Rady dla freelancerów, jak wzmocnić koncentrację

Utrzymanie koncentracji w pracy zdalnej

 

Utrzymanie stałego poziomu motywacji to najważniejsza część pracy freelancera.
Kiedy zaczynasz pracować zdalnie, szybko zauważasz, że twój dom jest wielkim źródłem rozpraszaczy. Ilość pokus oferowanych przez kuchnię i twój własny komputer jest tak duża, że nawet najwytrwalsi freelancerzy czasem im ulegają.

Rady dla freelancerów, jak wzmocnić koncentrację
Pixabay, koncentracja w pracy zdalnej

Efektywna praca zdalna jest jednak możliwa. Każdy freelancer jest w stanie pozostać skoncentrowanym na zleceniach. Czego potrzebujesz, aby zachować motywację? Mamy dla was kilka pomysłów, jak produktywnie wykorzystać czas pracy.

 

Stwórz swoje biuro

Jeśli jesteś początkującym freelancerem, zachowanie stałego miejsca pracy, własnego „biura” – nawet jeśli jest to tylko kącik w salonie – pomoże ci wejść w rytm pracy, który znasz z etatu.

Odpowiednia „przestrzeń robocza” wzmaga koncentrację i pozwala uniknąć licznych rozpraszaczy. Koniec z wymówkami, że w kuchni krzesło jest za twarde, a w sypialni za mało światła. Łatwiej też będzie ci oddzielić sprawy zawodowe od rozrywki i odpoczynku.

No i na koniec jeszcze jedna mała sztuczka.
Lubisz to uczucie, kiedy w piątek wyłączasz komputer i cieszysz się czasem tylko dla siebie? Jako freelancer również możesz je mieć. Fizyczny dystans między „biurem” a resztą mieszkania może znacznie poprawić to, jak się relaksujesz i rozładowujesz stres związany z pracą.
Wcale nie musisz wynajmować apartamentu na ostatnim piętrze drapacza chmur ani i inwestować w ekskluzywne meble biurowe!

 

Technika Pomodoro

O zaletach dzielenia czasu pracy na mniejsze odcinki przeplatane przerwami już pisaliśmy. Techniki te nie tracą jednak na aktualności. Metoda Pomodoro, rozwijana intensywnie w latach 80., do dziś doskonale sprawdza się wśród freelancerów i osób z branż kreatywnych.

Technika ta polega na wybraniu określonego zadania do wykonania, a następnie podzielenie przewidywanego czasu pracy na 25-minutowe „pomidory”. W ich czasie pracujesz z maksymalną koncentracją, a potem nagradzasz się 5 minutami przerwy.
Po czterech „pomidorach” odpocznij przez kwadrans lub pół godziny.

Sekret techniki Pomodoro leży w zarządzaniu czasem. Dzięki niej skutecznie „odetniesz się” od rozpraszaczy, zwiększy produktywność i wyeliminujesz prokrastynację. 25 minut to tyle, ile mózg jest w stanie utrzymać pełną koncentrację, a przerwy pomogą ci zachować świeżość i siły do dalszej pracy.

 

Technika pomarańczy

Wbrew temu, jak postrzegamy mózg, ten fantastyczny organ buntuje się przeciwko mało kreatywnym, „liniowym” zadaniom. Jeśli chcesz go pobudzić do bardziej efektywnej pracy, pozwól sobie na… rozrywkę.

Technika pomarańczy pozwala podwoić skupienie i koncentrację. Jest niezwykle prosta i… zabawna. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że bierzesz do ręki pomarańczę. Wyobraź sobie jej kształt, ciężar i fakturę skórki. Przypomnij sobie, jak pachnie.
Teraz siedząc na krześle oprzyj czoło na stole i wyobraź sobie, że pomarańcza opiera się na tyle twojej głowy. „Przyklej” ją tam i wyprostuj się wolno, jakby pomarańcza cały czas tam była.

Zabawne? Absurdalne? Oczywiście, że tak! I na tym właśnie polega idea tej techniki – mózg wspaniale się relaksuje właśnie w rzeczach, które przeczą logice, a pozwalają na nieskrępowaną twórczą aktywność.

 

Rysuj

Czy w czasie rozmowy zdarza ci się odruchowo sięgnąć po ołówek i rysować na kartce przypadkowe kształty? To nie przypadek – „bazgrolenie” zwiększa koncentrację i ułatwia zapamiętywanie.

Jeśli masz wrażenie, że twoja uwaga się rozprasza, daj sobie chwilę, aby nie myśleć o niczym, ale tylko rysować. Kółka, kreski, całe scenki obrazkowe – wszystko jedno, byleby różnorodnie. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu możesz stymulować kilka ośrodków mózgu jednocześnie.

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą wykonać to samo ćwiczenie, ale… z dwoma kartkami i ołówkami. Potrafisz narysować dwie takie same figury dwoma rękami jednocześnie? A inne? To pozornie niemądre i frustrujące zadanie pomaga synchronizować obie półkule.

 

Bądź offline

Pracujesz zdalnie, obecność w sieci i e-marketing twoich usług jest kluczowy, a jednak… spróbuj popracować offline.
Wypracowanie hierarchii ważności kolejnych zadań wymaga pewnego stażu i doświadczenia w pracy zdalnej. Początkującym mobilnym grafikom, programistom i copywrtiterom niełatwo jest zignorować pokusę… szybkiej odpowiedzi na mail od klienta, kiedy są w trakcie pracy.

Prokrastynacja i koncentracja freelancera

To oczywiście tylko jedna z pokus, jakie czyhają w sieci – zauważyliście, ile czasu można poświęcić na czytanie newsów na Twitterze i postów na Facebooku, przeglądanie obrazków na mikroblogach albo oglądaniu filmików ze śmiesznymi kotami? Tu znajdziecie listę aplikacji blokujących dostęp do wybranych witryn, które najbardziej was rozpraszają. Gwarantujemy ich skuteczność!

 

A jakie wy macie sposoby na koncentrację? Chętnie przeczytamy o waszych doświadczeniach w komentarzach!

Zapisz

Zapisz

Zapisz