tak samo, jak każda inna dobrze wykonana praca.
Praca na pół etatu to taka, w której poświęcasz połowę swojego czasu, wysiłku i uwagi. Praca „w pełnym wymiarze” to ta, w którą naprawdę inwestujesz i nie ma znaczenia, ile czasu ci zajmuje.

Czy praca freelancera to praca na cały etat?
Czy praca zdalna to praca na pół etatu?

Praca zdalna ma swoje niezaprzeczalne plusy: większą swobodę działania i elastyczność, większą odpowiedzialność za siebie, ale również większą kontrolę nad swoją karierą.
Co więcej, ta forma pracy zyskuje coraz większą popularność, nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Jest to zjawisko stosunkowo nowe, dlatego dla niektórych wciąż „freelancer pracujący z domu” oznacza „praca na pół etatu”.

Czy słusznie? Sprawdźmy, jakie są największe mity pracy zdalnej.

 

1. Mity pracy zdalnej: pracujesz na pół etatu

Pracując zdalnie pracujesz równie ciężko, jak na całym etacie, a czasem nawet bardziej niż koledzy z biura. Kiedy przychodzi ci do głowy jakiś wspaniały pomysł, nieważne, czy jesteś przed poobiednią drzemką, czy siadasz do kolacji: możesz pracować nad nim zawsze – i najczęściej korzystasz z okazji.

Ponadto pracujesz lepiej. Badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez instytut Gallupa osoby pracujące zdalnie o 31% częściej niż pracownicy stacjonarni zgadzają się z tym, że każdego dnia mogą pracować najlepiej, jak potrafią.

 

2. Mity pracy zdalnej: bierzesz każde zlecenie, które pozwala na pracę z domu

Twoim priorytetem jest znalezienie takiego zlecenia, które ma dla ciebie sens i coś znaczy: to jeden z najważniejszych czynników wpływających na poziom satysfakcji z pracy, który wpływa także na poziom zaangażowania, jakość pracy i… zdrowie.

Jeśli twoja praca jest dla ciebie ważna, będziesz także mniej podatny na stres, jaki wynika z napotykanych trudności, a błędy będą raczej okazją do nauki i wyciągania wniosków niż powodem do zmartwień.

 

3. Mity pracy zdalnej: multitasking i obowiązki domowe

Elementem pracy zdalnej są wiadomości, maile i powiadomienia. Jeśli podchodzisz do nich jako mulitasker, szybko zaczną cię rozpraszać i odrywać od właściwej pracy i celu, jaki chcesz osiągnąć – na przykład skończenia projektu. Sztuką jest dostosować się do nich: wiedzieć, że przychodzą, wyłapywać te istotne i zostawiać mniej ważne na koniec pracy nad określonym zadaniem.

Są to jednak wciąż powiadomienia i maile, które są związane z twoją pracą. Nie łącz i nie mieszaj ich z obowiązkami domowymi. Postaraj się o takie miejsce pracy w domu, w którym możesz odciąć się od codziennych obowiązków. Łączenie jednego z drugim sprawia, że zaciera się ważna granica między pracą a życiem prywatnym. Unikaj tego błędu!

 

4. Mity pracy zdalnej – pracujesz kiedy chcesz i gdzie chcesz

Tak, praca zdalna daje dużo wolności i elastyczności w planowaniu czasu. Nie daje jednak licencji na pracę w całkowitej izolacji i bez „rozpraszaczy”. Przede wszystkim musisz być dostępny dla swojego zleceniodawcy, a jeśli pracujesz w zespole – również być odpowiedzialny za wspólny projekt.
Według LinkedIn komunikacja jest jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji miękkich wśród pracowników, zaraz po zdolnościach przywódczych. W pracy zdalnej jest jedną z podstawowych kompetencji dla freelancera.

 

5. Mity pracy zdalnej – możesz pracować w piżamie

Tak, to popularny mit. Poza tym, że nie chcesz robić ze swojej piżamy stroju całodziennego, nie chcesz w niej pracować również z innych powodów.
Jeśli pracujesz w grupie i twoi współpracownicy cie widzą – na przykład na skype – chcesz dać im do zrozumienia, że jesteś gotów do pracy. Jeśli pracujesz sam, przebranie się w normalny strój to sygnał dla ciebie, że czas nastawić się do pracy i pełnej produktywności. Ubranie naprawdę ma na to wpływ!

 

Czy praca zdalna to praca na pół etatu? – podsumowanie

Praca zdalna potrafi być równie wymagająca jak praca stacjonarna na całym etacie – wszystko zależy od twojego zaangażowania.
Nie myśl jednak, że praca zdalna to cudowne lekarstwo na wszystkie wady i bolączki pracy stacjonarnej. Jeśli marzysz o pracy zdalnej na pół etatu zastanów się raczej, czy rzeczywiście pociąga cię w niej kontrola nad tym, co robisz i możliwość większego zaangażowania, czy raczej marzenia i beztroskim lenistwie w piżamie przed laptopem.