Czy warto chodzić na konferencje czyli rozwój zawodowy freelancera

Co przedsiębiorcy dają konferencje?

 

Dla pracowników na etacie ważne jest, aby zostać częścią zespołu takiej firmy, w której codzienne obowiązki oraz nowe wyzwania prowadzą do ciągłego rozwoju zawodowego. Pracownik, który się rozwija, zawsze będzie doceniany na rynku zawodowym jako profesjonalista wysokiej klasy. A co ze zleceniodawcami?

Czy warto chodzić na konferencje czyli rozwój zawodowy freelancera
Źródło obrazka: pixabay.com/pl/users/jatenipit-480665/

Jeśli jesteś szefem, również powinieneś rozwijać swoje umiejętności. Nie masz jednak kolegi za sąsiednim biurkiem, który może Ci coś podpowiedzieć. Czy tak naprawdę jako przedsiebiorca masz wyzwania zawodowe czy raczej robisz to, co znasz dobrze i unikasz bardziej skomplikowanych wyzwań?

Jak zleceniodawca może rozwijać się zawodowo, skąd czerpać nową wiedzę i gdzie szukać inspiracji?

Zawodowe strony internetowe

Chociaż internet kojarzy się zwykle z rozrywką lub niezbyt ukierunkowanym poszukiwaniem informacji, warto wykorzystać go jako źródło wiedzy. Jeśli dziedzina, którą się zajmujesz, jest raczej wąska, spróbuj poszukać wiadomości na dedykowanych stronach obcojęzycznych. Warto także poszukać branżowych blogów, na których przeczytasz o doświadczeniach innych.

Konferencje i różne inne wydarzenia z Twojej dziedziny

Jeśli myślisz, że konferencja – to tylko darmowa kawa, długopis oraz inne fajne rzeczy, na pewno się mylisz. Nie jest to również miejsce do zdobywania konkretnych umiejętności zawodowych. Przede wszystkim konferencja – to dobry sposób, aby dowiedzieć się o nowych tendencjach, trendach w Twojej branży, zobaczyć wielu fachowców z Twojej dziedziny, wymienić się z nimi doświadczeniami, opinią oraz nawiązać kontakty.

Polecamy aktywne uczestnictwo w konferencjach przede wszystkim tym, którzy poszukują inspiracji na nowe działania oraz networkingu.

Kursy, warsztaty, szkolenia

Kursy i różne warsztaty zawodowe są niezbędne nawet dla pracowników na etacie. Dla przedsiębiorców to bez wątpienia must have. Jest to nie tylko źródło nowej wiedzy i wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim sposób na zdobycie nowych umiejętności praktycznych. Dobrze by było odwiedzać dłuższe kursy przynajmniej raz na rok czy raz na 2 lata i raz na pół roku uczestniczyć w ciekawych dla Ciebie warsztatach i szkoleniach.

Kursy oczywiście kosztują, ale warto przeznaczać na to część swojego budżetu. To na pewno się opłaca, ponieważ im więcej umiesz, tym więcej jest warta Twoja praca. Od czasu do czasu pojawiają się również darmowe szkolenia. Można je śledzić na stronie inwestycjawkadry.info.pl. W artykule Nigdy nie jest za późno, żeby pracować w IT zamieściliśmy listę kursów dla początkujących programistów. Można tam znaleźć również kursy specjalistyczne dla zaawansowanych.

Kursy online oraz webinaria

Edukacja online – to dobry sposób, aby zdobywać nową wiedzę, kiedy brakuje Ci czasu na naukę. W sieci jest mnóstwo serwisów edukacyjnych, które oferują kursy w różnych dziedzinach. Wśród nich jest też dużo bezpłatnych. Przydatna lista serwisów edukacyjnych online dostępna jest w artykule Platformy e-learningowe.

Dzielenie się swoją wiedzą

Pamiętaj, że nauczanie innych też jest uczeniem się. Jeśli już jesteś na tyle doświadczonym fachowcem, że chce Ci się dzielić z innymi swoją wiedzą, pomyśl o prowadzeniu warsztatów, szkoleń czy wykładów dla innych specjalistów z Twojej branży. To będzie bez wątpienia nowy poziom w Twoim życiu zawodowym, dzięki któremu lepiej zrozumiesz swoich klientów, otrzymasz więcej interesujących zleceń i propozycji współpracy.

Zapisz

Zapisz

Zapisz