Jak zlecić wykonanie strony www? Zlecenia dla freelancerów

Wybór programisty, który ma stworzyć dla ciebie stronę www nie jest wcale łatwym zadaniem. Nawet jeśli nie przewidujesz rozbudowanej strony z dziesiątkami podstron i autorskim CMS, rozeznanie się w językach, możliwościach technicznych i kompetencjach programistów-freelancerów może być na początku sporym wyzwaniem.
Czy zaproponowana oferta jest korzystna? Co tak naprawdę zawiera i czego możesz się spodziewać?

Jak zlecić wykonanie strony www? Zlecenia dla freelancerów
Web developer czy web designer – kogo potrzebujesz?

 

Web designer czy web developer: kogo potrzebujesz?

Przede wszystkim musisz ustalić, kto jest ci potrzebny: web developer czy web designer? To dwie zupełnie inne specjalizacje.

Najlepsi web designerzy to bardziej rodzaj artystów niż programistów. Biegle posługują się programami graficznymi – Photoshopem, Illustratorem, Corelem. Web designerzy niekoniecznie muszą być także mistrzami kodowania, ponieważ ich rolą jest zaprojektowanie wyglądu strony.

Z kolei web developerzy odpowiadają za to, aby zamienić projekt graficzny strony w działającą witrynę. Web developerzy mogą także odpowiadać za nadzór nad działaniem strony lub aplikacji lub dalszą ich rozbudowę.

Zanim więc dodasz zlecenie na portalu dla freelancerów, przemyśl, kto dokładnie jest ci potrzebny. Chcesz odświeżyć wygląd strony czy wprowadzić nowe funkcje? A może jedno i drugie?

 

Jak wybrać web developera do projektu?

Aby zlecić pracę web developerowi nie musisz od razu doktoryzować się z języków programowania ani rozwiązań technicznych, które pozwolą zakodować twoją stronę tak, aby wszystkie funkcje działały.
To, co z kolei musisz mieć, to jasna wizja zmian i poprawek, jakie chcesz wprowadzić, oraz efektu końcowego, jaki chcesz uzyskać. Koniecznie opisz to w zleceniu! Dzięki temu web developer będzie mógł szybciej i dokładniej wycenić pracę oraz podać ci szczegółową ofertę.

 

Jak wybrać web developera: obejrzyj poprzednie prace

W porządku, może ci brakować wiedzy, aby ocenić poziom techniczny prac i rozwiązań, jakie w nich zastosowano. Zapytaj, czy twój przyszły wykonawca ma profil na Github lub czy może ci pokazać poprzednie realizacje.

To, co cię powinno interesować, to przede wszystkim tempo pracy i „zainteresowania” zawodowe. Co dominuje w portfolio wykonawcy? Strony-wizytówki, sklepy www czy może bardziej złożone witryny? Zajmuje się tylko modyfikacjami WordPress czy potrafi zbudować stronę od zera?

 

Jak wybrać web developera: potraktuj stawkę jako wskazówkę

Jeśli chcesz zamówić piękną, funkcjonalną stronę dla swojego hotelu z galerią zdjęć, systemem rezerwacji i płatności online, systemem przypomnień dla gości i dla pracowników, nie oczekuj, że ktoś stworzy arcydzieło w ciągu tygodnia ze stawką 200 zł.

Serwis useme.eu, najpopularniejszy portal ze zleceniami dla profesjonalnych freelancerów w Polsce, to miejsce, gdzie znajdziesz zarówno wykwalifikowanych współpracowników, jak i początkujących koderów, którzy wykonają pracę za najniższą możliwą kwotę.

Nie oznacza to, że nie da się zamówić strony www u tańszego wykonawcy i otrzymać dobry produkt, albo że ktoś drogi jest zawsze najlepszy, ale cena w połączeniu ze wspomnianym już doświadczeniem jest pewnym wyznacznikiem.
Zwróć uwagę, czy wykonawca ma w serwisie jakieś oceny lub opinie, ile umów rozliczył, poproś o referencje lub kontakt do poprzednich zleceniodawców. W ten sposób łatwiej ci będzie ocenić poziom wybranego web developera.

 

Jak wybrać web developera: komunikacja i kontakt

Jeśli naprawdę nie masz pojęcia, na czym polega praca web developera ani jak dokładnie ma zamiar zrealizować powierzoną pracę, nie lekceważ tego elementu. Zwykle nie podkreśla się jego znaczenia, co jest błędem: to, jak się dogadujesz ze swoim wykonawcą, w jaki sposób się kontaktujecie i jak szybko możesz liczyć na odpowiedź ma duże znaczenie w pracy zdalnej.

Zdarza się także, że naprawdę dobrzy, doświadczeni web developerzy czują się zwolnieni z obowiązku bycia uprzejmym lub szanowania zasad współpracy. Wynika to często ze świadomości, że ich praca dla przeciętnego przedsiębiorcy jest tak niezrozumiała i hermetyczna, że nie ma sensu próbować wyjaśnić, co dokładnie robią – grunt, żeby strona działała.

Praca nad stroną może zająć trochę czasu, dlatego aby oszczędzić sobie stresu i nieporozumień oprócz doświadczenia i stawki zwróć także uwagę na to, czy wybrany wykonawca jest zwyczajnie miły.

 

Jak wybrać developera: zapytaj o jego opinię

Web developerzy mają zwykle swoje ulubione narzędzia lub rozwiązania techniczne. Nawet jeśli ty nie masz o tym pojęcia, możesz zadać wybranemu wykonawcy kilka pytań dotyczących jego preferencji.
Jakiego edytora lub IDE używa? Notepad, Vim, TextMate? Jakim językiem się posługuje – PHP, Python, Ruby? Czy korzysta z takich frameworków jak Zend, Bootrstarp, Django? Czy ma zamiar zbudować twoją stronę w oparciu o jeden z nich?

Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz dokładnie, o co pytasz: ważniejsze jest, czy otrzymasz konkretną odpowiedź, czy web developer zna wymienione narzędzia? Przy okazji sprawdzisz także, jak się dogadujecie i jak wygląda wasza komunikacja?

 

Jak wybrać web developera: podsumowanie

Web developera możesz wybrać na podstawie kilku czynników: ceny, doświadczenia, opinii poprzednich zleceniodawców, kontaktu, ale jest jeszcze jedna rzecz, o której musisz pamiętać: twoja rola.

Nie oczekuj, że web developer będzie web designerem. Jeśli nie wiesz, jak ma wyglądać twoja strona, obejrzyj kilka witryn w sieci, zwróć uwagę na ich funkcjonalności, zapisz rzeczy, które ci się podobają – i poszukaj web designera, który złoży to w całość.
Web developer nie powinien zajmować się tym, jak strona ma wyglądać i jak działać na użytkownika, ale na tym, żeby działała szybko i była łatwa do rozbudowania w przyszłości.

Aby web developer mógł podać ci realna cenę i czas wykonania, potrzebuje dokładnego opisu funkcji, jakie ma spełniać strona. Jeśli przed rozpoczęciem współpracy będziesz miał gotowe mock-upy strony i szczegółowy brief, ułatwisz pracę obu stronom.