Promocja w mediach społecznościowych dla freelancerów

Media społecznościowe dla kreatywnych

Dla wszystkich kreatywnych ludzi wspólne jest to, że potrzebują feedbacku, konstruktywnej krytyki i wsparcia. Gdzie je znaleźć? W mediach społecznościowych!

Media społecznościowe to nie tylko Facebook i Twitter. W sieci można znaleźć kilka portali stworzonych z myślą o twórcach. To dobre miejsca, aby prezentować swoje prace i oceniać dokonania innych.

Freelancerzy w mediach społecznościowych nie zawsze koncentrują się na promowaniu swojej działalności. Media społecznościowe umożliwiają kreatywnym ludziom równie cenne budowanie poczucia wspólnoty i nawiązywanie nowych znajomości.

Warto poszukać innych artystów, którzy dzielą te same pasje, cele i… te same wątpliwości.

Promocja w mediach społecznościowych dla freelancerów
Media społecznościowe dla freelancerów

1. Media społecznościowe dla grafików i projektantów

Dribble, Behance
Behance, serwis z portfolio online, zna chyba każdy freelancer. Dribble to jego bezpośredni konkurent: portal oferuje możliwość dodawania, udostępniania i promowania swoich prac w społeczności twórców. To nie wszystko. Dzięki Dribble możesz odkryć dziesiątki kreatywnych, inspirujących grafik i ilustracji oraz dotrzeć do ich twórców.

To ostatnie jest jest bez znaczenia. Społeczność użytkowników Dribble rozsiana jest po całym świecie. Możesz sprawdzić, którzy graficy są połączeni z wybranym przez ciebie miastem lub czy w okolicy odbywa się spotkanie użytkowników Dribble – np. w Warszawie ostatnie odbyło się 2 marca.

 

2. Media społecznościowe dla artystów cyfrowych

deviantArt
Ten portal społecznościowy jest niemal tak stary, jak sam internet i pewnie w ciągu swojego twórczego życia zdążyłeś już kilka razy zarejestrować się na nim i porzucić konto. Warto jednak od czasu do czasu zaglądać na dA: każdego dnia pojawia się tam tysiące nowych prac.
Szczególnie ciekawy jest dział dotyczący „sztuki cyfrowej” – wielu użytkowników udostępnia swoje pędzle, tekstury, tła i inne „dobra”, które możecie wykorzystać w niekomercyjnych projektach. A może podzielicie się ze społecznością owocami swojej pracy?

 

3. Społeczności dla fotografów

plfoto.com, szerokikadr.pl, fotogblogia
Dla fotografów na każdym etapie rozwoju artystycznego ważna jest konstruktywna krytyka, opinie innych oraz ciągłe uczenie się od najlepszych. Spośród polskich for dla fotografów możemy polecić właśnie te trzy. Najstarszym portalem jest plfoto.com, gdzie fotografowie umieszczają swoje prace, a inni użytkownicy mogą je oceniać i komentować.
Szerokikadr.pl i fotoblogia to serwisy dla fotografów z działami społeczności lub forum, gdzie również możesz poprosić użytkowników o feedback lub nawiązać znajomości.

 

4. Portale dla muzyków

SoundCloud
SoundCloud raczej nie kojarzy się z mediami społecznościowymi, a bardziej z dystrybucją i upowszechnianiem muzyki niezależnych wykonawców z gatunków electro i hip-hop. Możesz jednak wykorzystać SoundCloud jako narzędzie do nawiązywania kontaktów z innymi muzykami oraz wchodzenie w interakcję z fanami.
Inaczej niż na Spoitfy, jako wykonawca lub muzyk sam zarządzasz swoją stroną, a to daje większą możliwość nawiązania kontaktu z osobami, które dotarły do twojej muzyki.

 

5. Książki i creative writing – portale społecznościowe

lubimyczytac.pl
Tego portalu nie mogło u nas zabraknąć. Zachęcamy jednak, aby wykorzystać LC nie tylko jako miejsce do prezentowania swojego gustu czytelniczego. Portal ten bardzo ułatwia znalezienie lektur na interesujący temat – sprawdza się nawet lepiej niż niejeden katalog biblioteczny. Do tego społeczność, z którą stosunkowo łatwo nawiązać kontakt i forum, gdzie można dyskutować o książkach lub prosić innych czytelników o rekomendacje.
Jeśli masz już za sobą debiut książkowy, możesz także założyć konto jako autor.

 

6. Portale dla wizażystów, fryzjerów, fotografów i modelek

Maxmodels, Megamodels, Model Mayhem
Specjalizujesz się w fotografii modowej? Aktywnie zajmujesz się modelingiem lub stylizacją?  Współpracowników do sesji możesz szukać na portalach dla modeli. W Polsce największą popularnością cieszą się portale Maxmodels i Megamodels, jeśli to jednak za mało, zajrzyj na zagraniczny portal Model Mayhem. Poświęcony jest modelingowi alternatywnemu w oryginalnych stylizacjach.
Wydarzeń w Polsce jest niewiele, ale jeśli podróżujesz albo bierzesz pod uwagę możliwość dojazdu, warto się nim zainteresować.

 

A na jakich mediach społecznościowych wy promujecie swoje prace? Czy macie ulubione portale, które pomagają w waszym rozwoju jako freelancerów? Napiszcie nam o tym!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz